автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Проблема разработки и реализации гибких педагогических технологий обучения в ВУЗах
- Автор научной работы
- Гохберг, Ольга Сергеевна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Проблема разработки и реализации гибких педагогических технологий обучения в ВУЗах"
УКРА1НСШЙ ДЕРНАВНИЙ ПЕДАГОГ1ЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ л„ 1М. М. II. ДРАГОМАНОВ А
На правах рукописи ГОХБЕРГ ОЛЬГА СЫТП'ВНА
ПРОБНЫМ Р03Р0БКЙ ТА РЕАЛ 13АЦII ГНУЧКИХ ПЕЦАГОПЧНИХ ТЕХН0Л0Г1Й НАВЧАННЯ У БУ31
13.00.01 - теор!я I 1отор1я педагогии
Автореферат
дисертацП на здобуття наукового ступеня кандидата педагог |чних наук
РГ6 од
- 5 И ЮН 1995
Ки!в - 1995
Диоертац1я е рукопио.
Робота виконаяа на кафедр 1 педагогики вищо! школи Тер-ноп!льоького 1нституту народного гооиодарства.
Науковий кер!вник: доктор педагог! чних наук,
професор КОРОТЖВ Борио 1ванович,
0ф1ц1йн 1 опоненти: доктор педагог!чних наук,
професор КОБЗАР Борис Степанович;
кандидат педагог !чншс наук, доцент ПАНЧШШ ГригорШ Денисович.
11ров1дна орган 1зац1я: Полтавоышй державний педагог!чний (нотитут |м.В.Г.Короденка
Захиот в!дбудетьоя 21 червня 1995 р. о 14.30 год. на зао!данн! опец!ал|зовано! вчено! ради К.ПЗ.01.02 в Укра1н-оькому державному педагог 1чному ун1вероитет1 1м.М.П.Драгома-нова за адресою: 252030 м.ЮШ, вул.Пирогова, 9.
3 диоертац1ею можна ознайомлтиоя в б1бл!отеп1 Укра1н-оького державного педагоПчного ун1вероитету !м.М.П.Драгоыа-нова. > .
Автореферат роз ¡слано " травня 1995 р.
Вчений оещ)етвр опец1ал1зовано! вчено! ради уфЭеелиг- —■ Л.В.Долиноька
ЗАГМЬНА X АР АКТ Н№ О ТИКА РОБОТИ
Актуальн1оть теми. На оучаоному етаШ розвитку оистеми вя-що! осв!ти в Укра!н1 перед вузом ставлятьоя п!двищен{ виыоги з боку сусгНльства, держави 1 оамого каття. Пр!оритетними отають питания в1дродження духовноот!, нац!ональноГ культури, мораль-них I демократична ц!нностей, прав I свобод особиотостК
У зв"язку з цим проблема формування 1 п1дготовки майбутн!х фах1ВЦ1В для роботи у принципово нових економ!чних 1 ооц!ально-сусп)льних умовах набувае особливо! гостроти й актуальности Вир1шити дану проблем ¡з застооуванням старих п}дход!в 1 з по-зиц1й накопиченого у минулому-досв1ду в рамках д1ючих охем, трацицШих технологий, метод!в I форм навчання практично нв-можливо. Життя висувае перед вузом доаить гостр! питания не т!лькя еконоы1чного, соц1ально-правового, але I психолого-педа-гог^чного 1 профес!йного характеру.
Серед них ключовими, на наш погляц, отають питания вибору 1 в1дцов!д'альност1 за зроблений виб|р, що постають перед кожною лвдиною, в тому числ!, Гкояним студентом, кожним виклацачем I кожним вузом.
У д!юч1й практии! роботи вуз!в профео!йне поле для вибору вкраи обкежене ранШе накопиченими 1 д!вчими стереотипами, догмами та 1нструкц1яш.
Звичайно, органи державного. улравлШня { м1н1стеротва оо-в1ти Укра!ни вживають ршучих крок^в | заход!в, щоб переломити оитуац1п на М1сиях, але накопичен! догми та стереотипа п1дда-ються перебудов! з великими зуоиллями. Ось чому зона вибору за-лишаеться поки що д-уже обмеженою.
