Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование социальной зрелости будущего учителя в общественной и научно-исследовательской деятельности

Автореферат по педагогике на тему «Формирование социальной зрелости будущего учителя в общественной и научно-исследовательской деятельности», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Радул, Валерий Викторович
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1993
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Формирование социальной зрелости будущего учителя в общественной и научно-исследовательской деятельности"

РГб од

___ - . - , АПЛ

АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ '

На правах рукопису

РАДУЛ ВАЛЕРІЙ ВІКТОРОВИЧ

ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ЗРІЛОСТІ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ В ГРОМАДСЬКІЙ І НАУКОВО-ДОСЛІДНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

13.00.01 - Теорія та історія педагогіки

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття вчг::?го ступеня кацдидата педагогічних наук

_ *

Київ - 1993

Робота виконана в їнетитуті педагогіки АПН України

Наукові керівники - кандидат фізико-математичних наук,

• М.М.Солдатенко;

- кандидат педагогічних наук,доцент М.П.Лебедик ,

Офіційні опоненти - дійсний «лен АПН України,

Провідна установа - Криворізький державний педагогічний інститут

засіданні спеціалізованої ради Д ХІЗ.15.01 у Інституті педагогіки АПН України за адресого:25260І,м.Київ,вул.Трьохсвятительсьйа,8

доктор педагогічних наук,професор

О.Я.Савченко;

- кандидат педагогічних наук,доцент Л.Д.іовк '

Захист відбудеться

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність деслт~екня. Побудова державності Україні? вкладає не тільки здійснення реформ економічної і' політичної систем,а З активізації духовного потенціалу народу,що неможливо без внесення суттєвих коректив у підготовку вчительських кадрів. У Законі України "Про освіту" підкреслюється,що:"Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її таланті в, розумових і Фізичних здібностей,виховання 5ИСОКИХ моральних якостей,формування громадян,здатних до свідомого :успільного вибору,збагачення на-цій основі інтелектуального,твор-юго,культурного потенціалу народу,забезпечення народного господарства кваліфікованими працівниками,спеціалістами"^.

При здійсненні виховної роботи слід враховувати її систем-їість. Інтенсивний розвиток науки про виховання на шляхах здобут-■я нею цілісності й дієвості моте бути реалізований тільки на осно-!І послідовного здійснення системного підходу до педагогічної цЯсності. Дослідженням виховання як цілісного процесу і педагогіч-ікх систем,що функціонують у навчанні та вихованні,присвячені [раці Б.П.Битинаса,В.П.Краєвського.Н.В.Кузьміної,Г.Ї.Легенького, і.Т.ЛихачоваД.І.Новикової та ін.

Зрілість суспільства зв’язана із процесом зростання зрілості івідсмості молоді. Особливою соціальною проблемою,таким чином,є юзвиток соціальної зрілості майбутнього вчителя,бід якого залеть Нормування духовного багатства особистості його вихованців.

!кщо сучасний шкільний учитель не "бачить" розвитку особистості ■чня.не може аналізувати суть нових педагогічних явищ і процесів,

о він не в змозі на науковій основі управляти навчально-вихоннкм . :роцесом молодих людей.

Закон України "Про освіту

- Осзіта.- 25 червня 1ЭЭ1 р.

Як педагогічне явище,соціальна зрілість особистості спостерігається через зміст об*єкти^их і_ суб’єктивних факторів,що обумовлюють його,які обов’язково повинні вступати у взаємодію. Суб’єктивні фактори- це якості особистості,які впливають на розвиток інших її властивостей і рис. Механізм новоутворень у структурі особистості - це предмет психології. Для нас яе цей механізм є цікавим тільки у,залежності від педагогічних впливів,що їх обумовлюють і обов'язково у взаємозв’язку із об’єктивними факторами соціального середовища.

Розвиваючи соціальне самовизначення,соціальну активність і-соціальну відповідальність школярів,студентів педінституту,педагоги забезпечують формування цілісності соціальної зрілості особистості своїх вихованців. У зв’язку з цим особливого соціальною проблемою і є розвиток соціальної зрілості особистості вчителя.

Шд соціальною зрілістю майбутнього вчителя ми розуміємо певний ступінь розвитку особистоеті,який сприяє творчому освоєнню різних видів культури,а також створив можливість найефективніше давати - «користь оточуючим своєю участю у громадській та науково-дослідній діяльності. Проблемами формування соціальної зрілості школярів і студентів вузу займалися Д.І.Колосова, В.І.Переведенцев, Л.М.Ракит-ська, А.А.Ручка, В.М.Федорчук та ін. Проблему формування соціальної зрілості особистості учительських кадрів вивчали Ю.П.Бардін, Є.І.Головаха, Р.Г.Гурова, Л.Н.Дениско, М.П.Дебедик, Р.Н.Хмелюк, П.М.Якобсон та ін.

Соціальна зрілість майбутніх учителів формуевься у процесі їх безпосередньої участі в тих видах діяльності,до яких студенти педагогічного інституту залучаються в процесі навчання і виховання.

Діагностика соціальної зрілості розвитку особистості студента при переході з курсу на курс у педагогічному інституті дозволяє

іедагогам здійснювати керівництво і контроль за ефективністю гавчально-виговно! діяльності. Проблема формування соціальної рілості майбутнього вчителя нероздільна з питанням її становлен-я у залежності від цілеспрямованого педагогічного впливу,е зв‘яз-у з чим її слід характеризувати як інтегральну характеристику тупеня цілісного розвитку особистості. Н нашому дослідженні онсття цілісності особистості розглядається через взаємозв’язок оціального самовизначення,соціальної активності й соціальної ідповідальності майбутнього вчителя.

