автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Педагогические условия использования украинских народных традиций в нравственном воспитанииучащихся 5-9 классов школ-интернатов во внеурочное время
- Автор научной работы
- Пидборский, Юрий Григорьевич
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1996
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Педагогические условия использования украинских народных традиций в нравственном воспитанииучащихся 5-9 классов школ-интернатов во внеурочное время"
ргб он
ГЛСТИТУТ 1ХЕЙАГОГ1КИ_А1Ш_УКРА1НИ
На правах рукопису ШдаОРСЬКИЙ Ор{й Григорович
ПЕДАГ0Г1ЧН1 УМОВИ ВИКОРИСТАКНЯ УКРАШСЬКИХ КАРОЛДИХ ТРАДКЦ1Й У МОРАЛЬНОМУ ВЖОВАНН1 УЧН1В 5-9 КЛАС1В ШК1Л-1НТЕШАТ1В У П03АУР0ЧНИЙ ЧАС
13.00.01 ~ Теория 1 ¡стор}я педагогии
АВТОРЕФЕРАТ дисертацП на здобуття наукового ступеня
кандидата педагог1чних наук
КИ1В-1996
Дисертац1ею е рукопис.
Робота виконана в 1нстятут! педагог!ки АПН Украхни.
Науковий кер!вник:
Оф!ц!йн! опоненти:
Пров!дна устано"аа:
- кандидат педагог! чнях наук, доцент ЛЮР1НА Так!та 1ван!вна
- доений член АШ Укра'1ни, доктор (рлософських наук, професор ЗЮШ 1ван АндрИювич
- кандидат педагог! чних наук, професор СЛЙСАШКО В!ктор Григорович
- Укра'1нський держазний педагог! чний ун!верситет 1м. МЛ.Драгоманова
Захист в!дбудеться " 1996 року о 14.00
годин! на эас!данн! спец!ал1зовано? вчено'1 ради Д 01.32.02 в 1нститут! педагог!ки АПН Укра'/ни за адресоя: 252001, м.Ки'|'в-1, вул. Трьохсвятительська, 8.
3 диоертац!ею можна ознайоштися в науков!й частив 1 !но-титуту /252001, м.Кшв-1, вул. Трьохсвятительська, 8/.
Автореферат роз!сланий ," Тс\_ 1996 року.
Вчений секретар спец!ал!зовано'1 вчено"! ради
М.ПДЕПШЙ
ЗАГАЛЬНЛ.' "|САРАКТЕРИСТИКА ЮБОТЙ
АктуаяькI сть доел!лчення. Проблема викорхстаняя украхноьккх народнкх традиций у моральному вкхованш П1дл!тк1в цЬлком е!д-пов1дае завданням украхксьяох школя, яка в1дродауеться. Сьогодн1 стае дедал1 очевидншйм, то без засвоеиня учнямл цхнностей на-цЮнальшис традкщй, з"ясування х:с сутност}, особливостек вхд-родження, збереження, примноження не ыоана аиховати повнмцнне поколгння, здатне побудувати дзмократячке, гуманне сусп!льство. Необх1ДН1Сть звернення до вихобного досв1ду народу та кого ду-ховно-моральних пришушгв проголошують 1 Декларация про держав-ний суверен!тет Укра'хни, I Державна нац10нальна програма "Осв1та" /"УкраХна XXI стол{ття"/. •
Украхнськ! народы! траддцН мають ваадяве значения у форму-ваннл моралышх якостей ижоляргв. Народил традицн е складояою народно* педагог!кя, яка е щлхсною системою васокоефективнкх 1деи, прянцип1в, форм 1 метод!в роботи з пхдростаючим покол!шшм.
Значения нащокальнюс традиц!й у вихованн! воображено в роботах'Г.I .Ващенка, Б.Д.Гр!нчеика, 1.1.0г1енка, С.Ф.Русово!, А .С .Макаренка, В.О.Сухошхинського, С.Т.Шацького, як1 розглодали IX у тхсному зв"язку з розвитком система виховааня.
Окрем! аспекта теорП традиц!й як соц!ального феномена в!д-обраасен! в соц1ально-фйлософських розробках Н.Н.Денисюк, 1.А.Зя-зюна, В.ДЛлахова, 1.В.Суханова.
Теоретичн} засади формування морально'1 особистост! и!дл1тка розглядаються в працях псяхолог1в Б.Г.Ананьева, I.Д.Беха.Л.С,Вл-готського, Г.С.Косткжа, 0.¡/..Леонтьева, А.В.Цетровського та 1Н.
Про виховання у школяр1В моралышх якостей, хх суть та умо-вя формування вдеться у працях МЛ.Болдирева, А.Д.Ьондаря, М.К.Гончарова, Ф.Ф.Корольова, Н.Г.Ничкало, та Ы.
Моралыювд вихованню школярхв присвячен1 дослпдження В.ОЛН-лоусово!, Б ,Т .Бабич, В .С .Заслуженюка, I .Д .Зверевох, В .А.Киричох, Л.Г .Коваль, Т.I.Люр 1 но!", Н.О.Репя. КЛ.Чорно1. У них йдеться про значения для людини та сусп1льства загальнолюдських моральних ценностей, виховання моральних якостей особистостх, вироблення в;Лнь та навячок морально!' повед1нки, формування гуманних взае-МОВ1ДНОСИН 1 т.д. -
Зорцування гуманних в!дносин у яроцеС1 позаурочно1 виховно! д1яльност1 розглядаеться у працях А.М.Балуби, М.Г.Глущонка, Л.В.Кан1щевсько1, Е.Г.Костяик1на, В.С.Яковенка та 1н.
Проблем! виховання д!тей у закладах 1нтернатного типу при-свячен1 доол^даення, в яких комплексно розглядаються р!зн: аспек-ти навчапьно-виховного процесу /В.М.Галуз1НСышй, Б.С.Кобзар, Р.А.Наумонко, М.М.Ллотк1н, С.П.Постовойтоа, В.Г.Слюсареяко, В.Г.Чугаевськик/, формувашш моральних вхдносин мхж вихованцями /А.О.Кунц, Г.Д.Нестеренко/, зд1йонения хндив!дуального подходу /ЗЛ.Кеваль/, орган1заци сусШльно коряснох прац! /Ю.О.Грицай, Б.Ф.Мельниченко/ та 1н.
Що ж до морального виховання учн1в.шк1л-1нтернат1в у позаурочний чао засобами народних традиц{й, зокрема д1тей-сяр1т,як1 залиашшся без п1клування батыив, то це питания майже не ¿кайшло воображения в наукових працях 1 практично с недоел¿дженим.