У педагогШ! вищо! школи активний попгук нових технологий навчання, сШвзвучних ! з зм!наш. що виникають у житт1 сусп!ль-
ства, факгично почався з друго{ половини 80-х рок!в, а в тепе-р!шнШ чао п|д д!ею зовн!шн!х фактор {в I розвитком само! педа-
I
гог!чно? науки набувае розмаху, тешу та глибини.
Якщо на оамому початку пошушв поняття "технолог!я навчання" зводилооя лише до 1нтерпратацН техн1чно! оторони проведения навчального заняття, його обладнання р!зноман1тними засобами техн!ки, поел (довност! викладання та заавоення т1е! чи !ншо1 "порцП" навчального матер!алу |з заотосуванням цих заооб1в, то в телер1шн!й чао зы!от даного аоняття набув б1льш широкого зм!сту.
Воно включае у себа не Ильки поол!довн! дН викладача ! отудент!в, що оклацають технолоПчне ядро навчального заняття, а Г во! окладов! навчального нроцеоу вузу як у чао! /оемеотр, навчальний р!к, весь отрок навчання/, так I у проотор1 /поол!-довн(оть предметов, що вшчаються, лекц1й та оем!нар!в тощо/. У такому розширеному розум!нн! д!юча нин1 технолоПя навчання коротко регулшетьоя навчальниш планами та розкладом.
У практид! б1лыиост1 вуз1в воаа добре в!дпрацьована, реа-л1зуеться у режим! короткого контролю з боку навчальних в!дд1-л!в 1 кер!вник!в уо!х ранг!в. II ооновн! хапактериотики - це хоротк1оть, отандартн!оть, повторюван!оть протягом оемеотру в тижневих циклах, отал!оть протягом ус!х рок!в навчання, консервативность за зм!отом I формою.
В умов ах дано! технологП навчання виб!р обмежений - або вклвчатися у дану технологЗю, або заляшитиоя за П межами -третьего не дано.
Нов| тенденцИ у розвитку буквально у о !х отор!н життя суа-п!льотвэ ! держави показують, що на зм1ну коротким ! малорухо-мим технолог!ям навчання повшш! прийти б!льш рухом! та гнучк! технологи, що розширшють мозкливоот! для вибору як викладач!в',
так 1 студент !в. Адае надання реального права на виб(р - гаран-т!я овободи оаобистост!.
Ооь чому пошук нових технолог !й навчання е актуальним. Уо-в1домлення даного факту 1 послужило вих!дним моментом вибору проблема нашого досл!дження - розробка 1 викориотання гнучких педагог!чних технолоПй навчання у вуз!.
Постановка дано! проблема для обговорення I вир!шення обу-мовлена не лише вишгами часу та життя, але 1 самим ходом роз-витку педагог!чно! науки. В н!й вже наколичений достатн!й нау-ковий потенц!ал, який дозволяе обговорювати проблему I шукати нов ( шляхи для !вир |шення.
.Великий внесок у розробку даноГ проблема зробили укра!н-ськ! дидакти та педагоги - А.М.Алексюк, ВЛ.Бондар, ЯЛ.Бурлака, В.К.Буряк, Е.О.Гришин, В. 1.6вдокимов, Б.С.КОбзар, БЛ.Коро-тяев, О.Г.Мэроз, О.О.Уотенко.
У двдактиц! вищо! школи за останн! роки напрадьовано вяе багато ¡дей, п1дход!в, концептуальних положень, як! розширюоть наш! знания й уявлення про гнучк! педагог!чн! технолог!! навчання, оутн!оть яких розглянута у текот! дисертаШГ.
На наш погляд, ц! д1дходи е пл1дними 1 перопективними, тому в своему досл!дженн! ми апираемося на них I широко викорио-товуемо.
Об"ект досд!ддення - педагог !чна технолог !я навчального процесу в вуз!.
Предмет досл|дження - гнучк! педагог 1чн! технологН навчання, 1х дидактичн! вар!анта, можливост! та перспективы.
Мета доел |дження полягае у розробц! тако! загально! моде-л\ гнучких педагог!чних технолог!й навчання, яка б дозволила ус-П1шн!ше I повн!ше демократизувати навчальний прочее, п1двицити я^сть п!дготовки фах!вц!в.