Соціальне самовизначення є провідним критерієм соціальної рілості особистості. Ним визначається індивідуальність,цінність, оофесійна орієнтація і т.п. Проблему соціального самовизначення зслід^ували Л.М.Карнозова, В.В.Барцелкіна, В.Л.Іебецєва, .А.Мятусевич, Г.П.Ніков, В.Ф.Сафін, М.А.Федоріз, В.В.Яропзенко та і.

Соціальна активність молоді,яка навчається,і вчителя суттєво ілетсить від соціального самовизначення і відповідальності, масний учитель активно впроваджує досягнення педагогічної науки практику,постійно здійснює пошукову діяльність.Питаннями вквчек-формування соціальної активності займалися К.О.Абульханова-:авська, В.О.Артем’єв, З.С.Бакіров, К.О.ЄвстагЬ’сва, Т.О.Ільїнв.. Ф.Злобін, О.З.Зосимовська, М.Д.Колесников, Т.М.Мальковська, _

0.Сластенін та ін.

Соціальну відповідальність логічно розглядати як інтегральну ість особистості,що передбачає усвідомлене прийняття людиною обхідної залежності своєї діяльності від суспільних цілей і кностей. Дослідження проблем відповідальності здійснювали

1.Грядунова, С.І.Дмитрієв, В.І.Вировой, С.Б.Куликівський,

З.Левченко, В.С.Морозова, К.Муздибаєв, Н.Б.Скорбіліна та ін.

Науково-дослідна та громадська діяльність практично реалізу-

еться в єдності з навчанням. Ці два гектари активно сприяють зростання різа' соціальної зрілості майбутнього вчителя у процесі його вузівської підготовки. Але питекня про те.наскільки на гор-музанік соціальної зрілості особистості студента пгдвузу впливає науково-дослідна і громадська діяльність,поки що лишається відкритім. До останнього часу практично на вивчалися взаємозв’язки міч рівнем сформовааості соціальної зрілості особистості та Факторів,що їх обумовлюють. У зв’язку з цим актуальною є тема дисертаційного дослідження "Формування соціальної зрілості майбутнього зчителя в громадській і науково-дослідній діяльності’',

Об’єкт дослідження - процес Формування соціальної зрілості студентів педінституту.

Предмет дослідження - формування соціальної зрілості студентів педінституту в громадській та науково-дослідній діяльності.

Мета дослідження - виходячи із завдань виховання- сучасного вчителя і процесу Формування якостей його особистості .знайти шляхи найбільш ефективного впливу різних видів навчально-виховної діяльності на формування рівня соціальної зрілості майбутнього вчителя. •

В основу дослідження покладена гіпотеза: формування соціальної зрілості майбутнього вчителя буде ефективним,якщо:

- залучати студентів до активної громадської діяльності.яка поєднана з реалізацією цілей академічної групи;

- участь майбутнього вчителя у науково-дослідній діяльності зв’язана із виконанням дипломної роботи;

- зростає рівень соціальної зрілості академічної групи, членом якої він є.

• Для досягнення мети дослідження і перевірки висунутої гіпотези були сформовані такі завдання дослідження: '

1. Проаналізувати і визначити суть покуття "соніе-тьма сріліст :о5иетості майбутнього вчителя".

2. Розробити критерії сцтняваняя рівня розвитку соціальної іілості майбутнього вчителя у громадській та науково-дослідній іяльності і здійснити їх дослідно-експериментальну перевірку.

3. Здійснити дослідно-експериментальну перевірку дляхів зрмування соціальної зрілості майбутнього вчителя під час його івчання у педінституті.

4. Виробити і апробувати методичні рекомендації щодо Формувая г соціальної зрілості студентів у громадській та науково-дослід-:й діяльності.

Методологічною основою дисертаційного дослідження є полот.ен-[ психології та педагогіки про особистість як складову частину іціального організму суспільства;про формування соціальної )ілості .світогляду,культури людини;про суспільну роль і функції пцої школи у вихованні майбутнього вчителя.

У процесі реалізації завдань дослідження використовувалися ікі методи: включене спостереження,ретроспективний аналіз ідагогічкогс досвіду,метод незалежних характеристик,порівняльний иііально-педагогічний аналіз .педагогічний експеримент,методи (тематичної статистики. ... .

База дослідження. Дослідно-експериментальна робота виконуза-„ся на базі Кіровоградського державного педагогічного інституту, експерименті взяли участь 870 студентів йгзіпго-математичного, дагогічного факультетів та Факультету іноземних мов. На основі тодики "екс пост Факто" були сформовані дві експериментальні упи /82 студента/ з числа тих студентів,які беруть активну асть у науково-дослідній діяльності і громадській,і підібрані дібні їм дві контрольні групи /82 студента/ з числа студентів, і в цих видах діяльності практично не беруть участі.

У дослідженні спеціально порівнювалися результати двох діагностичних зрізів:перший - 1989/90 н.р. - аналіз досвіду формування соціальної зрілості особистості студентів в умовах педагогічного інституту. Другий - 1992 р. - за результатами якого виявлено основні тенденції і шляхи формування соціальної зрілості майбутнього вчителя. •

Наукова новизна дослідження полягає у встановленні залежності рівня сйормованості соціальної зрілості майбутнього вчителя від участі у громадській і науково-дослідній діяльності.

