Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Физическая подготовка студентов в условиях гибких педагогических технологий обучения

Автореферат по педагогике на тему «Физическая подготовка студентов в условиях гибких педагогических технологий обучения», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Андросюк, Виталий Николаевич
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Харьков
Год защиты
 1992
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Физическая подготовка студентов в условиях гибких педагогических технологий обучения"

• о, — т ч•;*

• > ? , , , ,' |, - (

. э 'V ,

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ІШТИІУГ імені Г.С.Сковороди

» »

’ "<

На правах рукопису

АВДгОЗБК ВЙАЯЇЙ ЙІКШІШЧ ФІЗИЧНА ПІДГОТОВКА СГ/ДЕКТІЗ В УМОВАХ ІШШХ

'итгогїшх тшологій ядв'шш

^ 13.00.01 - теорія та історія педагогіки

АВТОРЕФЕРАТ Дисертації на здобуття наукового ступеал

• кандидата педагогічних наук

Харків - 1992

Робота виконана в Тернопільському інституті народной господарства.

Науковий керівник:

доктор' педагогічних наук, професор Б.І.Коротяев

' Офіційні опоненти:

доктор педагогічних наук, професор В.К.Буряк кандидат педагогічних наук, професор С,Ю,Бал<5еі*ко

Ведуча організація: Рівненський державний педагогічн інститут. . • '

Захист відбудеться "<•£ " ¿¿./*0/7?О1993 р, Е

годин на засіданні спеціалізовано? ради К 113,24. в Харківському державно^ педагогічному інституті імені Г.С.Сковороди / ЗІ0168 м.Харкіе^-168, вул.Ело^ера,? /,

З дисертаціє» масна ознайомитись в бібліотеці Харківського державного педагогічного інституту ік.Г.С.Си

вороди.

Автореферат розісланий

р . ' ' .

ЗАГАЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРАЦІ

Актуальність дослідження. В умовах становлення незалежної і . суверенної України, будівництва ринкової економіки, відродження національної культури» проблема підготовки спеціалістів з вищою освітою, розвиток та формування їх морального і фізичного потенціалу набував особливого значення і актуальності.

Моральні принципи та фізична підготовка особистості сгуден-?а - це той фундамент, на якому зводиться все останнє, - високий оййіїйій рі6еНв4 світогляд і переконання, професіоналізм, громадянство, естетичні смаки та погреби.,"

З той же час фізичне виховання, що здійснюється в середній та вшШ йКолі, вкрай незадовільна. Багато випускників вищої пко-яй мають низький рівень фізичної підготовки, схильні до різних Захворювань, байдужі до збереження свого власного здорсв"я.

Причин тут багато, а одна з.вирішальних - система навчання, яка склалася у вузі, з її твердо заданими схемами і технологіями, стереотипами і установками викладачів та студентів, системою стимулювання та контролю.

Проблема фізичної підготовки студентів привертав увагу дослідників з часів зародження і створення вищої школи. І це зрозуміло - зДоров"я лединй не тільки її особистий капітал, але і всього суспільства в цілому. І в даний час педагогічна наука має в своєму розпорядженні достатньо обширкі наукові матеріали, що розкривають усю складність і багатомірність виховання молодих людей.

Питання фізичного виховання студентіз і їх фізичної підготовки широко освітлювались'-в педагогічній і методичній літературі.

Гак, Я.Г.Озимин, Л.П.Матвеев, А.А.ІЇовікоз, П.Ф.Лесгафг, В.І.Столяров розкрили принципи та методи фізичного виховання студентіз;

- A -

С.Ю.Бзлбенко, В.А.Головін, А.С.Іщедко, В.М.Рейзін - методику про-, ведення занять а фізично! культури; А.М.Аболін, М.М.Еака,B.C.Бойко, С.С.ГурЕИЧ - психологічні та меднко-біологічні сторони фізичного виховання студентів.

В ході досліджень багато авторів переходять до беззаперечних висновків про те, цо формування потреби студентів у фізичній підготовці необхідно розглядати як процес, з одного боку, евідо -мих безперервних педагогічних діянь, з другого боку - впливу того соціального оточення, в якому проходить їх життєдіяльність, в результаті якої забезпечуються позитивні зрушення в орієнтації цінностей і мотиваційних установках особистості, ідо підвищує її фізкультурну активність у відповідності із соціальними вимогами суспільства. Відповідно з науковими даними розробляються програші установки фізичного виховання, які спрямовані на розвиток основних рухгчих якостей і забезпеченая фізичної підготовки студентів, в тому числі розвитку силі:, витривалості, гнучкості', спритності', одержання необхідного мінімуму знань в галузі гігієни і медицини, фізичної культури і спорту; на використання основних засобів фі -зичних вправ, природних і гігієнічних факторів.

Таким чином програма фізичного виховання орієнтує практику на повноцінний всесторонній фізичний розвиток студентів, зміцнення здоров"я, розвиток інтерес} і погреби в спорті і фізкультурі.

На жаль, реалізація програми наштовхується на ряд неперебо-рених бар"ерів і наслідки фізичного виховання студентів далекі від бажаних.

Результати нашого дослідження показують на суттєве послаб -лення фізично? підготовки студентів в процесі їх навчання у вузі.