Ппотеза доол!дження - розробка та реал!зац!я одного з ди-дактичних вар!ант!в гнучких педагог!чних техналог!й навчання /монопр сметного/ дозволить усп!шн1ше й пониже демократизува-ти наачальний процео 1 п!двищити як!оть Шдгоговки фах!вц|в з ооновних параметр!в: р!вня теоретичноI п¡дготовленостI, р!вня працездатност!, р!вня загальноф!зично! п!дготовленост1.
Завдання досл!дження
I. Вивчити стан проблема у л!тератур!, розкрити I! генв-зио 1 показати об"ективну необх!дн(оть р!шення проблема на оу-чаоному етап! розвитку вшцо! осв!ти{ розробити зм!от понять, як! дають можлив1оть опиоати 1 пояонити модель гнучких падагог1ч-них технолог Ш назчання I один з вар!ант1в - монопрацметний.
_ ' 2. РозроОи'ти й аиробувати опроможн 1сть 1 нац1йн1оть нав-чального плану, отвореного на основ! монопредметного принципу поетапно! п!дготовки: гуман!тарно!, фундаментально!, опец1шп>-но!.
3. Розробити й апробувати д1ев1оть I спроыожн!оть методик визначення р!вня теоретично! и (дготовленост! студента з кскно! вивчено! диоципл!ни, р1вня працездатност!, р!вня загальноф!зйч^ но1 п !дготовленоот1.
Теоретичною ооаовою доол!дження е ф!лооофоьк1, соц!оло-г 1 чнI, поихолог1ч!1! та педагог!чн! !де! ! положения про об"ек-тивн!оть взаемозв"язку осв!ти з пол!тичними, соц!альними, еко-ном!чними перетворенняыи у оусп!льотв1, концепц!! Державно! на-ц!онально! програш "0ов1тан/Укра1на XXI стол1ття"/, 1де! де-мократизацП вшцо! школи /Закон Укра!ни про оав1ту/.
Метода доол!дження. В процео! досл!дження використан! р1э-номан1тн1 методи: метод теоретичного анал!зу л!терагурних да-них, еш1ричних факт!в, тенденцШ розвитку вшцо! школи в Укра!-Н1; метод теоретичного ыоделювання, засхосовашй при розробц!/
гнучких педагог 1чних технолог!1* навчання за р!зними вар!антами; методи конотатуючого та формуюФго екоперимент!в, педагог!чного опоотереження, анкетування, бео!д, а також метода математично! ататиотики.
Наукова новизна досл!дяення ■ Розроблений ( вив {рений в умовах роботи вузу один !з ва-р!ант!в гнучких технолог!й навчання - монопредметний; оформульо-ван!, обгрунтован! поняття: гнучк! педагог !чн! технолог Н навчання, ыонопредметне навчання; розроблен! методики визначення р!вня теоретично! п!дготовленост!, р!вня працездатноот!, р!вня загальноф!зично! п|дготовленоот! за десятибальною шкалою вим!ру.
Теоретична значения доол!дження полягае у тому, що воно розширпе нш1 уявлення ! знания про внутр!шн! резерва д!яльноо-т! вузу, як! не викориотовуютьоя I лежать за межами традицШних технолог^ навчання, але виявляють оебэ у оистем! гнучких технолог ¡й, як{ дозволяють п!двицити як!оть п!дготовки майбутн1х фа-х!вп!в.
Оообиотий внеоок автора полягае в розробд! й уточненн! поняттевого апарату досл!дкення; в розробц! навчального плану, отвореного на основ! монопрацметного принципу поетално! л!дго-товки; методик визначення р!вн!в теоретично! п!дготовленост!, прапездатноот!, загальноф!зично! п|дготовленоот! за деоятибаль-ною шкалою вим!ру.
Практичне значения досл!дження полягае у тому, що розроблений нами монопредметний вар!ант концепц!! гнучких педагог!чних технолог !й навчання, може заотосовуватиоь в 1нишх навчальних закладах з метою демократизацП навчального процеоу та п!дви-иення якоот| п|дготовки'майбутн!х фах!вц|в.
В!рог!дн!оть результат!в доол!джевня забезпечувалася гли-боким теоретичним анал!зом проблема; в|дпов:дн¡ато викариата-
них методик мет! та завданняы дослдаення; поеднанням як 1 оного та к1льк!оного анал! зу одержаних еш!ричних даних.