Теоретичне значення дослідження полягає в:розкритті суті поняття "соціальна зрілість особистості майбутнього вчителя"; розробці критеріїв визначення рівня соціальної зрілості студентів педінституту;створенні моделі формування соціальної зрілості студентів педінституту у громадській і науково-дослідній діяльності . .

Практичне значення дослідження полягає в тему,що:

- розроблена методика включення студента в громадську і науково-дослідну роботу дозволяє підвищувати ефективність Нормування соціальної зрілості майбутнього вчителя в умовах педагогічного інституту;

- розроблені методичні рекомендації викладачам вузу,студентським громадським організаціям з питань залучення студентів педвузу в громадську і науково-дослідну діяльність з метою Формування соціальної зрілості їх особистості.

Достовірність дослідження забезпечується застосуванням комплексу взаємодоповнюючих методів збору інформації,кількісним і якісним її аналізом,зіставленням одержаних даних з результатами досліджень інших авторів. .

Апробапія А впровадження результатів дослідження. Основні поло-ження дисертації висвітлювалися автором на міжвузівській

науково-теоретичній кон-*«рекці ї "Соціально-політичний - портрет сучасного молодого спеціаліста"/Умань,І992/,на науково-практичних кон*>еренціях ка'-едр Кіровоградського педінституту /Кіровоград, 1990, 1991,1992/. Матеріали дослідження о?гсвзрзв*лися на засіданні яабсратерії віщої та середньої педагогічної освіти Інституту іедагогіки АПН України. ■

Результати дослідження впроваджуються у практику навчально-зиховної діяльності Кіровоградського педінституту.

На захист винесено такі положення:

- підвищення соціальної зрілості студента в громадській і іауково-дослідній роботі взаємозв’язане з рівнем соціальної ірілості його академічної групи;

- участь студентів у громадській діяльності найактивніше пливае на Формування їх соціальної зрілості в поєднанні з цілями хадемічної групи;

- виконання дипломної роботи в системі науково-дослідної

іяльності студентів педінституту найінтенсивніше Формує соціальні’ ріліс-ть майбутнього вчителя. -

СТРУКТУРА ТА ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

Дпсестація складається із вступі’,двох розділів,зигнсвкІБ, ібліограФії та додатків.

У зступі обгрунтована а-туаяьність проблеми дослідження, означені об’скт,предмет.мета.гіпотеза дослідження.сформульовані ігданая, названі основні методи і база дослідження.

У пео'док'у розділі -"Аналіз соціальної зрілості особистості ійбутнього вчителя." - розкривається зміст і структура категорії зоціальна зрілість особистості майбутнього вчителя",розроблені жгерії характеристики рівня розвитку соціальної зрілості.подана їтодика вивчення цього поняття.

- 8 - ■

У дисертації поняття соціальної зрілості розглядається через систему зв’язків її трьох головних елементів - соціальне самовизначення,соціальну активність і соціальну відповідальність.

Кс'кна дядина засвоює конкретно-історичні форми і способи пізнання світу й формує тим самим індивідуальну,неповторну особистість у культурному змісті .сформованому власним миттєвим досвідом і способами його пізнання. В філософській і психологічній літературі ця проблема історично розв’язувалася як проблема взаємовпливу об'єктивних і суб’єктивних факторів розвитку особистості.

Вивчення проблем соціально зрілої особистості через призму взаємозв’язку зовнішніх та внутрішніх впливів на її розвиток пов’язане з урахуванням зростаючого значення педагогічного фактора в суспільному нитті ,ще знаходить вираження в дослідженнях співвідношення особистості та суспільства.

Соціальна зрілість є інтегративна характеристика стану розвідку особистості. "Соціальна зрілість обумовлює і враховує наявність психологічної зрілості...,а виникнення психологічної зрілості пов’язане із відповідним розвитком і розкриттям потенцій особистості. Таким чином,зростаз рівень її організації"^. Аналіз наукової літератури показав,що соціальна зрілість молоді,яка навчається, розглядається через призму трьох її критеріальних характеристик -самовизначення,активності й відповідальності. Так М.ПДебедик запропонував розглядати соціальну зрілість майбутнього вчителя /старшокласники,які орієнтуються на педагогічну діяльність і студенти педвузу/ як систему взаємозв’язків проявлень у сфері праці

I Якобсон П.М. Психологические компоненты и критерии становления зрелой личности // Психологический журнал, 1581.-Т.2.-Н.-С. 141-149.-С.143.

спілкування і пі знаная, соціального самовизначення,соціальної активності і соціальної відповідальності особистості.^ При розробці методики дослідження ми використовували цей підхід.

Зрілість майбутнього вчителя у період його шкільного та '.чститутського назчання - це певний стан особистості. Стертньовою :аракт еристикою соціальнсї зрілості майбутнього вчителя є сямовиз-гач»н!и його особистості:"самовизначення особистості стосовно її оціальної активності й громадянської зрілості виступає відносно их самостійним <їункцгонально-пропесуальнкм ядром,яке володіє д&тиістю попереджати реальну поведінку особистості й організову-

' О

ети її поведінку". .