Актуальн}сть проблема. 11 недостатня теоретична та методична розроблсшсть, потреби практики зумовшш виб!р теми дооиджен-ня: "Педагог:чн1 умови використання украхнсышх народних традиций у моральному виховашп учн1в 5-9 глас!в шк1л-1нтернат1в у позаурочний час".
Об"ект дослхдкення - процес морального виховання учнхв 5-9 класхв шк!л-1нтернатхв у позаурочний час.
Дредмзт доол}джен.чя - 'йедагог} чн}~ ум он и в;г.чорясгампя народ-------------------------
них традиц1й у моральному вяхованн} п!дл1тк1в шк1л-1нтернат1в.
Мета досл!джеяня - теоретично й експериментаяьно обгрунту-ватя падагог}чн1 умовя е£ективного викорястання народнях трзди-Ц1й у моральному вихованн1 учн:в шк1л-1нтернат1Б у позаурочняй чао.
Гипотезою доал!дження е пряпущення про те, що викорястання народних традяц!й позитивно впляаатяме на формування моральнее яяоетей учн1в, якщо воно матяме планом!рний, сястематичний 1 ц}-леспрямованяй характер; коля засвосння п1дл1ткамя знань про значения народних традяц!й а житт! лвдей, розушння IX необх}дност} стане особист}сним переконанням, орган!чно поеднуватяметься з включениям школяр}в у актявиу д!яльн{сть з морального самовяхо-ваяня; якщо при цьому будуть створен! необх1дн1 умози для забез-печення едност} знань та морально!' позедпиш учн1в.
Вжсодячл з метя та г1потези, були визначен} тая} завда.чия:
- проанал! зуватя стан досл1джувано1 проблема у теор!! та драктящ;
- вязиачитя ЗМ1СТ, форма 1 метода морального виховання уч-н!в 5-9 клас{в шк!л-1нтернат1в, зд1йснюваного на основ! викоряс-тааня укра1ноькях народних традац1й;
- доол1дятя педагогхчи! умоаи ефектявного вякористання ук-раГнськях народних традиц!й у моральному вихованн} п!дл1ткгв шк!л-1нтернат$в у позаурочняй час;
- обгрунтувати крятерГг визначення р1вн1в морально'/ вяхова-ност] учн!з 5-9 клас}в на засадах украТнськях народнях традяц!й;
- розробятя вауково обгрунтовагп методячаг рекомендаци для вяховател1в щодо вякорястання украТнськях народнях традиций у моральному вяхована! школяргв.
Для розв"язання поставленях завдань вякорястовувався комп-
лекс методов досл1даеняя: теоретлчний анал1з д1лосо£сько'1, педа-Г0Г1ЧН01, психологично:, соц1оло^чно1, народознавчо! та методично!' л!тератури; спостереження, вявчення та узагальнендя часового та передового педагог1Чного досв!ду, анкетувшня, опиту-вання; педапиччняй експеримент.
Методолог1чну основу лосл}дження становлять: теор!я науко-вого П1знання; вчення про едн!сть св!домост! ! д!яльност1 люди-ни, дллософське вчення про мораль, про сощальну сутнЮть традиций.
Досл1дяення эдгкснювалось у три етапи: , На першому етад| /1990-1992 рр./ вдвчався стан досл!даення проблема морального вахованкя п!дл!тк1в засобами народнюс тра-диц1й-у ф1лософськ:й, соц1олог1чн!й, психолог!чн1й, педагог1чн!й литератур}, видання з етнографП. Було визначено вих!дн1 теоретична положения, предмет, мету, сформульовано г!потезу досл!д-кення, конкретизовано його завдання, проведено констатуючий експеркмент , розроблено методику пошукового эксперименту.
Ка другому етап} /1993-1994 рр./ проводився пощуковий експеримент, перев!рялась ейектизшсть розроблено! методики морального виховання П1Дл1тк1В засобами народних традицШ у позауроч-" ний час у школах-!нтернатах, здШснювався анал!з одержаилх данях На третьому етагп /1994-1995 рр./ узагальнювались про'м1жн1 та К1нцев1 результаты педагог}чного ексдерименту, формулюзалясь основн! висновки I положения, здхйснювалось !х впровадаення у практику, оформлялись результата досл!дження.
Експериментальна база; Переяслав-Хмальни'цька школа-1нтернат з поглиблеаим вквченняы народно'! творчост! /в 1995 р. вона набу-ла статусу л1цею мистецтв/, Вовковинецька школа-1нтернат для • Д1тей-сир1т та д1тей, як1 залишилися без п!клування батьк!в_)
-5------/Хмельницька обл./, Херсонсь^а школа-1нтернат, цо iumi мае статус Л1цего - /експс;)имонтальн1/; Полтавська школа-iнтернат для Д1тек-сир!т та д1тей, hkí залишилися без п!клування батькгв, Ки-íBCbKi школя-{ятернати й 23 , 26 - /контрольна/. У педагогзчноцу эксперимент! брали участь 627 учн}з та 57 вяховател^в. . . Наукова новизна i теотетьчне значения доо/иджешш поляга-ють: у розкрятг! та характеристик виховних можливостей украхн-ських народних традиций у моральному стьновленн1 учи!в 5-9 кла-cíb; у визначеши, теоретичному обгрунтуваннг та экспериментальна nepeBipni педагог! чних умов, як! сприяють ефективност1 вико-ристания народних т рад ид i й у моральному виховашп П1дл1тк1в шк1л-1нтернатгв у позаурочн.1й д1яльност1; у визначеши притер 1-1'в та píbhíb морально! вихованост! школяр i в на ochobí украхн-ських народних традяц1й.
Практична значения досл{дження полягае в розробцх наукойо обгрунтованих методичних рекомендаций для вихователгв шкхл-in-тернат1в, кергзникхв гурткíb щодо використання украхнських народник традящй у моральному виховацн1 учн$з у позаурочний час.
Висновки 1 рекомендащ'! можуть бутл викорястан: прац!аниками шкы-1нтернат1в,. а такоя у курсов1й шдготовцг виховател!в при Обласних институтах удосконалення вчител?в, при читанн! спецкурс iв у педвузах та педучилищах.
На захист виносяться: Smíct, скорми i методи морального виховання п!длггк1в за-собаш народних традиций.
- Екслериментально nepeBipeHi педагог1чн1 умови, як i забез-печують ефективн1сть морального виховання учн1в на ochobí пико-ристання народних традиц}й у школ1-1нтэрнат1 в позаурочип;; час.