' - 5 - •

Гак, коший студент, який вступив у вшціій учбовий заклад, по його закінченні мае індекс фізичної підготовки більш низький, ніж а момент вступу. Проблема ускладнюється іде і тим, 40 середня загальноосвітня школа ке вирішує завдання фізичного розвитку і фізичної підготовленості учнів.

В ході, вузівської практики і твердого розкладу занять у студентів формується певний стереотип поведінки і діяльності, що не співпадає з оптимальним. Проте, зз словами академіка I.II.Павлова, нема нічого більш владного в житті лядського організму, пік ритм.

Я«30 людина працює і відпочиває, харчується і спить в певному ритмі, то до кожного виду діяльності організм ніби наперед готується, порівняно легко переключається, швидко входить, так як скидають уже закріплені нервові зв"язки "пускові" механізми. Рить: урівноважує процеси збудження і гальмування, зменшує затрати енергії, іцс виділяється організмом для його нормального і стійкого фущщісну -вання. .

ІДоб змінити ритм життя і діяльності студентів, який складається незалежно від їх свідомості в результаті діючого твердого паз -чаліног'о розкладу, очевидно, потрібні інші підходи в організації не Тільки фізичного виховання, але і всього процесу навчання у вузі в цілоіу, з тому числі формування принципово нового ритму якттп, поведінки і діяльності, організації щоденної ранкової фізкультури.

Вся складність закгаочаеться в тому, як сформувати у кожного студента стійку потребу щоденно і систематично займатися повноцінною ранково» фізкультурою.

t в цьому напрямку багато аспектів теорії і практики фізичної підготовки студентів досліджені поки ідо недостатньо. Зекрекз, si,> шаються нерозробленими питання фізичного виховання студентів в а1,-;:-

. 6 - •

тандартних умовах учбового процесу вузу с^стецатичність і ритм фізичної підгоговки, індексація рівців фізичної підготовленості, і в цілому, шляхи підвищення ефективності фізичної підготовки студентів в умовах використання гнучких пед&гогіодих технологій навчання.

Поняття ’’гніті педагогічні технології на?чшїня" полягає в тому, ще навчання у вузі будується не на тих традиційних і твердих учбових розкладах, до регулюють рад одночасного вивчення деякої кількості учбових предметів, Б тону ЧИСЛІ занять ПО фІЗИЧному вихованню, а також род лекцій і семінарів./практичних/ по кожному із теоретичних предметів, в на аркнципово нових, тобто рухливих, змінних, багатоваріантних, регульованих лш логікою закінченого руху і переходу від одної учбової дисципліни до іншої; рад же лекцій і практичних в межах установленого об"єну годин регулюється ведучим викладачем на основі вибору студентами альтернативних варіантів. ' . '

В умовах гнучких технологій навчання заняття по фізвихован -ню виносяться за меяі учбового роакладу і вони не "втискуються" • деканатом у вільні від теоретичних дисциплін вікна розкладу, а проводяться щоденно в ранкові години. Саме ці обставини можуть змінити весь ритм життя, поведінку учбової діяльності студентів, внести суттєві зміни в практику фізичної. ^ідготовки їх в тому числі, спеціальної і цілеспрямованої і опосередненої.

Таким чином, неузгодженість між потребами суспільства, яке відчуває потребу в фізично здоровому, добре підготовленому ереціе«-лістові і реальною практикою фізичного виховання'студентів вузу,, породжує актуально значиму проблему корінного покращення фізичного виховання студентської молоді. Дана проблема обумовила мету

дослідження - виявити, теоретичне обгрунтувати і експериментально перевірити шляхи удосконалення фізичної підготовки студентів в умовах гнучких педагогічнії технологій навчання, розробити длл цих умов відповідну методику фізичної культури.

Об''ект дослідження - процес фізичної' підготовні, студентів у вузі. .

Предмет дослідження - зв"язки і відношення між складовим частинами фізичної підготовки студентів з умовах гнучких педагогічних технологій навчання.

Гіпотеза дослідження - якщо приншпозо поміняти всю технологій навчання у вузі і на основі цхнносних орієнтацій зробити її гнучкою / рухомою, змінною, альтернативною /, відповідно внести суттєві зміни в методику і розклад проведення занять по фізвихо-, ванто / проводити заняття не по традиційному розкладу - два рази в ткждент^, а щоденно і тільки в ранні ранкові години /, і якщо свободу вибору студентами альтернативних варіантів навчання співвіднести з відповідною мірою відповідальності за зроблений вибір, то можна забезпечити високу ефективність фізичної підготовки студентів. '

Завдання дослідження.

І/ на основі вивчення, теоретичного осмислення та аналізу літературних джерел, вивчення і оцінки реальної практики фізичного виховання студентіз розкрити його протиріччя і тенденції, накреслити способи їх зирішення;

2/ з процесі використання концепції гнучких педагогічних технологій навчання намітити принципово нові підходи в організації фізичного виховання студентів, розробити методологічну діагностику по виявленню рівнів фізичної підготовки студентів і перевірити

- 8 -

Гт б експериментальних умовах;

З/ теретично обгрунтувати і ек.сперш/еятально перевірити методику фізичного виховання студентів в умовах використання гнучких педагогічних технологій навчання і на основі цього розробити відпо^ відні методичні рекомендації. '

Кетодотогіцна’ основа дослідження ^ нагромаджений науковий потенціал у філософській, психологічній і педагогічній літературі, що розкриває основні закони фізичного виховання, в тому числі єд -ність психічного і фізичного, свідомого і несвідомого, природженого і набутого, надмірного і недостатнього. .