У педагогічному айзлізі категорії "соціальна зрілість особис-ості майбутнього вчителя" єдність усвідомлення навколишнього зіту і його оцінки визначаються в кінцевому рахунку практичною їветворгоючою діяльністю майбутнього вчителя як активного суб’єкта зціальних процесів. Результати педагогічного впливу мокна вивчати і динамікою розвитку окремих якостей особистості: або знання, ггняя,або компоненти світогляду - переконання,ідеали,або за їраяьяими якостями -дисциплінованість,ввічлнеість і т.п.,які ізглядвлть *гк глибинні якості особистості. При цьому особистість 'їмуег&ся цілісно і потрібно "бачити" динаміку її цілісної іни. Тому і тедак&є зацікавленість лтауків категорій,які харак-ризують ЦІЛІСНИЙ ТЮЗЕКТОК особистості.

І'сбеяик Н.П. Роль учебных занятий в становлении социальной елости личности // Педагогическое образование,М. :МГПИ,І99І.-.-С.ІІ8-І23. .

2а*ян В.§. Психология самоопределения личности :Учеб.пособие вердл.пед.ин-т.Свердловск,1986.-I42с.-С.23.

- 10 - ■

Реальним проявом соціальної зрілості виступає діяльність особистості. Соціальна зрілість є підсумком складного процесу виховання і самовиховання особистості. Соціальна зрілість особистості студента педагогічного інституту на кожному етапі свого розвитку виявляє здатність визначати собі певне співвідношення самовизначення, активності Л відповідальності в громадській,науково-дослідній та і «лих видах діяльності.

Як педагогічне явище,соціальна зрілість виявляється тоді, коли вивчається її розвиток у зв’язку із змістом об’єктивних і суб’єктивних Факторів,що обумовлюють його. Практично всі зміни в структурі соціальної зрілості відбуваються у певному порядку в зв’язку із цілеспрямованістю виховання. Тому нас цікавить не розвиток новоутворень у структурі особистості,а залежність їх від системи педагогічних впливів у єдності з факторами соціального середовища,які їх обумовлюють. •

При вивченні ефективності системи педагогічних впливів як головного показника цілісного розвитку особистості повинна висту-

о

пати.категорія,яку можна зіставити із загальним впливом соціального середовища у взаємозв’язку з вихованням. Такою категорією і є соціальна зрілість.

Розвиток соціальної зрілості особистості студента педінституту залежить від його соціальної позиції і відповідно від самовизначення,активності й відповідальності,які формуються і реалізуються в різних видах діяльності.

Вивчення соціальної зрілості особистості майбутнього вчителя в сучасних умовах обумовлене,по-перше,пошуком ефективних засобів взаємодії виховання,самовиховання і дій соціального середовища в процесі формування цілісної особистості,щс характеризується орієнтацією на загальнолюдські цінності. По-друге,саме соціальна зрі-

--------------------------- II - .

лість є тим інтегрованим показником,який дозволяє робити порівняльний аналіз закономірностей цілісного розвитку. Визначення змісту соціальної зрілості особистості студентської -молоді дас можливість порівняти ефективність її формування в різних видах навчальних закладів /дшола,педінститут/,де нагромаджується різний за своїм іотенціалом педагогічний досвід. По-трзтє,вивчення соціально! зрі-юсті особистості майбутнього вчителя дозволяє вдосконалювати іворотній зв’язок у керівництві педагогічним процесом.

У пе дагогі чному дос лідт.енні недостатньо лише зареєструвати інцевий результат формування соціальної зрілості майбутнього чителя. Необхідно встановити,яким чином особистість досягає цього езультату і чому, та або інпа ситуація допомагає чи заважає студен-у реалізувати ці якості в науково-дослідній та громадській дікль-ості.

Для визначення рівнів становлення соціальної зрілості особис-5сті школяра,студента педвузу запропоновано єдину для всіх цих ітегорій молоді методику діагностики,де на основі вивчення ступеня гаявлення кожної з трьох застосованих критеріальних характеристик мовизначення,активності і відповідальності .результати ь порів-льному аналізі доцільно подати у вигляді кількісного індексу*.

Індекс задано аналітичною функцією ^=т^ж),де ^/-індекс,

- набір емпіричних індикаторі в,-^-символ перетворення,якому піл-гас набір/; при перетворенні в індекс. Індекс як форма узагаль-жя ряду показників є оціночним нормованим числом.

Определение индекса мастерства преподавателя вуза:Материалы и ’одические рекомендации для руководит.и препод.вузв/Лебедик Н.П. ’в.ред./.Мельниченко А.С.,Моргун В.ф..Николаев Н.Н.;Псятазский :.пед.ин—т им.В.Г.Короленко.-Полтава, 1939.-104с.

У першому розділі подані критерії соціальної зрілості майбутнього вчителя. Під критерієм розуміється ознака,на основі якої здійсняється оцінка,означення або класифікація будь-чого,стану роз витку особистості та спеціально організованих навчання і виховання Критерій - Це суттєва ознака,на основі якої ми встановлюємо рівень соціальної зрілості студентів експериментальних і контрольних груп

У педагогічному дослідженні нами виділені кількісні критерії. Це експериментально встановлені інтервали індексів соціального самовизначення,активності й відповідальності .варіанти сполучення яких утвороють конкретну кількість рівнів становлення соціальної зрілості /всього сполучень шість/. Експериментальні значення кожного індексу змінюються від І до 5. Ми виділяємо три інтервали числових значень індексу - "високий","середній","низький". Межами цих інтервалів характеризуються певний рівень соціальної зрілості особистості майбутнього вчителя,який має і якісне пояснення.

Перший /"високий"/ рівень становлення соціальної зрілості особистості майбутнього вчителя характеризує його,якщо в межі значень "високого інтервалу" потрапляє хоч би одне із значень індексів самовизначення,активності або відповідальності /5,0-4,01/.