BiPorifliiicTb наукових результат!в дисертацгйного досшд-
ження забезпечуеться методолог! чною обгрунтовангстю його вих1днях теоретичних полокень, застосуванняы р!зноман!таих взаеыодоповню-ючях методов дослгдження, адекватнте його об"екту, предмету, шт! 1 завданням, результативнхстю морального виховання учн1в на основ! використаиня укра'шських кар одних традиц!й в експеримевталь-нкх школах-!нтернатах; результатами обройка якхсних та к!льк!сних даних експериментального досл!джеиня.
Апробацгя та вптювадження результат!в досл^жеиня. Основн! положения 1 результат« дисертац!1 апробовая! у процес1 застосу-вання розроблено! наш методики в умовах шк1л-1нтернат!в Укра'ши. . Найважлив!ш! теоретичн! положения 1 висновки досл!дження допов!-дались на яауково-практичних кояференЩях професорсько-викладаць-кого складу Еереяслав-Хмельницького державного педагоНчного !нс-титуту !м. Г.С .Сковороди /м.Переяслав-Хмальницький, 1992-1994 ррУ; Р1вненського державного педагог!чного Институту /м.Р!вне, 19921995 рр./; Дн!пропотровського державного ун!верситету /м.Дн1про-. детровськ, 1993 р./; УкраУнського державного педагог!чйого ун1-верситету !м. М.П.Драгоманова /м.Ки1в, 1994 р./; Кигвського |/лх-рег!онального ¡нституту удосконалення вчител1в !м. Б.Д.Гр!нченка /м.Кихв, 1994 р./; в!дображен! в 1нформац!ях, зв!тах, матор!алах зас1дань лаборатор!! виховно! роботи в закладах !нтерна.аого типу 1нституту педагог!ки АПН УкраУни; звхтшн науково! конференцП 1нституту педйгог1КИ АПН Укра'хни "Проблема педагог! чно'1 науки в умовах розбудови нац!онально'1 школи" /м.Ки1в, 1995 р./.
Результати продолжения в!дображепо в 10-и публ!кац!ях.
Структура дисеотш! I: вступ. два розд!ли,' висновки, список оси они о!" вккористано! Л1тературя.
0СН0Ш1-ЗМ1СТ РОБОТИ-------------------------------------
У вступг даться загаязяа характеристика досл!джонь, о<5-грунтовано актуальн1сть проблеми 1 виб1р теш, в из паче Н1 об"ект, предмет, мета, гчаотеза, сфорадульован1 завдання, розкрит1 мето-долог1чн1 основи, викладенг методи дослхдженлш, розкриваються охарактеризован! етапи його здшснешш 1 иаукова новизна, обгрун-товано теоретично 1 практичне значения роботи, в1рог1ДН|сть одер-жаних результатхв, викладен! основн! положения, як! в.'шосяться на захист, подано в!домоет} про апробац!ю результат1в досшдкення.
У пермому роздгл! "Моральне виховання П1дЛ1Тк!в засобами украЗЕнських народних традиц!й як соц!ально-педагог!чна проблема" зроблено теоретичний анал!з. прадь учених-ф!лософ!в, сощолог!в, педагог!в, психолоПв, а такоя педагог!чяо1 практики, показано стан розробки теоретичного аспекту проблеми, подано анал1з сучас-ного стану морального виховання учн!в у школах-!нтернатах, об-грунтовуеться зв"язок морального виховання з народнямя градациями.
Анал1з теоретичаих джерел з досл!джувано1 проблеми дозволяе встаяовим, що видатн1 педагоги А.С.Макаренко, В.О.Сухомллнськяй ! сучасн1 досл!дники з опорою на невичерпну спадщину «оряфе1в науково-педагопчно'г души Я.А.Коменського, Г.С.Сковороди, К.Д.Ушинського, С.Ф.Русово! розцшюють скарби багатовпюво! народно! мудрост! як сильно д!ктчий фактор громадянського ! морального виховання п!дростаючих покол!нь ! справедливо вбачають у 1х зм1ст1 невичерпн1 ресурск для шдсилення св1тогляднох ! моральио-етично! п!дготовки п!дростаючого поколхння до життед1яльн0ст1.
Вивчення педагоНчно! л!тератури з питань морального виховання дало можлив1Сть зробити такий висновок: накопичен! в педа-гог1чн!й теор!! положения мояуть скласти певну основу для реал!-
зацП оновлених п!дход1в до морального виховання у сучасн!й школ!. Однак в!дб!р цих положень мае бути осмисленим, критичним, виб!рковим.
Ми под!ляемо точку эору С.Д.Бабишина, М.Г.Стельмаховича, ел.Сявавко та 1н., що в моральному вяхованн! важливу роль в!д!-грають традацН. Проте 1 нтерес 1 повага до них не виникаать сам! по соб! 1, отже, не можна розраховувати у сучасн!й тколЫнтерна Т1 на 1стинну лобов вихованц!в до традиц!й, не можна силом!ць впровадити у св!дом!сть повагу до того, що не сприйнято дов!ль-но ! в1льно.
Щд час досл!дно-експеришнтально! роботи ми виходили з того, що украхнськ! народа! традицП мають високе одухотворения; завдяки 1м впродовж багатьох в!к!в живуть, передагачись в!д поко-л!ня до покол!ння, так! благородн! ладськ1 якост!, як любов до р!дно'1 земл!, повага до старших, до ладей прац!, доброзичлкв!. стосунки м!ж людьми, шанування р!дно"! мови, 1сторП, бережли-ве ставлення до природа,' в!дчуття належиост! до народу, прагнен-ня п1знати, зберегти й передам, його духовн! надбання у спадов.
На основ! цього у свое ну досл!даенн! ми надагалися розгля-нути морально виховання п!дростаючого покол!ння засобами укра-"¿нських народних традиц!й, що мае на мет1 формуванни шральноХ вихованост!, яка передбачае систему моральних знань, ум!нь, на-вичок, поглядев, переконань. Ми виходили з того, що моральна В] хован!сть е складовою .загальнолюдсько! вихованост!, 1 проявляем ся вона в повсякденн!й повед!нц!, в конкретних вчинках, ситуад; ях, у стааленн! до сусп!льства, до себе тощо.
КритерН морально!' вихованост! учн!в виводились 1з взаемо-зв"язку таких компонент1в: усв!домлення сутност! понять мораль [шх норм; готовност! до вяконання цих норм, переконаноот! у нео
х!дност1 виробити в codi в1доов1дн1 моральн! якос?1; застосуван-ня моралышх знан^ у пра!<тич'н1й д!яльност1, у вчинлах.