I
На захиот виноояться так! положения:
1. Наукова спроможн1оть концепцН гнучких педагогичных технолог!й навчання, зокрема, одного з II вар!ант1в - монопрея-метного.
2. Спроможн1оть 1 нац1йн!оть навчалыюго плану, отвореного на оонов! монопрвдметного принципу поетапно! п!дготовки: гума-н1тарно1, фундаментально!, опец1ально!.
. 3. Над1йн1оть 1 перспективн1оть методик визначения р1вня теоретично! п!дготовленоот1, р!вня працездатиост!, р!вня загаль-ноф!зично! Шдготгвленоот! за деоятибальною шкалою вим!ру.
_ ' Апробап1я результат^ досл1дження. Розроблен! автором теоретична положения моноиредметного вар 1анту гнучких педагоПчних. технолог 1й навчання, методики та методичн! рекомендацН протя-гом дек1лькох рок!в алробован! у практиц! роОоти Терноп!льоького 1нституту народного гооподарства, Терноп !льоького 1нотитуту народно! оов!ти, Харк1воького деркавного уи1вероитету 1м.Г.Сково- • роди, Укра!нсько! приватно! г1мназ11 м.Словняноька. Результата доол!даення допов{далиоя й обговориваяиоя на щор1чних п!доуыко-вих наукових конференциях Терноп 1льоького 1 коти туту народного господаротва /1991 р., 1992 р./, ы!жвуз!вських наукових конференциях /Терноп1ль, 1990 р.; Криний Р1г, 1990 р./, на м!жнарод-н!й /у рамках СНД/ науков 1й конференц!! з проблем отратегП I тактики альтернативно! вуз1воько! оов|ти /Терноп!ль, 1993 р./. Основний вм!ст результат!в доол!дження в 1дображено у п"яти пуб-л1кац!ях. •
Структура диоертацП. Диоерта"1я окладаетьоя |з вотупу, двох роздШв, вионовк1в, опиоку викориотано! л1тератури.
ОСНОВНШ 31,11 СТ РОБОТА
У вступ! обгрунтовуеться актушшн1оть теми доол!дження; формулюетьоя об"ект, предмет, мета, Ниотеза I завдання досл1д-яення; даеться коротка характеристика теоретичних основ I метода досл!дження; розкриваеться наукова новизна, теоретична Й пратсгичне значения робота, особистий внесок автора; положения, що виносяться на захает, констатуеться апробац[я.
У першому розд!л! "Сутн!сть гнучких педагог¡чних технолога навчання у вуз!" обговорюються постановка 1 стан проблема у психолого-педагог1чн1Й л!тератур! та вуз^вськШ практиц! навчання; витоки, вих!дн! позицП та основн! положения концепцЦ гнучких педагоПчних технологий навчання; вих!д концешШ у практику навчання у вуз!; проблема та перспектива розвитку на-ц1онально! осв!ти ! духовного в)дродаення Укра1ни - в працях А.М.Алексюка, Я.I.Бурлаки, В.К.Буряка, В.¡.Бондаря, В.¡.Евдокимова, Б.С.Кэбзаря, Б. 1.Коротяева, О.Г.Мэроза, Н.Г.Ничкало, 1.П.П!дласого, М.Г.Стельмаховича та !н.
Терм1н "технолог!я навчання" у педагог5чн!й науц! ! прак-гшх! з"явився пор!вняно недавно - у друг!й половин! 80-х рок!в. ^ого виникнення у педагог!ц! пов"язане з великими зм!нами, що }!дбулися у промисловому виробництв!, подальший прогреа якого 5тав багато у чому заяежати в!д викориотання нов!тн!х техноло-ЧЙ.
Перш! спроби в розробц! нових технодог!й стосовно духовного I !дтворення пов"язан! лише з окремими ланками, 1 вони не зм!ню-1али картину навчального процесу в ц!лому.
Такою ланкою виявився процео засвоення навчального матер 1-1лу, в!дносно якого ! була розроблена нова технолог1я, що отри-¡ала назву програмованого навчання/В.М.Андреев, В.П.Безпадько,
Т.Д. 1ль!на, Н.Ф.Тализ!на, Л.Т.Турбович та !н./.