Другий /"середній”/ рівень становлення соціальної зрілості особистості характеризує студента педінституту,якщо в межі значень "середнього інтервалу" потрапляє хоч одне із значень індексів самовизначення,активності і відповідальності /4,01 -3,01/.

Третій /"низький"/ рівень становлення соціальної зрілості особистості майбутнього вчителя характеризує його,якщо значення вищезгаданої трійки не потрапляє у жоден із двох інтервалів обумовлених вище /3,0-1,4/.

- -------------- ІЗ - ■

Розроблені нами критерії мають такий якісний зміст:

соціальне самовизначення; .

- бажання одержати спеціальність*, ■

- реалізація потенційних можливостей особистості у громадській і науково-дослідній діяльності;

- проявлення стійкості до тиску з боку групи;

- використання можливостей групи для реалізації своїх ідей;

- адекввтне слівставленнн себе із громадською думкою.

Соціальна активність:

- прагнення до самореалізації;

- бажання приносити користь своєю діяльністю іншим людям;

- прагнення до лідерства;

- бажання активно впливати на життєдіяльність інституту.

Соціальна відповідальність:

- прагнення оволодіти міцними знаннями;

- врахування громадської думки щодо своєї діяльності;

- вболівання за доручену справу.

Розподіл студентів за названими вище трьома рівнями становленої соціальної зрілості особистості дає нам можливість вивчати,з одного боку,причини їх потраллення у підгрупу виділеного рівня,а і другого,визначити причини переходу її з одного на інший рівень.

Розроблена нами методика вивчення соціальної зрілості майбутнього вчителя розкривається змістом трьох логічно взаємозв’язаних .анок: -

I. Обчислення індексу соціальної зрілості особистості на осно-і значення вихідних індексів соціального самовизначення,активності

відповідальності. Виявлення зміни індексу соціальної зрілості, астотні розподіли. '

II. Організація педагогічного впливу або використання спеці-

. - 14 -

ально організованого впливу на експериментальну групу.

III. Встановлення залежності,яка дозволяє спостерігати процес формування соціальної зрілості особистості майбутнього вчителя у двох видах діяльності - громадській і науково-дослідній.

У другому розділі - "Шляхи формування соціальної зрілості майбутнього вчителя” -про єн зліг аванс досвід формування соціальної зрілості в педагогічному інституті. Доведено,що участь майбутнього вчителя у громадській та науково-дослідній діяльності є ефективними Факторами формування його соціальної зрілості. Подані результати дослідно-експериментальної роботи. •

Педагогічний досвід,виступаючи різновидом соціального експерименту, включає в себе:І/ контроль за станом розвитку особистості учня /студента/ в навчальному колективі,з яким працює педагог;

2/ керівництво педагогічним впливом /стимулом/,який вводить експериментатор з урахуванням впливу інзшх факторів.. •

У процесі виконання дослідно-експериментальної роботи були сформовані дві групи студентів - експериментальна і контрольна. Експериментальну групу складали студеяги.які беруть участь у громадські 3 діяльності й виконують дипломне дослідження,контрольну -студенти,які до таких видів діяльності не залучені. Під час проведення дослідкення застосовувався експеримент "екс пост факто", який передбачає вирівнювання досліджуваних груп студентів. У процесі вирівнювання ми враховували стать,соціальне походження студентів,рік і місце народження,курс навчання.

В процесі виконання дослідкення ми мали справу з багатьма студентами,які виконують ті чи інші громадські доручення. Але мають високі показники рівня соціальної зрілості особистості лише ті,хто не просто формально ставиться до доручення,а вбачає у його виконанні спосіб реалізації своїх сил,мояливостей,бажань і прагнень

____________________________ 15 -

Рівень соціальної зрілості студентів ми фіксували за допомогою числових індексі в,зо дозволяє проводити порівняльний аналіз їх зміни. Так,числове узагальнене-значення індексу соціальної зрілості тих студентів,ото бере участь у громадській діяльності .дорівнює 3,16,а тих,хто не займається-.громадською діяльністю,- 2,14.

Для встановлення сфсриовяності ртзн” соціальної зрілості студентів та їх. академічної групи ми розглядали не лине формальний зміст їх діяльності, але тая очі і соціальний зміст ролей,які зони виконують,із врахуванням індивідуальних інтересів і взаємин.

Якщо участь членів академічної груш у громадський діяльності має соціально значущій характерно інші члени групи,які до такої участі не залучені,під впливом своїх однокурсників такт зорієнтовуяться на якісну діяльність у виконанні громадського навантаження. За даними перпого діагностичного зрізу,на початку 1989-90 навчального року мали хоч би якийсь стосунок до громадського тиття групи, факультету на фізико-математкчному факультеті - 34% від загальної кількості студентів,які брали участь у дослідженні,на педагогічному - 27%, іноземних мов - 19% студентів.

Згідно з результатами другого діагностичного зрізу /1992р./ відбулися такі зміни участі студентів інституту в громадській діяльності :фізико-математичний факультет - 53$,педагогічний - 41%, Факультет іноземних мов - 33%,тобто зросла загальна кількість студентів залучених до громадської тагтєдіяльності інституту.

За період з 1590 по 1992 рік відбулися значні якісні зміни в індексі соціальної зрілості особистості тих студентів,які цілеспрямовано залучаються.до участі у громадській діяльності.