На основ i крятер! f в морально'1 вяхованостх ми видыили три piBHi вяхованостг, умовно назвавши Ix високим /в/, середа1М /С/, низькям М/} i супрозодили ix певнимя характеристиками, що сприя-ло квалхфхкованому проведению "3pi3iB" та зд1йснен:та 3aMipi3 морально!' вихованост! пгдл1т«!в.
При визначенн! критерИв i ptBHiB вихованост! найваклшз!ня-ми показняками ми ввакали спос!б повед!нки п1дл1ТК1в, реальну д!-яльн!сть учн!в, мотяэя та характер x'xHix вчишив.
На основ! розроблених нами крятер!'¿в морально! вихованост! учн! 5-9 клас!в шк!л-1нтернат!в умовно розпод!лялись за ступеней сс[ормованост! у них в1дпов!днгос якостей на три групи.
До першо! групя /високий р1вень/, що нараховував 72 учн!, в!днесен1 п!дл!тки, як: вхдпов1дають ус!м показнякам моральноI вихованостi. Хм притаманне вм!ння об"ективно оц!нюнам !стор!га нашо!' деряави, i"f традицй'. В учнгв uie'i групя розвянут! потреби nocTiiiiio поповнюзатя i поглиблювати моральн! знания, обстою-ватя CBoI переконання. Для них е характерними висояа готов!нсть до практично! д!яльност! • з використанням народних традяШй.твор-чяй П1дх1д до розв"язання моральнйх проблем. Ц! вихованц1 по-ciiüHo прагяуть дхлятися cboimh знаниями з 1кшямя.
До друг о'i групя /середой р!вень/ вв1йшли 164 учн1, як! в!д-пов^дають ötabaocri крите pi 1в, але не досягли витого показника вихованост!. У них вихованщв розвинута звичка поповшовати моральн! знания, однак вони роблять це не систематично. ГПдлшся середнього рхвня морально! вихованост! totobi брати участь у практична д!яльност! з використанням народних традяцШ, але потребить допомоги педагопв.
До третьо'х групи /низький ртвень/ ув!йшов 391 учень /62,5$/. ДеяК! показники морально'! вихованост! цих п!дл}тк}в або не вияв-ляються, або виражен! слабо. Зокрема, вони майже не мають знань морального зм!сту, не виявляють потреби у аабутт! таких знань, не бажають виконувати доручень морального зм!сту, в!дп0в1дн0 не в!д-чуваать потреби у практична дхяльност!.
Результати досл!дження якостей морально виховано'1 особис-tocti учн!в 5-9 клас!в св1дчать про те, що в переважно!" 6iльшос-т! ix р!вень сформованост! таких якостей недостатньо високдй. Це вимагало актив¡зац}i розв"язання школами-iнтернатами завдань з формування моральних якостей особистост! не лише в ход! иавчаль-ного процесу, а й у позаурочний час. Результати констатуючого эксперименту показали, що характер морально'! тематики та став-ления учн!в до не! значною Mipoa зумовлюються в Новями особлявос-тями виховаяц1в, р1внем 'ix знань про народаi традяцН.
Вивчення досв!ду ¡жил-тнтерна^в з проблеми дало можлив!сть визначити ймов!рн!сть формування моральних якостей у п1дл!тково-му Biui, виходячи з його психолого-педагог!чних особливостей: емощйно'1 сприйнятливост!, вразливост!, допитливост!, виражено!" здатност! до насл!дування ! т.!н.
Нами доел!джувались можливост! позаурочно'1 виховно. роботи на основ i укра?нських народних традиц!й, спрямовано'1 на формування морально виховано! особистост!, у специфичному м!кросередови-щ! - закладах 1нтернатного типу. Було встановлено, що своер!д-HicTb та особливост! режиму друго'1 иоловини дня в загальноосв!т-Hix школах-!нтернатах створюють додатков!, додеяко'1 м!ри ун!-кальн!, можливост! впровэдження орган!зацШних форм, зокрема, гуртково1 роботи, що сприяе актив!зацГх морально!" дхяльност! п!д-
л1тк1в.
Зодночасв результат! дЬслхдження. стану позаурочао1 дахог-нох робота шк!Л-1нтераатхв выявилось, що 1 в орган1зац1х робота з морального вихозання на основ1 народних традишй е сво! недолги, зохреш вхдсутня чхтка система цхлэспрямованого емод!иного вллизу на Я1ДЛ1Т«1В засобами народних традиций, якгзькяй показных внутрхшнього переживания ними морального змхсту народних традиции. Недостатке осмислення учнями мораяьност1 виявляеться 1 в толу, що сЛльдасть з них тхльки £!ксуять емоцгйнкй Й1К градам 2, вид1ляюч;: т{ ча 1яшх моральнх як ост:, але не розумпоть Згх як складний морально-етичнии комплекс !дей, сдрямованих на здхиснен-ня в1дпов1дних вчинк!в. Констатуачий експеримент показав необ-ххднхсть шириого використання тих традиц}й, як! здатнх збуджува-ти дитячу душу, впливати на емоШКну сферу шдл1тк1в.
П1д час досл}джеаая з"ясувалось, цо одн!ею з причин неадекватное^ засвоекня п1дл!тками емощкно-морального зшету народних традиШ'х е та обставяна, ¡до вони не уевхдог.ихяать специ^чних засобхв та прийомхв роботи на основ! народних традишй I взагал! мають слабк! знания про традицП, хх специфхку, роль х значения в ЖИТТ1 сусшдьства. Тому першочергове завдання виховател!в у процео! досл1дження ми вбачали у тому, щоб розширити I поглибя-ти знания П1дл1тк1в, навчитя х'х ц!нуватя народн! традицГх 1 на основ 1 вдого виховати у них висок1 моральн! якост1, чому 1 сприяла багатодлаяова робота гуртк!з.
, Враховуйчи це, ми пхдготували програму"морального виховання п!дл1тк1в засобамл народних традицпх, що вт1люваася у лозауроч-н!й виховн!й робот: екедериментальних шхл-хятернатхв в нроцес1 полкового експерлменту.
У другое роздШ "Педагог!чн1 умови пщзшцення е^ехтявнос-т1 морального виховання учн!В 5-9 клас!в шк!Л-1нтернат1Е засоба-
-12т народних традяцш у поэаурочниа час" показано Х1Д псигунового експершленту за розробленою автором методикою г проанал1зовано результата морального виховання на основ! украхнських народних традид1й учкхв шк!л-!нтернат!в.