З ході досліджень враховувались теоретичні положення, висуку-ті істориками, філософами, соціологами, психологами, педагогами стосовно досліджуваної пребдош / Д.С.ЗиготськиЯ, П.Ф.Лесгафг,

О.М.Леснтьєв, Г.С.Костаж /.

Д.пя вирішення поставлених завдань використовувався комплекс взаємодоповнюваних методів: теоретичний аналіз джерел по досліджуваній проблемі; емпіричні методи: епоегередачня,. індизідуальн і^'і колективні бесіди, вивчення учборо-методичної донумектації, моделю-. вання, метод експертної оцінки, статистична обробка даних. Ведучу’ роль в дослідкеннях займав педагогічний експеримент / констатуючий і навчальний/. •

Експериментальне робота здійснювалась на базі Тернопільського інституту народного господарства. В ній брали участь 360 студек-тів; особисто дисертантом проведено 129 експериментальних за -

кять по ранковій фізичній культурі. .

Констатуючі та навчальні експерименти проводились також в тернопільських інститутах / педагогічному, приладобудівному,комерційно^ /. .

. ■ . - 9 -

Наукова новизна дослідження поляґаз в тому, що розроблена принципово нова технологія навчання, яка створює для студентів режим найбільшого психолого-’пєдагсгічного сприяння; захищає їх гідність, честь, свободу, право на вибір альтернативних варіак -тів навчання. Ці умовй дають можливість їм систематично і щоденно нарощувати через різносторонні фізичні навантаження і вправи, івдивідуальиий фізичний потенціал, причому в найбільш вигідний час - ранні ранкові години. Б дослідженні обгрунтовані і перевірені критерії і показники визначення рівня фізичної лідготозлєк-ності студентів, бадани волі вибору студентами альтернативних варіантів фізичної підготовки і міра індивідуальної відповідальності за зроблені,й вибір.

Теоретичне значення дослідження полягає в тому, що його результати розиириыть уявлення, що скла.’.ісь про місце фізичного виховання студентів В}зу в загальній системі навчального процесу, як достатньо екрсьного і другорядного, і дають можливість обгрунтувати місце фізичного виховання з інших позицій, а саме, визнати Гюго ведучим, адке психологія- інтелектуальної активності і діяльності можлива тільки на базі міцних запасів фізичної енергії і актизності.

Практична _знзчимг.с.ть дослідження полягаз з розробці науково- ■ практичного Інструмснтаріго і методики діагностики рівнів фізичної підготовки студентів; методики здійснення щоденної ранкової фізичної культури, системи контролю, вимірювання та оцінки результатів фізичної підготовки.

Висновки та результати дослідження можуть бути використані в практичній діяльності викладачів кафедр фізичного виховашя зищях учбових закладів, загальноосвітніх шкіл, а також в інститутах під-

- 10 -

зизення кваліфікації працівників ьищих шкіл.

Достовірність результатів і основних висновків дисертацій -неї роботи забезпечена методологічною обгрунтованістю його вихідних позицій, використанням комплексу взаємодоповнюючих методів, адекватних предмету, меті і завданням дослідження, кількісним і якісним аналізом значного об"єиу теоретичного і емпіричного ма -теріалу, реальними позитивними зрушеннями в рівнях фізичної підготовки студентів експериментальних груп, апробацією в процесі втілення основних висновків і результатів дослідження в практику роботи'вузів.

На захист виносяться:

1. Концептуальні положення по організації фізичного вкхо -вання студентів в умовах гнучких педагогічних технологій навчання, до числа яких відносяться:

- фізичне здоров"« студентів - один із головних цінносних

орієнтирів діяльності вузу; ' . ’

- фізичне виховання студентів організовується як достатньо важлива, незалежна частина загального, навчального процесу, причому щоденно, не менше години, в ранні ранкові години.

2. Критерії, показники і методика вимірювання рівніг фізичної підготовки студентів / вихідного, проміжного, підсумкового/ за десятибальною шкалою з десятковими вимірами.

Шкала виміру має вигляд:

від 0 до 0,9 балів включно - гранично низький

від І до 3,9 бала - низький

від 4 до 6,9 бала - середній

від 7 до 10 балів - високий. ,

Числовий іедекс рівня загаяьгіофізичної підготовки відображає

. - II -

рухові якості: силу, швидкість, витривалість; він визначається за відповідними випробуваними тестами, пред"явлегсіми в дисертації. '

Апробація та втілення: Основні положення та висновки дослідження доповідались і обговорювались на обласних педагогічних читаннях і конференціях / Тернопіль - І99р-І992 рр./, всесоюзній науково-методичній конференції / Тернопіль - 1990 р./, республіканській науково-методичній конференції / Челябінськ - 1990 р./, наукових конференцій вузів / Казань - І99С р., Кривий Ріг -1990 р. /В ході досліджень в пресі опубліковані проміжні і кінцеві результати / Челябінськ - 1991 р.Л які втілені а навчально-виховний процес Тернопільського інституту народного господарства ' і Тернопільського прявйтного комерційного інституту.