Формування соціальної зрілості здійснюється в усіх сферах життєдіяльності - спілкуванні,навчанні,науково-дослідній та громадській роботі. Особистий внесок студента в життєдіяльність групи

повністю залежить від його громадської позиції. Студенти,які виконують громадське доручення,в більшості випадків використовують активні форми особистої .участі - виносять на розгляд групи вачсливі питання - 67%, нам вгаються впливати на пасивних до справ групи студентів - 54%,організовують колективні заходи у вільний час - 11%.

Рівень соціальної зрілості особистості студентів експериментальних і контрольних груп розділених за фактором участі і не участі в громадській роботі при першому і другому діагностичному зрізі подано за допомогою частотних розподілів даних студентів за індексом соціальної зрілості. Ці матеріали подано в таблиці І.

Таблиця І

Частотний розподіл студентів з вказаними інтервалами іццексу соціальної зрілості ДСЗ/ станом на:І зріз -лютий 1990р.,

II зріз-лютий 1992р.

Д,

Студенти,які іеруть участь у 1-й зріз - - — А ІЗ га) ІЗ І

тільності У Н = 50 осіб / 2-й зріз - - - 2 8 © 15 -

Студенти,які іє беруть участі 1-й зріз - - 3 16 17 14 - і -

ііяльності Гн = 50 осіб / 2-0 зріз - - 4 15 18 12 І -

Шкала інтервалів ІСЗ І ,0 І, 5 2, 0 2,5 3,0 3,5 4,0 4,5 5,р

Із таблиці І видно,що одержані дані частотних розподілів соціальної зрілості майбутнього вчителя,який бере участь у громадській діяльності,потрапляють в інтервал 3,5-4,0, а ті студенти,які не беруть такої участі в інтервал,- 3,0-3,5. Це свідчить про статистично значиму різниця в ступені вияву соціальної зрілості студентів названих експериментальних і контрольних вибіркових сукупностей.

— Участь студегн'а у громадській діяльності безпосередньо впли-

ває на зростання його соціальної зрілості. Тилу,і звичайно,що ті студенти,які не беруть участі у громадській діяльності .характеризуються значна нижчими .темпами становлення їх соціальної зрілості. Студенти,які беруть участь у громадській діяльності,мають більш високий рівень соціальної зрілості у порівнянні з тими студентами, .таї до такої діяльності не залучені. Такій чикси','громадська діяльність є ефективним соціально-педагогічним фактором формування соціальної зрілості майбутнього вчителя.

Види діяльності,до яких цілеспрямовано залучаються студенти в процесі вузівської підготовки,по-різному формують соціальну зрілість студентів. Позитивний ефект у розвитку соціальної зрілості особистості спостерігається тоді,коли студенти за допомогою різноманітних форм самоврядування залучаються до активного громадського ’«СИТТЯ.

В результаті виконання дослідно-експериментальної роботи встановлено,що:

- студенти,які беруть участь у громадській діяльності .характеризуються вищим рівнем соціальної зрілості особистості. Зростання значення індексу відбувається у них значно ивидае.ніж у тих студенті в,які не беруть участі у громадській діяльності;

- ступінь соціального самовизначення як і соціальної відпо-

відальності студенті в-активісті в практично близька до ступеня самовизначення і відповідальності тих студентів,які не беруть участі у громадській діяльності; ’

- соціальна активність значно вища у тих студентів,які беруть участь у громадській діяльності. Тобто соціальне самовизначення

і соціальна відповідальність майбутнього вчителя в умовах педагогічного інституту Формуються засобами громадської діяльності через

зміст соціальної активності. .

Формування соціальної зрілості майбутнього вчителя,який бере участь у громадській діяльності,спирається на йсго соціальний досвід,який пов’язаний з поліпшенням якості своєї успішності .роботою з учнями за програмою педпрактики,виконанням норм трудових завдань.

Навчання і розвиток особистості студента щодо формування його соціальної зрілості залежить не тільки від здібностей самого студента,його працездатності,наполегливості в оволодінні знаннями. Значну роль тут відіграє характер мікросередовища академічної групи, який позначається на процесах мотиваційної сфери при виробленні ставлення до майбутньої професії,товаришів,викладачів.

Аналізуючи об’єктивні умови розвитку колективів академічних груп,ми враховували відсутність на початковому етапі їх функцію-вання будь-якого специфічного підбору його членів з боку самих студентів. У кожній академічній групі є студенти,які мають різний рівень соціальної зрілості,соціальне походження і т.п.,а це визначає певну стихійність і складність процесу формування соціальної зрілості академічної групи.

Суспільно значущі цілі й завдання,які властиві для академічної групи,реалізуються в певних видах діяльності. Ці види бувають як специфічними,так і не-специфічними для тієї соціальної ролі,яку виконують студентські академічні групи. Специфічними видами діяльності академічної груш педагогічного інституту є;навчально-пізнавальна, науково-дослідна діяльність,а також участь у громадській роботі. До неспецифічних видів діяльності ми відносило участь студента у спортивних заходах,роботу по виконанню трудових завдань, відпочинок. Академічна група,яка має високий рівень соціальної зрілості.характеризуються тим,що в ній має переваги громадська мета,активно реалізується підготовка й орієнтація на співпрацю.

Лише у студентів педагогічних інститутів і вчителів спостерігається сильна кореляційна залежність мі* різнем соціальної зрілості й педагогічної майстерності особистості. У школярів,які обрали професію вчителя,і курсантів військових училищ та залежність ке спостерігається. Це означає,що соціальна зрілість майбутнього вчителя включає у себе зміст педагогічної майстерності і цим самим його особистість відрізняється від особистості студентів інших зидів навчальних закладів.