Автора I розробники програмованого навчання, оконструйова-
I
ного на основ! викориотапня к1бернетичних принцип!в !з системою зворотного зв"язку й короткого контролю, розраховували на р!зке п!двшцення продуктивност 1 прац! як викладач!в, так 1 во!х тих, кого навчають. Але пройшли роки, ! ирограмоване навчання зайняло ощюыне ы!оце у загальному арсен&11 во!х 1нших прийо-м!в, заооб!в та метод!в навчання.
Другий крок у розробц! та викориотанн! технологIчних п!д-ход!в у навчальному процас! був зроблений у ход! маоового об-ладнання навчального заняття техн!чними засобами навчання. Цей крок можна розглядати як викориотання машинного вар!анту програмованого навчання /В.Бурав!х1н, Р.С.Гершунський, В.Кцаиов,-КС.Маткшко, I Л.Шдласий/. Безумовно, цей вар(ант виявивоя б!льш усп1шним, бо в1н значно полегшуе працю викладача та учия, дае великий ефект у заовоенн! навчального материалу /д!е меха-н!зм зворотного зв"язку/ 1, кр1м того, забезпечуе комп"ютерну грамотн!сть I в!дпов!дну п!дготовку.
Але 1 в цьому випадку розробка 1 запровадження нових техно-лог!й навчання не виходить за меж! та рамки 1нтерео!в ланок I по сут! не зм1йюе загаяьно! технологи навчального проиеоу у вуз!. Отжв, технолог¡чний п1дх!д >впроваджуетьоя лише на вузько-му простор1 /навчальний предмет ! Його складова - той чи !нший обнем навчально! !нформацП /та обмеженому час! / у рамках навчального заняття чи енного чиоля занять/.
У к1нц! 70-х початку йО-х рок1в була зд!Йонена оироба за-провадити технолог!чний п!дх!д у навчальний пронес вузу з боку м!н1стерства вищо! оов!ти /реовдбл 1 капаысого ! союзного/, у ход! ягео! проводилася масова кампан}£ по окладанню вс)ма виклада-
чаш лог1ко-стоуктурних охем 1 »ехнолоПчних карт вивчення нав-чальних дисциплин. Але практика показала неопроможн!оть даного технолог!чного задуму, бо в!н вимагав багато екепгИ без будь-яко! корисно! в!дцач1, I, кр!м того, сама сутн!сть технолог!ч-ного задуму порущувала лише формальний б ¡к справа - розм!щення програмного матер1алу в час! та лог!чн!й посл1довноат!.
Б!лын р!шучий крок був зооблений авторами та розробниками блочно-модульних схем навчання /В.II.Дроздов, В.М.Журавльов, Г.Коц-Сенюх, А.Н.Уф1моький/, але I цей п!дх1д розвивав лише !дею структурування навчального матер¡алу на модульнШ основ!, який дозволяв виэначити технолог !чний ланцшок заовоення !нфор-мацН не лише одн1е! навчально! дисципл!ни, але 1 групи спор(д-нених, що об"еднуються у б!льш велик! утворення - блоки.
I, нарешт!, на рубеж! 80-х - 90-х рок!в вперше виоловлена !дея розробки ! викориотання гнучких педагог!чних технолог!й навчання у вуз1, як! виходять за меж! !нтеиео!в "ланок" I вгру-чаються буквально в уо! ланки навчального нроцеоу: в побудову навчального плану, розклад!в, режим ! стиль д!яльноот!, у оио-тему контролю та обл1ку результатгв вивчення навчальних дисцип-л!н та ¡н. /В.М.Андроошк, Б.О.Гришин, В.М.Казан!н, Б.С.КЬбзар, Б.ККоротяев, Я.В.Мех, О.А.Устенко/.
У даний чао у рамках концепиП гнучких педагог!чних техно-лог!й навчання налрацъований достатнШ теоретичиий матер!ал: виаунут! вих!дн! методолог1чн! позицП, визначен! пров!дн! !де? та понят!йний апарат, сформульован! та обгрунтован! деяк! зако-ном!рност!, нам1чен! принципи ! правила конструювання вар!атив-них технолог!чних ланцюжк!в навчального пропеоу у вуз! /В.М.Ан-дросвк, БЛ.Коротяев, Е.О.Гришин, Я.В.Мех, О.А.Устенко/.