При проведена! пошукового екслерямеату ми виходяля з того, що: а/ зш;ладеа1 у народних традшиях мораль^ 1де1 збхгаються 13 загальнолэдськими ц!нностямк, з основними духовник! Щккос-тш украхнського народу I е ефективним засобом глибокого . за-свосння тдйткамя основ морал1; б/ гурткова робота з вивчення украИнсьшх пародиях традиций в уладах шкоди-1нтернату дае мож-ливхсть поеднатя в едкие цхле масону, групову та 1ндив1дуальау -форт роботи, юозшрити загалыИ та поглибити сдецхальн! знания на .основI народних трэд шли, розвивати творч! здхбност1 уч-
н1в.
IIаул були Е2значен1 зшет, форми 1 методл морального вяхо-вааня учнхв 5-9 класхв на основ! -дрогресивпях народних традиций, систематично ! цхлеспрямовано шдл!тки залучалися до активнох практично! д1яльиост! шзнав&чьного, пошукового, дослщшщько-го, оргаЩзаторсько-1ЫфориадШного, творчого характеру. При цьому важлива роль належала апЕробттняцтЕу педагог!в та учн!в, творчостх останн!х, форыуванню у них рис орган!заторхв, популя-ризаторхв укра1нських народних традиций /експадиц1I, екскурси, конференцхх, 'лекци, беехди, диспутя, реферати, вяставки твор-чих роб!т гуртк!вц1в ! т.д./.
Б процес! досл!дження проводялось анкетування, Ц1леспрямо-ване спостереження, вккористовувались незалёжн! характеристики, створювалясь в1дп0в1дн! ситуацИ, зд!йснювались дедагог!ча! д1-агностичн! "зрхзи". На основ! таких.данях вносилися корективи, вязначалясь ефективн! форш та методи морального вкховання;вра-
.ховувздясь.в1ков1._особЛг!£осх1_п1дл1тк1в,_1х_!итерес;:, нхшлл. зд!бност1 токо. при цьому забезпсчувалась емоцкша с;:рл\»ван1сть позаурочнох роботи з морального клховшшя на основ! украУнськдх народное традицЬ:, систематично стлмулкяалась д!ялыпсть :11дл1т-К1В.
Досл1дхення р1вн1в моральных знань гпдл1тк1в м/ проьод;-:;; на основ1 влзначених моральних якостей: л*>бов1 до В1тчизни, поааги до людей, бережлив ост I, нрицелюбкосН /пэрша група/; добрсз^члл-вого ставленая до людей, дружб/ та взасмодопоыоги, д,:сш::;л1нова— ноет: та орга1йзоланост1, чуйност!, в1дпов!дальност1 /друга трупа/; вв!Чливост1, чесиост1, добротя, порядност1, скромност! I т.д. /третя група/.
проведения анкет, боехд, 1нтара"в та 1н'лих мет од} в дало мож-лив!сть одзряати дан1 про характер «оральных зка; , пгдл1т;;1л ¡;а основ 1 украГкськнх народних трад/.щй.
У результат: полкового екеяерпманту ми зр&'лла до в!'сноску, що /у в1дносно однаковнх за рхвкем знань - початков:::: "зрхз" в екслериментальн}й 1 контрольной трупах/ спостерггалось пере-важне зростання писокого 1 середнього рЛвнШ у експер...,йНталы,Лй груш.
Узагачьнення данях к!паевого "зр!зу" показало: кхлькЛсть учила експориментально1 груш: з високим р1заем знань збЬчьлклась на 24,21%, з середнгм р1внем - зросла на 35,15%. Одночасно змен-шилась к1льк1сть учн1В з низьким р1внем знань на 59,36$.
У контрольшй груш в учн1в уС1х цих р:вн}в також спостео!-галясь деякх позитшзн! зм!ни показник!в. КхлькЮть учн^в высокого ргвня знань зб!льшялась на 0,2%, з середнгм р1внем зросла на з низьким зменшялась на 12,6$. Ми пояснювмо де певно» ви-ховною роботов) в школах, а також пропагандою народних традиций
остгшн!« часом у ирес1 й по телебачетш.
иря цьому анаглз одержат« дан их св!дчить, що р!знмця ы!ж експсримс.чтальноа I контрольно» грудами досить значка. Про цо говорить, зокрема, динамика груя учнхв з нязькк.4 /б,31# - ЕГ 1 52,7Ы - КГ/ I середнпи /65,36% ЕГ 1 43,15% КГ/ рхвнялш в обох трупах. Де дозаоляе зробити вясновок, що заиропонована наш методика дала позстквнх результате.
В процсс! поискового експеримецту велику увагу ми лрад!-ляли форыуванн» интересу гЛдлхткхв до' моральних знань засобамя народних трздицхи. Ка основ! проведено! позаурочио! виховно! роботи б1льаэ як у чотяри разя вящий !н?ерес до заход}в на основ! народнях тсадяцхи вяябялй учнх експеряментальнох грудя пор!вня-но з контрольною; б!льш як уда!чг вящою вяяиялась актявнхсть цих учил в у позаурочних виховних заходах морального спрямування /з використаняям народних традиц!й/. Нарешт!, мауле едв1ч! вкщою була творча актявнлсть школяр! в експериментальпо! групи /порхв-няно з контрольною/ у зякористашп украУнськях народачх тради-
ЦХЙ.
1нтенслБН1ше в!дбувшюся формування потреби у п!дл!тк!в ЕГ в мораяьнях знаниях на основ! яародких традиций,
Вюсодячи з анал!зу критерНв морально'! вяхованост! учн!в 5-9 клас1в ! показнкк1в гх вияву за р!внями, дроведеного в ход! констатуючого експерименту, та враховуючи динамку формування якостей морально виховано! особистост! в ход! пошукозого ексце-римзнту, ми визначяля, що при його завершенн! в!дбувся перероз-под!л шдл!тк!в в1дпов!дно до р1вн!в сфорыованост! цих якостей. Про це свхдчать пор!вняльн! показникя морально! вяхованост! пхд-л!ткхв Екьл-хктернатхв: до першо! групи /високяй р!вень/ ув!кшло
-1535,4$/ до екеперимзнту 11,2%/; до другох" групп /ссролнi;l pi-вонь/ - 38,2% /до експераменту 27,7>/; до третьей групп /низь-кий piueiib/ - 26,4;i niAiiTKiB /до сксперимонту GI,I> /. 3v.iнл у р}внях Аюрально'1 вихованоот! учн1в контрольно/ групп були значно мешаимл: високий piEOHb - 13,/до експерлкоиту II,3£/; соредн!й pi вонь - 29,7% /до експерименту 27.I..7; нлзьккй ui-вень - 56,7% /до експерименту 61,&%/.