Порівнюючи значення індексів соціальної зрілості майбутнього вчителя,бачимо,що значно вищий показник соціальної зрілості мають ті студенти,які беруть участь у виконанні дипломних досліджень.

Ці студенти ат.е у початковий момент проведеного наїли дослідження /результати діагностичного зрізу 1969/90 н.р./ мали значно вищий рівень соціальної зрілості порівняно з тими,хто не думав про виконання дипломної роботи. Тая,числове узагальнене значення індексу соціальної зрілості для перших становить 3,15, а для і тих - 2,87. Для студ-гтів,кні займаються дипломними дослідженнями,значення індексу соціальної зрілості потрапляє в інтервал 3,5 - 4,0,а у не дипломників визначається інтервалом 3,0 - 3,5. Щ результати свідчать про суттєву і статистично значиму різниш з ступені виявлення соціальної зрілості двох вибіркових сукупностей.

Особливістю розвитку сучасної середньої школи є той факт,що праця вчителя повинна мати дослідницький,науково обгрунтований характер. Оме,завдання сформування соціальної зрілості майбутнього вчителя зумовлює специфіку залучення студентів педвузу до наукової творчості,яка необхідна для розвитку, педагогічних інтересів

і здібностей,сприяє оволодінню майбутніми вчителями дослідницькими знаннями і навичками творчої праці. •

Науково-дослідна діяльність студента педвузу обов’язково

. - 20 -

передбачає його участь у дослідженні тієї чи іншої педагогічної проблеми,спостереження конкретної педагогічної ситуації,вивчення розвитку особистості вихованця. Учитель сьогодення - це людина,яка не лише активно впроваджує досягнення педагогічної науки в практикуме яка й сама володіє методами науково-педагогічних досліджень, постійно здійснює пошукову діяльність.

ПроіЬесіонелізм майбутнього бчитєля сьогодні повинен виявлятися головним чином у тому,що він здобуває знання про те,як навчати і виховувати,тобто в тому,як переводити учня з одного стану в інший, із нижчого рівня Його розвитку на вищий,тобто як найбільш швидкими й економічними шляхами реалізовувати заздання формування соціальної зрілості особистості учнів. Основною функцією майбутнього вчителя, в якій найповніше реалізується його професіоналізм,с функція керівника, організатора-дослідника. Ця вимога диктується тим,що вчитель трансформує державні завдання,які поставлені перед школою,в педагогічні . ■ . ‘

У цьому дослідженні вивчалася соціальна зрілість тих студентів,які виконували дипломні досяідаення з педагогіки,психології та методики викладання одного з предметів шкільного навчшія, ' Для порівняльного аналізу одержаних даних двох ді.агноетшіж зрізів використовуємо частотні розподіли соціальної зрілості студентів,які подані в таблиці 2.

Порівнюючи частотні -розподіли соціальної зрілості майбутнього вчителя,для характеристики даних вибіркових сукупностей помітно,що спостерігається різниця в інтервальних значеннях індексі® соціальної зрілості. Для зрізу 1989/90 н.р. значення іадексу соціальної зрілості студентів-дипломяияів визначається числовим інтервалом З,0-3,5,а за даними діагностичного зрізу 1992 р. - 3,5-4,0.

______________________- 21 -----------------------------------------------

Таблиця 2

Частотний розподіл студентів з вказаними інтервалами індексу соціальної зрілості /ІСЗ/ станом на: І зріз-лятий 1590 р., .

II з різ-лютий 1992 р.

Студенти,які виконують дипломні дослідження / Н = 32особи/ 1-й зріз - І 2 5 ГІ І -

2-й зріз - - - - б 17 9 -

Студенти,які не виконують дипломних досліджень . / Н = 32особи/ 1-й зріз - - 3 12 15 2 - - ■

2-й зріз - - І 7 16 7 т -

Шкала інтервалів ІСЗ 1,0 1,5 2,0 2,5 3,0 3,5 4,0 4,5 5/

Значення індексу соціальної зрілості студентів,які не виконують дипломних досліджень, для обох зрізів характеризується однаковими числовими інтервалами.

Участь ст','дента в науково-дослідній роботі є важливою складовою його пізнавальної діяльності. Вена сприяє розвиткові творчого мислення,виховує потреби і вміння застосовувати теоретичні знання в процесі• назчелня. Все це приводить до політіення якості успішності тих: студентів,які виконують дипломні роботи. Зміст видів діяльності,в які включені студенти у процесі навчання у вузі,свідчить про те,що успіхи студентів-дипломників корелюються із змістом навчально-педагогічної діяльності,а студентів,які не виконують дипломних досліджень,із участю у пгчці й громадській роботі.

Студенти,які виконують дипломні дослідження,мають значно вищий рівень соціального самовизначення й активності. З позиції теоретичного узагальнення, це обумовлено більшою розвиненістю соціального самовизначення. У рамках дослідно-експериментальної роботи зростання’ соціальної активності студенті в-дипломникі в

пояснюється спеціально організованою діяльністю викладачів,взаємодія яких із студентами цілеспрямовано стимулює соціальну активність ранти студентів академічної групи.