Структура дисертації обумовлена логікою дослідження і складається із вступу, двох розділів, висновку, списку використаної літератури. ■ •

■ ■ ■ ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі розкрита актуальність теми дослідження, визначені об”ект, предмет, мета, завдання та методи, методологічні основи, сформовано гіпотезу, послідовність етапів вирішення завдань, а також положення, які виносяться на захист.

З першому розділі "Проблема фізичної підготовки студентів вузу" аналізується і обговорюється стан досліджуваної проблеми з психолора-гидагогічній літературі, стан реальної практики фізичного виховання в сучасному зузі, і на основі даного аналізу розкриваються основні тенденції, протиріччя і найбільш ймовірні шляхи їх вирішення. -

Аналіз науково-педагогічної літератури з проблеми фізичного виховання показує, що її розвиток має історичне походження, історичну і логічну динаміку. Рівень і етапи становлення і розвитку даної проблеми, ступінь і якість вирішення обумовлювались з одного боку, соціально-економічними особливостями тієї чи іншої епохи, з другого - внутрішньою логікою розвитку самої науки.

Головна особливість і стійка тенденція обговорення в наукових дослідженнях проблеми фізйчного виховання - від поняття до теорії, від мети, суті, функції, форми, змісту, методики до пран-тичних рекомендацій - характеризується тим, що вона розглядалась як складова частина виховання особистості в цілому; при цьому всі діючі уявлення про виховання переносились на вихідні' постулати на всі його складові частини. Дані теоретичні схеми повністю проектували практику виховання і його складові, в тому числі і фізичне виховання, яке в практичній діяльності вкщсї і середньої школи займало і займає досить скромне місце. .

Головні результати більшості наукових досліджень, основоположні висновки орієнтовані на шляхи удосконалення фізичного виховання студентів в заданих межах і схемах навчання, але не на його корінну перебудову.

Цілком очевидно, щоб одержати нові результати у фізкчному' вихованні, потрібні не тільки заходи по його удосконаленню, але і кардинальні зміни всієї традиційної системи навчання, щоб змогла піднести фізкультуру в загальному учбовому процесі на достойне місце. Цей підсумок випливає із конкретних реалій, які склались у вузівській практиці. В ході досліджень були проведені експериментальні заміри стану фізичної підготовки студентів у трьох вузах м.Тернополя / І987-1991 рр. - педагогічного, приладобудівного,

- ІЗ -

народного господарства /. Методика розкрита в тексті дисертації.

Результати вимірів представлені у таблиці № І.

Якщо співвіднести дані результати фізичної підготовки у вузах із реальною картиною зкитгя, поведінки- та діяльності основної маси студентства / виключаючи, можливо, якусь незначну частину спортсменів/, то загальний висновок невтішний. Це стосується не Тільки тих вузів, які названі, але й більшості ішюс. Головна причина - тверда технологія наочання у вуз: в цілому, ідо склалась, історично і фактично привела до тупикової ситуації із невтішними наслідками. Дані наших експериментальних вимірів повністю узгод -дуються з тиш, які одержані медико-біслогічниш обстеженням навчальної молоді в ¡сінці ЇЇО-х років силами науково-дослідних лабораторій, а такоя окремих вчених / Асзеа В.Г., Іщекко Л.С., ІяудісВЛ. Логінов а. А., Яеревоідиков Ю.А., Рзйзін В.М., Саутнін М.З., Шевченко A.A. /. .

Як показують спостереження і теоретичний аналіз, експериментальні зрізи, практика фізичного виховання, що склалась в рамках традиційно-діючих схем і технологій навчання, характеризується негативними стійкими тенденціями і рядом прстярічь, які важко вирішити. До числа виявлених нами тенденцій відносяться: погіршення Стану здоров"я; падіння інтересу і внутрішньої потреби самих студентів до фізичної культури, старіння та руйнування матеріальної бази в вузах; зниження зацікавленого відаошеїшя до справи багатьох викладачів фізкультури.

На основі теоретичного аналізу літератури, практики та проведених експериментів виявлені протиріччя, що функціонують між метою фізичної підготовки та реальними способами, спільники можливостями викладачів та студентів, їх досягненнями; між діючою традиційнеє

. Таблиця № І

РЕЗУЛЬТАТИ ВИМІРІВ СТАНУ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ ТРЬОХ ВУЗІВ м.ТЕРНОПОЛЯ / ПЕДАГОГІЧНОГО, ПРИЛАДОБУДІВНОГО, НАРОДНОГО ГШІОДАРСТВА/ ,

Назва вузу К-сть Курси Назва показників та текстів індексу Фізичної підготовленості

біг 100 м ч.ж. біг 2000м ж. біг ¡стрибки в 3000м¡довжину Ч. ч.ж. підтягу-;згинан-:в висі :підняття:присідан вання на:ня і ршпіднімай¡тулуба ;ня на од пешкла-:гинан- ¡ня пря- ¡руки за ¡ній нозі дині, ч. :ня рук,:мих ніг ¡голову, ¡в опорі ;в опорі:до касан: ж. :об стін; ж. ;ня певек: :ку ;ладіши,ч; : : ¡ ¡ ¡ л,; пр.