Однах ми но обмежувалкся шзначенням динам1ки piHHie морально! BHXOBaHocTi учн!в 5-9 клас1в шк1л-1лтернат!в, а стгорю- • вшш оптимальн! педагог!чн1 умови для формування в них досл!д-жуваних якостей у процес! позаурочио'1 bkxobhoï д1ялькост1. Це дало ыояливiсть переводити ïx на вшц! piBHi, цо ¡1 становило одно з основиях завдань експериментально'1 роботи. Сп1вставлення одоржншх данях, но характеризуют моральну вихоис :ii сть п1дл}т-к!в на р1зних отапах досл1дно-експоримзнтально1 роботи, е основою для bjîchobkJb про ефективи1сть робот;; з морального виховання засобами украУнськюс народних тродиц!й.
Систематична вивчення морально'1 шхованост! п!дл}тк1а шкiл-iнт0pнaтiв дас моклив!сть вихователям, квр{вникам гурткгв, клуб i в по 1нторвсах проектувати розвиток oco6iictoctî виховак-ця; бачити, як! позитивHi зм!ни в!дбулися в повед!нц! окремих уни i d, а такох групи чи bcïx член1в гуртка; ц}леспрямовано пла-нувати роботу з морального виховання i 1ндив1дуальну, I колектяв-ну; керувати самовиховапням школяр!в тощо.
Одним з першочергових завдань програик досл}д£ення було за-лучвння ni&niTKiB до народних традиц1й через ïx участь у моральна д1яльност1 /гурткова робота, експедиц!! по збору народних традиц!й, участь у народних хороводах, обрядах п1д час проведения народних свят, тематичних вечорах з використаяням матер!ал1в
-16-
про народи! традищ! I т.1н./.
Досв!д п!Дтвердауе: чим активнее дитяна бере участь у народних святах, !грах, обрядах, тим краще вона засвоюе нац!о-нальн! особливост! свого народу, його культуру, мову.
При проведенн1 пошукового експеркменту ми вяходяли з того, що позаурочна д!яльн!сть, яка зд1йснасться на основ! народних традиции, мае велик! козлибост! для розвитку актишост! учн!в, ххньоУ самост!йност1 та !н1ц}ативи, творчих здхбностей школяр!в.
Взазаючи одн!ею з иайважлив1ших педагог!чних умов актив!за-Шш д!яльност! учн!в на основ! матер!ал!в украхнськях народних традицЩ, з метою розвитку морально! активност! учн!в у так!й. д!яльност! мл застосовуваля р!зноман!тн! $орми та метода залу-чення п!дл!тк!в до тако! д!яльност1 /"ради справи", ком!с1! з орган!за1Ш та проведения конкурс!в, виставкк творчих роб!т гуртк!вц!в 1 т.д./. •
П!д час завераального етапу досл!дження нами, в основному, враховувались результати позаурочно! д!яльност! школяр!в,зд!й-снюваио! на основ! укра!нських народних традиц!й, в як1й вони виступали орган!заторами, популяризаторами, сп!вучаснякаш вс!х !! етап!в, а саме:
а/ д!яльн!сть учн!в, в продес! яко! вони, погляблшчи знания з народних традиц!й, популяризували !х /вечора, конференд!!, проведения експедиц!й, екскурс!й, р!зноман!тних виховних заходов/;
б/ д!яльн!сть, що розвивала орган! заторськ1 умЫня та на-вичкя, активн!сть учн!в у позаурочн!й виховн!й робот! /створен-» ня, поповнення експонаташ к!мяат народознавства, "Св!тлиць", планування роботя, п!дготовка та проведения масових заход!в на. основ! украхнських народних традяц!й тощо/;
-17в/ д1ялън!сть/ що розвгаала творч!-зд1бност1 учн!в /конкур----------------
си, огляди творчих роб!т, реферат!в, напксангос на основ! украхн-ських народних традицЗй, п!дготовка стевд1в, альманах!в, де г.::-св!тлюються народн! традицп/.
3 кожною типолог!чнога групоо учнтв складалася програма ио-заурочно!" виховно! роботи на основ! украиюьких народних традк-ц!й. Наприклад, перед учнями першо'1 групи /високого р!вня морально!' активное^/ ставилось завдання поглиблання та розш/.рекгш знш!ь, пост!йного удосконалеиня таких форм д!ялыюот!, при про- • веденн! яких вони б виступаля головням чином у рол! орган! затора виховних заход!в, популяризатор!в украгнськкх народних тра-диц!й. 1х позаурочна д!яльн!сть поступово ускладшовалася за зм1стом та функц!ями, як1 виконували п!дл!тки.
Орган !зовух>чи роботу з учнами, як1 входили ;,о дпуго! гру-,пя /середнього р!вня/ ми нрагнули, залучаючи 1х в активну д1яль-н!сть, створювати необх!дн! умови для стимулавання ц!е'1 д!яльнос-т!.
Робота з учнями третьо!" групи /низького р!вня/ спрямонува-лась на п!дключення '(х до виконання сумхсно! з роаесни.ами д!-яльност!. При цьому эрахозувались !нтереси кожного учня; р!зно-ман!тнями методами стимул юн ала с я активн!сть школяр1в.
Результати проведено! роботи характеризувалися зм!наш процентного сп!вв!дношення числа учн!в у вид!лених наш трупах високого, середнього та низького р!вн!в морально'! активност! шко-ляр!в у позаурочнШ д1яльност! на основ! укра!'нських народних трздиц!й. '•■•"■'■••■
Наведемо ц! дан! /див. таблицю на стор.18/. Шдсумки пошукового експеряменту показутоть, що число учн!в з нязьким р!внем морально? активност! в екбперямвнтальн!й труп!
Таблкця
Зм!ни в р!внях морально? активности школяр!в у лозаурочн1й д!яльност! на основ1 укра!нськях народних традяц1й
!На початку дослано- !В к}нц! досл!дыо-екс-¡експериментально! '.периментально! роботи ! роботя !