У студентів,які виконують і не виконують дипломні дослідження, соціальна відповідальність виявляється майже в однаковій мірі. Це значить,що дана складова соціальної зрілості ще не вступила у логічну залежність із формуючими новоутвореннями - соціальною активністю і соціальним самовизначенням. Успіхи у формуванні соціальної зрілості майбутнього вчителя,який бере участь у науково-дослідній діяльності,елективно реалізуються'у таких видах діяльності,як: поліпшення якості своєї успішності,робота з учнями за програмою педпрактики,виконання дослідження під контролем викладача.

У виснов; і.-: дисертації показані результати теоретичного аналізу і дослідно-експериментальної роботи.

На основі аналізу множини означень поняття "соціальна зрілість особистості" встановлено,що під соціальною зрілістю особистості майбутнього вчителя слід розуміти певний ступінь розвитку його особистості,який сприяє творчому освоєнню різних видів культури,а також створює можливість найефективніше приносити користь, тим хто його сточує своєю участю у науково-дослідній та громадській діяльності.

Розроблені критерії оцінювання рівня розвитку соціальної зрілості майбутнього вчителя у громадській та науково-дослідній діяльності дозволяють одержувати дані,які характеризують рівень сйіормованості соціальної зрілості його особистості.

Результати дослідження підтвердили висунуту гіпотезу про те, ефективність Нормування соціальної зрілості особистості майбутнього вчителя спостерігається внаслідок участі студентів педінсти-

_______________________________- 23 -------------

туту в активній громадській діяльності, як а поєднана з реалізаціє» цілей академічної групи,а їх участь у науково-дослідній діяльності передбачає виконання дипломної роботи,а також якщо зростає рівень соціальної зрілості академічної гртои,членом якої в студент.

Результати дослідно-експериментальної роботи показали,що студенти,які беруть участь у громадській та науково-дослідній діяльності досягають вищого рівня соціальної зрілості порівняно з тими студентами,які такою діяльністю не займаються;зростання рівня соціальної зрілості студентів експериментальних груп впливає на підвищення соціальної зрілості академічної групи,членами якої вени є;інтенсивність зростання соціальної зрілості майбутнього вчителя у названих видах діяльності залежить від соціального досвіду,який Формується в процесі навчання і зиховання.

У педагогічному експерименті апробовані конкретні рекомендації щодо формування соціальної зрілості студентів у громадській та. науково-дослідній діяльності. Для їх реалізації необхідно:

І/ активно залучати студентів педагогічного інституту до . участі в реалізації студентського самоврядування,яке є ефективним засобом формування соціальної позиції студента,.', на її основі і соціальної зрілості;

2/ ■ впроваджувати у практику діяльності педагогічних інститутів ідею цілеспрямованої системи формування у студентів усіх курсів здатності до самостійного поліпшення якості своєї успішності /виконання курсових,дипломних робіт,участь у науково-практичних семінарах і т.п./,використовуючи можливості здобутого досвіду в навчально-виховній діяльності;

З/ організовувати.навчальний процес у педінституті так,щоб він сприяв цілеспрямованому Формуванню соціальної зрілості майбутнього вчителя у розвитку науково-дослідної діяльності як складової

частини навчально-виховного процесу. За такої умови індивідуальне навчання,самоосвіта,спеціалізація у підготовгй педагога-дсслідни-ка спрямована на зростання рівня соціальної зрілості майбутнього вчителя; '

4/ здійснювати переорієнтацію діяльності педагогічних інститутів у напрямку Формування соціальної зрілості студентів так,щоб безперервна педагогічна практика грунтувалася на основі програм та організації науково-дослідної діяльності студентів,починаючи з першого курсу навчання.

Впровадження у практику роботи педвузу результатів дослідження щодо підготовки соціально зрілого майбутнього вчителя далеко не вичерпує проблему,яка,безумовно.вимагає дальшого наукового осмислення .

Перспективу розвитку теми нашого дослідження ми вбачаємо у використанні соціальної зрілості як засобу інтенсифікації процесу фахової підготовки,формуванні педагогічної майстерності студентів педінституту та ін.

Основний зміст дисертації розкритий у таких публікаціях:

1. Некоторые аспекты пространства существования и условий рождения л ичн ости// Акт у ель ные проблемы перестройки и усовершенствования учебно-воспитательного процесса в педвузе и общеобразовательной школе .Тез. научно-практической конференции,1990.-Кировоград.-С.31-33.

2. Про формування соціальної зрілості особистості юнаків і дівчат в навчально-виховному процесі педвузу//Анотація докторських та кандидатських дисертацій професорсько-викладацького складу інституту, 1991 .-Кіровоград.-С. 25-27.

3. До питання про історичний аспект розвитку поняття "соціальна активність особистості”/Дсторичні дослідження.36.статей,1991.-Київ.КДУ ім.Т.Г.Шевченка.-С.ІІ8-І28.

47~Ло питігГня тсс особливості -ормузгжя соїізльнсго гис-•зизні’їєння студент;в педвузу а залежності від Статі//Пгуг0т'ит‘*тні проблеми навчальне-^ихсвнсго процесу виіїоі га середньої лксли.

Тез.науково-практичної яоягЬб'зенціІ молодих з^єнісг,і95і.-”іг;овс-

о. Громадська діяльність - умов* формування соціальної зрілості особистості майбутнього вчителя// Псжталогс-педагогічні основи формування творчої особистості педагога оновленої національної зколи. Тез.міжвузівської науково-теоретичної коЯіїеренції, 1992.-Умань.-С.ІІ6-ІІ8.

Зам. Тямж /■£<? Підписано ао пру»у <?. О У-

Кіровоградське обласне управлінню статистики