ТДПІ 150 ч І 1,6 1,4 1,2 2,3 1,9 1,3 1,9 1,4 1,7 2,5

150 ч ІУ 1,4 1,1 1,0 2,1 І,Є 1,1 1,7 1,3 1,5 2,2

ТПІ 125 ч І 1,7 1,3 1.4 2,2 1,8 1,2 1,7 1,5 1,7 2,3

125 ч ІУ 1,4 1,0 1,2 2,0 1,7 1,1 1,6 1,4 1,5 2,1

ТІНГ 125 ч І 1,8 1,5 1,4 2,4 1,8 1,3 1,9 1,6 1,8 2,6

125 ч ІУ 1,6 1,2 1,2 2,3 1,7 1,1 1,7 1,4 1,6 2,4

схемою навчання в цілоиу та її складовою частиною - фізичним вихованням; між бажанням і реальними можливостями займатись фізкультурою самих студентів та інші.

Щоб зиінйти цю ситуацію і .вийти на якісно нові результати фІЗИЧНСІ підготовки студентів, необхідно було переосмислити не тільки лрегаосу фіяичяого виховання, але і зесь процес навчання, вийти на коті педагогічні ідеї, підходи -та поступати і, на основі цього'Т'иакресдитл чіткі шляхи досягнення якісно ноиих результатів.

При цьому вирішальними уі/оваш досягневдя <5ізьо високих результатів є:

а/ формування віднояення студента до самого себе, знання слабких і еияьнкх сторін свого фїзиздого стану., фі.зидоїх -мояеди-2остей', внутрішня готовність жити, з рнсмі' ОЦТИМЙЛЬЩК йгакчних навантажень, вміння -і-^одатя.іеть колтродавбжз;,' об'"екгдгко одінтава-ти се йдаедіАямю розробленою скалою індексу якісвдх -змін до основних параметрах фізичної підготовки ,і. кокздаво,' своїми руками тв буквальному і переносному смислі .зетавнввати паспорт івдкнддгсл&-дого фізичного розвитку; • '

б/ створення для нього в загальній .системі «авчадая :раяіиму найбільшого сігридаг-ія, для реадіі-зації ікягливості індивідуально г о ‘ вибору і прийняття №» альтернативних рілень;

в/ вк-корлеташя морального і матеріального стимулйййкгія, а також системи гаргатія ярав та відповідальності.

У другзиу рсаділгі "Дослідао-експериментельна перевірка концепції фгаитай д'ііщг’дгдвки -студентів в умовах гнучких технологій иавчадня" яшазеио, ляо лікіоні -зрушення у фізичній підготовці студентів мш вдвршгаи лсітіьки ири Дотриманні таких педагогічних умов: •

- 16 - .

- а/ перебудова всього учбового процесу вузу на основі нових підходів і цінносних орієнтацій у всій діяльності вузу;

б/ втілення гнучких технологій навчання і виділення в ній достатнього та оптимального в часі місця для щоденної ранкової фізичної культури;

в/ орієнтації спеціалістів і викладачів кафедр фізичної культури на якісні зміни у фізичному стані студентів і використанні з цією четсю відповідного методичного інструментарію: експериментальних оцінок, індексації та паспортизації. Нові підходи, цінносчі орієнтації і суть гнучких технологій навчання в проведена ні дослідження обговорюються в тексті дисертації.

В них стверджується, що дівча нині єдина і стандартна тех -нологіч навчання, підготовки спеціалістів у вищих учбових закладах вичерпала всі можливості для самоудосконалення і саморозвитку, та по суті привела в невирішене протиріччя. ■

Парадокс у тому, що самостійність майбутнього спеціаліста формується ири відсутності всякої самостійності в навчанні - студент прив"язаний до рсцз кладу, ритму, режиму, учбового плану .технології і, нарешті, до індивідуальних професійних установок своїх викладачів. Він позбавлений права вибору тієї чи іншої технології навчання, тому що Бона подана в одному-единоМу варіанті.

' У відповідності з метою дослідження експериментальна робота по фізичному вихованню студєктіЕ була організована, як складова частина більш широкого експерименту по реалізації Гнучких технологій навчання /науковий керівник - Б.І.Коротяес/.

Основні завдання майбутнього експерименту зводились до:

І/ перевірки наукового умотивування висунутої робочої гіпсте-

\

- 17 -

ви в реальних і конкретних умовах вузу; .

2/ опробування того методичного інструментарію, який був розроблений для користування у фізичній підготовці студентів в умовах гнучких педагогічних технологій навчання, а також перевірити його ' ефективність і слушність;

З/ ввдаявннл свдададсті тд. трудаодіз, 40 виникають в процесі досдідао-еї£сяерзмеатйлі>ної робото в нових педагогічних умовах;

*47 Ьдєрквдая конкретних результат« в змінах фізичної підготовки студенті? за період дрсвет.екня навчального експерименту і обговорити їх.