Р1ан1
1
ЗГ
I
КГ
I
ЕГ
»
КГ
I гр. Високяй ¡.учи! 36 ¡р л П.З .36 л1, /•>... 11,8 99 ¡р.л-, 30,5 48 ¡л .й„ _ 15,8
П гр. СереднН! 84 27,4 82 26,5 195 61,3 96 31,6
Ш гр. Низький 196 61,3 194 61,7 21 8,2 168 52,6
Всього: 315 100 .312 100 315 100 312 100
залишлося незначниы. Збхлышшося число учн!в з розвиненим ст!й-кям 1нтересоы до морально! д1яльност! на основ! народних тради- " ц!й, потреби в нШ /трупа високого р!вня актявностг/. В1ддулкся зм{ня в б!к зб1льшення 1 в груп1 середнього р!вня морально! ак-
тявн0ст1.
В результат! специально орган!зовано! д1ялыюст$ морального спрямування в лершд поискового експерименту наш вивчався 1 зм!ст мотин!в, завдякя якям ця д1яльн1сть в1дбуваеться, стаючя даерелом формування мотив!в сусщльно ц!нно! повед1нки школяров, розвятку моральних якостей особястост!. Зокрема, змхнилися показ-някл /у пор1внянн1 з даними першого нзр1зуи/, як! вгдображають мотива вяяонання учия\м -доручень в процес! морально! Д1яльш>ст1.
V
Пор паяния данях першого I останнього "зр!з{в" св!дчять про значке збШшення к!лькост1 учн1в, як| стали вяконувати доручення за баханиям, за переконанням в його необХ1Дност! та з почуття обо-в"язку. Зменшилася'к1льк1сть школяр!в, ЯК1 виконували доручення за запданням коровника гуртка чя пхд вшитом членов гуртка.
Таклм чином, можна зробити яисновок, и;о в период по'х/копого експеримеиту у п1дл!тк!в в!дбулися суттсв! зм!;ш л мог<шацН:(!1й сфер! - сусп1льно значуии мотиви стали пролгднимл.
В результат! досл!дно-експеримэнталыю! роботи мл перокона-лися, що поряд з пост1н1шми дорученнями учн!в ваулипе м!сцо мають тимчасов! доручення, вони також ефектквн! у поеднанц!. Так, п!д час позаурочних заход!в на основ! укра!нських народних традидН! п!дл!тки виконували так! тимчасои! доручення: розробляли умови конкурсу роб!т гуртк1вц!в, орган!зовували виставку кршда роб!т;-оформляли експонати для ши!льних к!мнат народознавства, "Св!т-лиць" 1 т.д.
Право учн!в на в!льний виб!р форм 1 виду д!яльност! з проб-леми морального виховалня на основ! украУнських народних тради-ц!й в позаурочнкй час зумовлювало внесения зм1н в II орган!зац!ю .та зд1йснення, п!двищувало н!дпов!дальн1сть за шгконувану справу. Практикувалось виконання гуртк!вцями !ндин!дуальшос заядааь у трупах 1 групоних завдань. Залехио в!д каявннх знань, р!вня морально! вихованост! одн! учнх /групи/ одсржували б1льш складн! залдання, 1нш! - прост!ш!.
Поеднання диференц!йованого п!дходу з !ндив!дуальним позитивно впливало на формування в!дпов!дального ставлення П1дл!тк!в до виконання доручень. Зростала !х особиста в!дпов!дальн!сть за виконане доручення. Шдл!тки зм!нилй свое ставлення до морально! д!яльност1 на основ! народних традиц!й, про що св!дчать резуль-тати експерименту.
Основн! висновки досл!дження: . I. Впроваджешш у практику. шк!л-![ггернат!в ,форм та метод1в позаурочно! д!яльност1, як! сприяють форыуванюо морально вихова-но! особистост!, дало змогу визначитя зм!ст 1 методику зд!йснен-
-гоня ц!е! роботи на основ! украТнсьшх народних традиц!й в режим! друго: палоаяни дня заклад!в 1нтернатного типу та обгрунтувати педагог! чи! умови, що забезпэчують зростання П ефективност!.
2. У ход! пошукового експерименту подтвердилось припущення про те, що е£ектявн!сть морального вихолання п!дл1тк!в на основ! використання украхнських народних традиций забезпечуеться за таких педагог!чних умов, якщо: зд!исщэЕити.меться гуыан!зац!я та демократизац!я вехх нацрямкгв киттед!яльност! школи-!нтернату; учн! систематично погляблаватяь^ть знания сутност1, витокЛв та мораль них аспект!в украхнських народних традиц!й, поважатямуть Гх ! сояратямуться на них у своему житт! ё д!яльност1; зм!ст, форки та методи морального виховання засобаш народних традиц!й БИПОв!датимуть в1ковиы та 1ндяв!дуальнил) ос облив остям п!дл1Тк!в; дотримуватиметься оптимальна сп1вв!дношення вербального вшшву ! активно! д!яльност! п!дл1тк!в з вивчення та популяризацГ! народних трвдиц!й; орган!чио яоеднуватишться засвоелня школярами ' знань про народн1 традиц!! з форьуванням у них в1дп0в!днюс пере-конань, ц!нн1сних ор!ентац1й, ум!нь та навичок рац1онального використання цих традиций у процос1 конкретно! морально! д!яяьнос-т!; дотримуватимуться приндипи систематичност!, посл!довнОст! 1 наступност! в орган! защ! г,орального виховання учн!в з викорис-танням народшо: традшцй.
3. На результативность морального виховання учн!в шк1Л-!н-тернат1в впливало використання нетрадиц!йних форм, якими так ба-гат1 розмл!т1 укра!нськ! народа! традицх!.
4. Позитивно впливае на загальний р!вень морально! вихова-ност! п!дл!тк!в залученяя оп!кун1в та лредставняк!в громадськос-т! до проведения сшльних заход!в з використання народних тради-ц!й у г.'.оралыюму вкхозаин!.
-21------------------ 5 г Всоб! чнгЛ • розвяток- сои!ачьно- спрккоаанях- мотив!а трал*-------------
но! д!яяьност! учН1В 5-9 мае!в заб~зпочуе так! умов::, за якнх морачьне задоволення я!д безпоссредньо: участ! в конкретное заходах з морального виховання стае визначачьням стн.ууло!.: зростан-ня IX 1нтеросу до проблем мора.11 взагал!.
6. Вивчення украшськшс народнях траднШ: п!дл! тка.вд ¡и в яко)^у раз! не виклячае, а, навпакя, пяредбачне Тхне танобляве ставлення до традищй ¡шлих народ1в, зокрема тих, як! ¿«путь в УкраШ. Це е одним з важлявих чиншшв виховання морально! ооо- • бистост!, I! прилучення до загальнолюдських цхнностой.