Таким чином, вих!д на гнучк! педагог!чн1 технолог!! навчан-ня був'Изготовлений ус!м попередн!м розвитком науково! думки
з одного боку, i з iHuioro - об"ективним попитом на нов| технологи навчання.
i
У зв"язку з ним овсе доол!дження ми проводимо в руол! дано! концепцП i широко викориотояуемо напрацьований нею науко-вий потенц!ал.
В опубл!кованих працях ч!ткого визначення поняття "гнучк! педагог1чн! технолог!! навчання" немае, ! його зм!ст розкрива-етьоя у загальному контекот! обговорення проблеми в ц!лому. Спираючись на мат ер i ал, ми опробували дати робоча визначення вих!дного поняття "педагог 1чна технолог 1 я навчання" таким чином: педагог!чна технолог!я навчання - це сукушНсть ус!х ланок ! ландшк!в навчалы'ого процеоу, що впорадковуютьоя i розгорта-ютьоя у оуворому лог!чноыу взаемозввязку i цосл!довноот! у чао! 1 простор! прогягом yole! п!дготовки фах1вня у вуз! - в!д прийо-му до валу оку.
Технолог ¡чний ланцшок yoix складових навчального процеоу може бути незм1нним, раз ! назавжди задании. Але можливий 1 !н-ший п!дх!д - у пей ланцшок эаклацаються "принцип вао1антноот! ! принцип вибору; окладов! зм!нюютьоя у р!зних сполученнях 1 ком-б!нац!ях м1сцчш, а ополучення та комб1нацИ окладових мокуть бути представлен! в еяному числ! вар!ант!в.
Другий п!дх!д 1 надае технолог1ям навчання риои гнучкоот! Й рухомост!. Дан! технолог!! момуть зд1йонюватися на основ! викориотання монопредметного навчання. На в!дм!ну в!д пол1предмет-ного навчання, коли одночаоно вивчаються к!лька р!зних навчаль-них дионипл!н у заданому часовому 1нтервал1, монопредметне навчання - вивчення у заданому часовому !нтервал! одн1е! навчаль-hoí дисципл1ни, посл!довн!оть яко'! визначаетьоя лог!чним зв"яэ-ком з !ншими навчальними дисципл!наш.
У гсшцепцП гнучких технолога! навчання представлен! й !н-
ш! поняття, як! нами обговорен! уточнен! в текот! диоертац!!. До них налегать: режим найбиьшго психолого-педагог 1чного опри-яння, ¡ццекоац!я р1вня теоретично! п1дготовленост!; !ндекоац1я р!вня працездатност!; !ндексац!я р1вня ф!зично! п(дготовленоот1.
Таким чином, витоками концепц!! гнучких педагог!чних тахно-лог!й навчання е: наколичений науковий потенц!ал у педагогШ! й дидактиц! вищо! школи, лог1ка розвитку дидактично! думки; кар-динаяьн! зм!ни, цо в1дбуваються у оусп!льн1й ав(домоот!, пол!-тичному житт1, еканом!ц! й культур!; необх!дн!оть переоомиолен-ня ! переоц|нки методолог!! педагог!ки й ц!нн!сних ор!ентац!й; !, нарешт!, необх!дн!сть розв"язання протир!ч, що виникли м1я традицШними технолог ¡тли навчання та новики вимогами, що дик-туються часом.
Теоретичн! та анал!тич!п розрахунки показують широк! можли-востI для розробки найр!зноман!тн!ших альтернативних вар!ант!в решения як окремих дидактичних задач, так ! глобальних, розрахо-ваних на весь пер!од навчання стулент!в у вуз! - вони наведен! по ходу обговорення поставлених питань у даному розд!л!.
У другому розд!л! "Досл!дно-експериментальна робота по реа-л!эацП концепц)! гнучких п-едагог!чних технолог!й навчання" ви-кладено коло питань: поихолого-педагог!чн1 й дидактичн! умови реал^зал!! концепц!I в процес! досл!дногекопериментально! робо-ти; задач1, зм!ст ! методика експериментально! роботи; !! ре-зультати та !х обговорення.