Реалізація корцетції гнучких педагогічних технологій навчання і відлов ідао н&їчадьиі експерименти по фізичній підготовці студентів була розпочата і розгорнута в ТІЕГ на аграрному факультеті s ІЙ68-І969 ж&штему роді /1 курс - :50 чол.Д лродавжєиа в наступні роки; р І&89-І990 навчальному році була сформована єкс -г.ершєнтальна група Ушпп - гаггльнонаукової і професійної яід-гоїозки/ у складі 35 чол., в хху ваійшш студенти г усіх факультетів у відповідності із своїми особистими бйяшняки; робота з да -ною експериментальною груцда яроводиться уже третій рік. .

І, накінець, в 1991 р. концепція гнучких технологій навчання, в тому числі фізичної ПІДГОТОВНІ В ДОЕНОМу її вигляді була реалізована у приватному Тернолільсько^у комерційному інституті .

/ 200 чод. - першій набір, квітень 3991 р.; 75 ями - другий набір, грудень 1991 р./.

В ході проведеная дослідео-експериментальної роботи кожна ви-ді’дшти умовно три серії навчальних експериментів, кожна з яких мале свої особливості.

В першій серії брала участь група студентів АЕФ; в другій - •

- - 18 - • група ОНШ, в третій - студенти ТКІ.'

Методика проведення експериментальних заиягсь в кожній серії була достатньо просто» та надійною і рухомою. Загальні елементи всіх трьох серій полягають в тому, що кожна серія включала в себе три обов'язкових етапи:

а/ підготовча робота і вимір і фіксування теяерішнього стану фізичної підготовки студентів;

б/ потижневі заняття з фізичної культури / Зо-^Й хв. / в ранкові години ( 6.30-7.00 /'перед сніданком, учбовими зйнітгтдаи;

в/ вимірювання і фіксування результатів фізичної підготовки оа підсумками навчального року.

Б усіх зипадках заняття з фізичної культури виносились із загального розкладу занять по всіх ікиих теоретичних та практичних курсів.

Особливості кояної серії заключались .в слідуючому:

- в першій серії іцоденні ранкові заняття з фіокчьої культури на протязі 2 років проводив викладач, а в наступні роки сту -денти повинні були рєуковою фізкультурою займатись самостійно і індивідуально, в кінці року проводились лишз оаміри і фіксувались досягнені результати. . -

Звернемось'до результатів, одержаних в першій серії. Сту -денти експериментальної групи порівняю із студентам? контрольне!, в тому числі і юнаки, масть за підсумками дворічного навчання суттєвий приріст у стані фізичної підготовки - 4,3 пункту, причому група по середньому показнику перейшла із одного рівня до якісно нового - середнього. .

. Результати вкиірів представлені у таблиці № 2.

^ • Таблиця $ a

ДИНАЙКА. СТАНУ «ІЗііЧНиї

ПІДГОТОаМіОО'П студентів ЕйСпмшгалищ та контрольних груп

( результати першої серії /

Групи ; Я-С'і’Ь студек-: Початковий: Підсумки пер-гіїгдсумки дру: тів : рівень ;шого року наь:гого року : : :?ання :чанчання

* : : і р„„: :ін-: : - :д : : текс: :циф-:рівень :роаий :ін :де*с:

експери -иентальні Всього - 50 ч 1,7 низьк. -4,3 серед. Юнаки - 16 ч 2,1 ккзьк. 4,3 серед. Ііьчата - 34 ч 1,2 икзьк. 3.8 низьк. 6.05 серед. 6.6 сєоед. 5.5 сеЬед.

конт- рольні Всього - 44 ч 2,25 шах. 2,3 низьк. Юнаки - 12 ч 3,0 ніізьк. 3,2 низьк. Дівчата - 32 ч І,Ь низьк. І.,4 нкзьк. 2,05 низьк. 3.0 низьк. 1.1 нкзьк.

Треба кати на увазі, що за загальною картиною виявились прихованими івдигіадшшг ткаеники, зокрема із 50 чол.., 12 ст^цен — тіз залишились еа -зафіксоіааої^у різні , а середній показник під -

» • щ ' . '

нягся га разддомс вкісного росту показників ікшг студентів.

• л • »

У ДРУГІЙ серії заняття до фзжультурі під керівництвом БИК- • * _ ' * дбдзча проводилися жае один -рік і потік студенти переходили на самостійні заняття. '

За підсумками першого року навчання / друга серія / спостерігається така ж картина, по підсумках хе другого року / заняття викладач уже не проводив, фізкультурою студенти займались свмос -тійно/ розбіжності в показниках дещо змінюються, але не суттєво / всього 0,6 пункту в кенах 3,7 пункте /.

Індивідуальні ж розбіжності великі, так як окремі студенти / 16 чоловік / фізичною культурою сйстедатично на займались, їх показники суттєво не змінились. Ріст середнього показника стаййл за рахунок тих студентів, які фізкультурою займались Дуко інірйо'зно

, ■ - 20 - • . .

і одержали суттєвий приріст в і:їдке:дуальних показниках /19 чол.Д

Таблиця Ю З

ДИНАМІКА СТАНУ ФІЗИЧНОЇ підготовленості студінтіб жшжшташіх ТА КОНТРОЛЬНИХ ГРУП / результати другої серії /

Групи К-сть студен- : Ііочаткозіій: П ідсуііки пер- :Підсумки дру-

тів :рівень :шого року нав гого року

: :чання :навчання ....