7. Шдсумки експеримонтального досл!дхення дають п!детави для узагальнюючого висновку, що розроблен! нами ЗМ10Т, фоpv.it ! методи експериментачьно! роботи, визначен! та обгрунтован! по-дагог!чн1 умов а ;иячьност1 з морального виховання особами на-родних традяц!й п!дл1тк1в шк1л-!нтернат1в у позаурочний час спри-яють ефективному формуванню морально! вяхопаност! особястост1.
6. Зд!йснене досл!дхення не вячорпуе вС1Х аспокт!в ще! складно! багатогранно! проблема. На нащг думку, потребують, зокрема, поглибленого яивчення так! питания: виховняй потенциал пародиях трздиц!й у моральному вяхованн! учн^в; моральне виховання п!дл!тк!в засобами народнях традиШй у комплекс! навчаль-них дисципл!н; особл:щост! використання укра!нськях народнях тради^й в навчально-виховн!й робот! сучасно! школи; взаемодхя шк1л-!нтернат!в з позашк1льними установами та грошдськими орган! заШямя у зд1йсненн1 морального виховання п!дростшочого по-кол!ння засобами народнях традиц!й.
Результати дослщження воображен! в таких публ!кащях:
I. Виховання учн!всько! молодI в дус! шру - концептуально положения прогресивно! педагог!ки ! шк!льно! практики // Вихо-
вамня учнЛисько! молодi на }деях миру в навчально-виховному про-цес! школп та вузу: Тези наук.-практ. конф. - Р}вне, 1992. -ТЛ. - С, 159-160, - У сглвавторств!.
2. Виховання учнхвськоГ молодг на }деях миру I друкби засо-бамн фольклору // Виховання учн!всько1 молодi на :деях миру в навчально-виховному npoueci школи та вузу: Тези наук.-практ. кокф. - ?in:io, 1992. - T.I, - С. 215. -У cnisaDTopcTBi.
3. УкраУнська !с?орична гпсня - важливий 3aciö морального виховання П1ДЛ1ТК|в /У Украшознавство i гуман!зад1я осв!ти: Тези Всеукра1нсько1 коиференцП, - Дмпролетровськ, ДНУ, I9S3.» T.I. - С. 115.
4. Урок народознавства у 9 клас! // Народоэнавство: Науко-в! та ¿:етодичн1 marepi али. - Передел ав-Хмедьницький, • 1993. -С. 154-159. ; .
о. Формування духовност! та виховання творчоУ активаост1 школяра в позаурочнш фольклора! й д!ятьноотj // Методичн: реко-мендаци педагог! чним i кер!вним пращвникам назчальних закла-д1в та органJe ocbith м. Киева та КяУвськоi облает! до початку 1993-1994 навчального року. - К.. 1993. - С. II0-II3. - У cniB-авторств1.
6. Вивчення иародних традиц!й та обряд1в як 3aciö форму-вання нац!oaaibHo'i самосв^докост! студент!в вуз^в i учн!в за-гальнйосв1тн1х шхгл //Форлування нац1онально1 еамосв!домоет! : Матерхали наук.-практ. конф. - К., .1994, УДПУ im. М.П.Драгома-нова. - С, 10-11. •■ " . ■
.7. Народи традицй' а моральному вихованн! п1дл1ТК1в // . ТрадицП виховання у CBiTOBiii народн!й педагог!ц!: Тези наук.-практ. конф. - К., PiBHe, 1995. - Т.2. - С. 40.
-23— Ь. Морально- якховаяня творчох - особистост! учня-//- Ойдаро-------------
ван! д!ти. Зб1рн;тк статей. - К., 1995. - С. ¡>1-65. - У сгИвав-торств1.
9. Народи! традицГх в поем! Т.Шевченха "Катерина" // ?,'лте-ртали всеукраТнсько'х" наук.-теогетичн. кон*., присаячецо!' 150— рхччю.написания "оаповпу" та 155-рхччэ внкоду "Кобзаря". - Пе-реяслав-Хмельницькяй, 1995. - С.13.
10. Морально виховання школяр! в на украТнськнх кароднях тра-дицгях. - Педагог^ ! психолог!я. - X., 1996. - I. - С.71-75. . - У сп!вавгорств!.
ПОДБОРСКИЙ Юрий Григорьевич. "Педагогические условия использования' украинских народных традиций в нравственном воспитании учащихся 5-9 классов школ-интернатов во внеурочное врем".
Диссертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 - теория и история педагогики. Институт педагогики АПК Украины, Киев, 1996.
Б диссертации исследована проблема нравственного Боепитания на основе украинских народных традиций учащихся 5-9 классов школ-интернатов во внеурочное время. Автором выявлены основные педагогические условия, обеспечивающие эффективность нравственного, воспитания подростков. Определены содержание, формы и методы нравственного воспитания учащихся школа-интерната во внеурочное время, а также нравственная воспитанность школьников, что предусматривает систему нравственных знаний, умений, навыков, взглядов, убеедений и проявляется в их поведении, в конкретных поступках,ситуациях,в отношении к окружающим, к себе и т.д.
Особое внимание уделено вопросам нравственной деятельности учащихся, способствующей развитию у них качеств пропагандистов ук-\/ ракнеких народных традиция, творческих способностей подростков.
- ?л -
POD30r<SKIY UjG.
Pedagogical conditions for using Ukrainian national traditions in moral education of the pupils in the 5tll_9ttl forms of boardir-S-school during non-class time.
The thesis (manuscript) is presented for Academic Degree of Candidate of Pedagogical Sciences.Speciality 15.00.01.-Theory and History of Pedagogics.The Institute of Pedagogics of the Ukrainian. Academy of Pedagogics.Kiev.-1996.
In this thesis is investigated, the problem of moral education of the pupils in. the 5th-9th forms of boarding-school during non-class tine oft the basis of the Ukrainian, national traditions.The author reveals the main, pedagogical conditions giving efficiency to moral education of teen-agers and determines
I
the content,forms and methods of moral upbringing of boarding- -school pupils during non-class time.Moral education foresees a whole system of moral knowledge, skills,habits,views »Aich ma-ilifest themselves in pupils' behaviour,in- their concrete action», ia their attitude towards those who surround then. ,
A special attention ia paid to the problems of moral activities of the pupils,to tho development of their creative abilities and their aptitude to propagandize the Ukrainian, national tradi- ' tions.
Клетчов! слова : ).'оральке рихоьання, моральна рихосеиХсть, укр?1 HCbh-i нгродн! тргдицП, поэауроина ^1яльн1сть.
Jitf>