:ц*»іф-:рі - іциф-:рівень ;циф-:рівень

: рскй еєнь : ровий : ровий-

:ш :ін -: :іа

:декс:. :декс: . . .. :лекс: . .

експери- Всього -25 ч 2,55 шзьк. 4,25 серед. 6,25 серед.

ментальні ї'наки -кО ч 2,в низьк. 4,5 серед. 6,Ь серед.

Дівчата -15 ч 2.3 нязьк. 4.0 .сєойд. 5.7 . сепед. ._

кснт - Всього -44 ч 2,25 низьк. 2,3 низьк. 2,С5 кмзьк.

рольні йіаки -12 ч 3,0 низьк. 3,2 низьк. 3,0 низьк.

Дівчата -32 ч 1,5 низьк. І..4 низьк. 1.1 .. низьк.

З третій серії тахкс занять викладач взагалі не проводив, після обов"язкової -лідготобчог роботи проводились заміри теперішнього стану фізичної підготовки студентів і давались кожному, з урахуванням його індивідуальних особливостей,-рекомендації про те, як займатись райковою фізкультурою самостійно.

Звернемось до підсуадсіз третьої серії В цій серії заняття з ранкової фізкультури викладач нз проводив. Це зв"язано з особ -ливосткми приватного Тернопільського комерційного інституту,який з економічних міркувань не ноже собі дозволяти нзйі-ати штатних . викладачів фізкультури і оплачувати їх лраца / це аєде до значного подорожчання вартості навчаїтя /.

Дані виміру стану фізичної підготовки студентів і* особливо підсумкових за рік, дуже цікаві. Що стосується вихідних, то тут нічого непередбачливого не виявилось. Середній індекс повністю коригується з індексом, одержаним у всіх сзріях констатуючих і

навчальних. А от індекс па підсумками року був дещо непередбаченим - адже заняття § фізкультури не проводились, а підсумковий рівень значно виріс / на 2,3 пункта, причому по середньому показнику студенти дєрейали р одного рівня до якісно іншого - середнього /•

Таблиця Р 4 '

¿ЧНАЇ’ІКі СГ/ЇУ ЗІЗІЛШЇ ПіДГстощіодїі сіуйщів міші-етдаш та контрольних груд

/ результати третьої ссріі /

Групи ;|{-с?ь і ;тів студен-: ВкхіднкЯ різень :Підсумки першого року : нівчакнг.'

числовий: йюте : рівень : числсеий: рівень : індекс :

СТУДЕНТИ Всього -170 ч 3,2 низький сеоздній

іДі іОнйкя -120 ч № ' середні? ! 6,2 середаій

^івчать - 50 ч ...аЛ низький - 4.8 середній

конт - Всього - 44 ч 2,25 низький 2,3 низький

рольні 1&аі:м - 12 ч 3,0 низький 3,2 низький

Дівчата - 32 ч -¿,5 _ низький . ЛІ4 низький

¡Зі.снсвок ют.е бути таким - в умовмс прквмної вищої школи . спрацьовує стимул відповідальності / дані вимірів вносяться в паспорт спеціалістів / і більща частина студентів самостійно займа -л.арь в зручний Дія дах час фізилнсю культурою.

Але .39 звального рертиною .виявляються ті 2 самі особливості: е результаті несерйозного віднспєжя до ранкової гішастини частина студентів / 50 ч./ залжіла'іь на попередньому рівні.

При організації та проведеш: підготовчої роботи з усіх серіях головнею турбзтоя керівника експерименту було глибоке та всеетороннс роз"ясне:ия студентам бсівї суті нової концепції навчання, нєа5>'ілщесті у _цьоі.'у втадку и,одєкжх ргакових занять з фізкультури. При цьому ¿4у~:е вояяиео було викликати у косого оту-

дента особисту моральну зацікавленість, готовність і зарядженість пращзіаги на межі своїх сил і можливостей, як в навчанні, так і у фізичній підготовці. Якщо не рсзбдаги у студентів таких баяань

та устремлінь, систематично їх не підтримувати, то невдачі неми -

нучі.

Заняття проводились 6 разів на тиждень,в ранковий час,окремо

з юнаками і окремо з дівчатами, включаючи в себе слідуючі постійні схладові:

І/ підготовча частина;

7.1 розвиток та удосконалення сили;

З/ ропвигоїс та удосконалення шввдкості;

4/ розвиток та удосконалення витривалості; '

5/ розвиток спритності; •

б/ розвиток гнучкості.

Результати експериментальних занять приведені по кожній се -рії окремо. В усіх випадках при вимірах рівня вихідного і підсумкового сталу фізичної.підготовки студентів використовувалась десятибальна скала з дє«яткоеими обчисленнями.

Дія порівняння загальної картини приведені дані за результатами масового виміру рівня фізичної підготовки студентів трьох вузів, проведеного в 1991 році на перших курсах і четвертих.

~ " . Таблиця № 5

. С2РІН КШСТАШНОГО ЗРІЗУ ПО ТРЬОХ ВУЗАХ

Кількісіь ста-: І к'тзси : ІУ курси

декті в :числовий ін-: ріЕень :декс : :числовий ін-: рівень :декс :

Всього - 240 ч 2Д5 низький 1,65 низький

Юнаки - Г00 ч 2,4 НИЗЬКИЙ 2,1 низький

Дівчача - 140 ч -1.9 низький низький

- 23 - .

Дри співставлених вихідного рівня фізичної підготовки сту -дентів контрольшж груп, експериментальних та звичайних, стає зрозуміло, що принципових розбіжностей у фізичному стані студентів не виявлено; числовий індекс відрізняється в мєгах 0,2-С,9 пунктів / у юнаків/, 0,3-1,0 / у дівчат/; рівень же у всіх однаковий - низький.

Не бачимо ми розбіжностей у фізичній підготовці студентів в масо'Яй'практиці між першими курсами і четвертими; вихідний рівень залишається незмінним.

, Загальшій підсумок дослідно-експериментальної роботи в усіх трьох серіях полягао в головному: сформована робоча гіпотеза знайшла своє повне підтвердження. За підсумками всієї дослідно-експериментальної роботи сформовані слідуючі висновки:

І. В оснору дослідно-ьксперименгальної роботи по фізичноку вихованню студентів буда покладена концепція гнучких педагогіч -

них технологій навчання та її ^с-овнадс положень: . .

. • * '

^ визнання особистості студента, як головного цінносного

орієнтиру в діяльності вузу і кожного викладача; розширення прав студента і свободи вибору;

г- ідея' створення для студента режиму найбільшого психолого-педагогічного сприяння, в тону числі і в системі фізичного "чхо -вання, що включає в себе на кожний день.4 години учбових занять,

4 години самостійної праці і обов'язкову щоденну ранкову фізкультуру поза розкладом учбових занять; в режим найбільшого сприяння включається механізм захисту прав студенті? на широкий вибір альтернативних форм і методів навчадад, змісту, форм "самоствердження".

В результаті цих заходів були нагромаджені достатні кількісні і якісні дані з метою їх наетугдого аналізу і узагальнення.

- 24 - . .

2. Результати дослідко-ексгіериизнтальної роботи по організа-^ ції фізичної підготовки студентів в умовах гнучких педагогічних технологій навчання і їх аналіз переконливо розкрили великі внутрішні резерви підвищення якості підготовки спеціалістів, які не використовуються в практиці; до числа таких резервів можна віднести принципово інше відношення багатьох студентів до занять, появу у них прагнення працювати на і.:е,тсг своїх сил та можливостей, а кількісні і якісні характеристики змін- студентів у їх фізичному стані розкривають стійку тенденцію росту рівня фізичної підготовленості. Дана тенденція і її об'єктивність підтверджує достовірність та наукову спроможність висунутої робочої гіпотези.

Б підсумку дисертації узагальнені результати дослідження.

Криза політичної системи, економіки, усіх сфер духовного,суспільного і культурного життя, ідо переживається усіма державами СНД, з то«у числі і^Україною,. відтворюється як у дзеркалі в системі середньої та вищої освіти. ■

‘ Вузівська практика, 40 побудована на-вольових началах, раніше прийнятих законах*та інструкціях, переживав також гостру кризу та занепад.

Бона очолюв не тільки фінанси і економіку вузу, але і його зміст, вихідні постулати, фірми і методи навчання, технологію, весь методичний арсенал і інструментарій.

£3 зз"язку з цим в сучасній педагогічній науці ідуть також інтенсивні пошуки і розробки нових педагогічних концепцій вузу, ряд яі;их виходить на рівень практичної і експериментальної апробації. Одна з них - концепція гнучких педагогічних технологій кавчання, в мст.ах яких важливі нові рішення в організації учбового процесу в цілому, і в організації фізичної підготовки локрема.

Проведені нами дослідження підтверджують перспективність даної концепції, її теоретичну і практичну значимість в удосконаленні фізичного виховання студентів, у формуванні у них якісно нового режиму в житті, поведінці і діяльності.

Основні положення дисертації викладені в слідуючих публікаціях;

1. Проблемы формирования интеллектуально-творческого потен-циала^студента в процессе преподавания учебных дисциплин // Сб. Всесоюзной научно-методической конференции "Методика преподавания учетных дисциплин? - Тернополь, 1990 г. - С.5-6.

2. Ноше ценностные ориентации в деятельности вксшей и средней шкода// Сб. Совершенствование учебно-воспитательного процесса з школе л педвузе.- Кривой Тог, 1990 г.- С.300-301.

3. Формирование -творческой личности стуцента _в условиях гибких педагогических технологий обучения // Сб.Разлитие личности в условиях непрерывного образования.- і£азань, 1390 г.-С.80-81.

4. Оптимизация подготовь специалиста £ вузе /7 Сб.Оптимизация учебно-воспитательного процесса нак условие -формирования личности молодежи.- Челябинск, 1990.г.- С.4І—42-

' 5. О структурном преобразовании вуза л нзеех -педагогических

постулатах // Со'. Вопроси вааимосвяви .сбразпвения ж самообразования студентов. - Челябинск, 1991 г. - С.133-139-

Здано в набор І4.ХП.92. Підписано до друку І5.ХП.92. Формат 60x84/16. Зам. 2931. Туггаж 100

ОП ВПК "Збруч" «¿.Тернопіль. іул.Яивова.ІІ