ШдповЦно до веяучих !дей концепц!!, як1 ор1ентован! на розвиток моральних, духовних, 1нтелектуальних та ф!зичних якоо-тей особистост!, визначена в!дпов!дна мета навчання. Для п!п-твердження було проведено анкетування кер!вник!в 20 р!зних п!д-праемств. Результата св!дчать, що для формування рияку квал!ф!-ковано! прш! вавдивого значения набувають так! показники фах!в-
ця: р!вень теоретично! п1дготовленост1, р(вень пршездатност! I, нарешт!, загальноф!зичний отан здоров"я в ц1лому. 111 показании
I
1 повинн! неоти всю оуттеву 1нформаы1ю про п!дготовлен!оть фа-х!вця.
Таким чином, уов!домлення мети навчання в умовах викорис-тання гнучких педагоПчних технолог!й, И розщеплення на скяадо-в!, 1х опио, розробка в!дпов!дних методик вим!ршвання Й оц!но-вання р!вн!в п!дготовленоот1 Фах1вця - одна з важливих дидактич-них умов досл!дно-екопериментально! роботи, що нами проводилась.
Орган 1зад1я ! проведения П показало необх1дн!оть дотриман-ня й 1нших поихолого-педагог!чних ! дидактичних умов: грунтовка п 1дготовча робота з викладачами 1 студентами, розробка во1х не-ойх.1дних документа, методик та методичних рекомендац!й та 1н.
Досл!дно-експериментальна робота зд1йонювалаоь з 1989 по 1994 р. на баз1 Терноп 1льоького державного Ыотитуту народного гооггодарсгва ! Герноп{льського приватного комерц1йного 1нотиту-ту. Бона пройшла через три оерII.
1 сер!я проводилаоь у 1989-1990 н.р. на баз! Т111Г /екоп.гр. 50 чол., конт.гр. - 48 чол. аграрного ф-ту/. У I оерИ в1дпраиь-овувалаоь монопредметна охема навчання, коли у заданому чаоово-му 1нтервал1 вивчалаоь одна навчальна диоципл1на у режим!: що-денно 4 годики учбових занять I 4 годики оамост!йно! роботи за розробленим наш навчаиьним планом. При його окладанн! ми нама-галися не допустити розриву лог!чних зв"язк!в м!ж диоципл1нами, щоб колна наотупна опиралаоя на попередню. Вивчення навчальних ДИСДИПЛ1Н проводилось в три цикли: 1-й -диациплЬш гуман{тарн1, 2-й - фундаментальна 3-й - шшц)альи1. У ] оер Л в1;шрацьову-вався екопериме.нтальний план для циклу гуман!тарно! подготовки. Контроль« 1 групи навчалисъ зэ Д)этим планом трапицНших технологий напчаянп /у ао!х 3-х оер!ж/.
II оер!я проводилась иротягом двох рок!в /1990-1991 н.р.; >91-1992 н.рУна баа! Х1НГ / екоп.гр. - 33 чол., конт.гр. -
! чол. обл!кового та кредитного фак-т!в /. В ней пер!од в|д-ацьовувавоя еконериментальний план для циклу гуман!тарноГ та ндаменталъно! Шдготовки.
III оер(Я тривала 3 роки /1991-1992 н.р.; 1992-1993 н.р.? 93-1994 н.р./ на баз! Ш /екоп.гр. - 140 чол., Ш; копт.
. - 140 чол. Т1НГ/, на протяз! яких було аиробовано ноэний оиериментальний план для етап!в гуман!тарно!, фундаментально Г спеи!ально! и!дготовки за ьюнопрвдметною технологии нпычан-
Методика проведения леш1й, ови!нар!в, иряшгиих аанлть здилась до того, щоб у иошИй м!р! снробувати реал!зуп«ти т! с)дн! пршшипи, як! заклацен! в концепцИ.
Гояуюча у вузах система оц(нювачня якоог! пЬготояленого : |вцл з в/.корнотанням 3-балыю1 шкала вим!уг,яат1я /"задов 1ль-', "добре", "п|дм!нно" / не несэ н!якоГ ауттвпоГ 1нформацП I роботодавця, кр!м т!е(, про яку говорить сама ои(нка, а то-у ход! досл!дно-еко[1ериментально1 роботи ми тшкористовувалв бзльну шкалу виы!рюнання з деоятичним отчислениям. Розга'лян-к!льк!с1!их каказник1в по ц1й шкал! скиадае ЮО иункт!в - це там досиня дифеишш!аи1я иоказт:к1в, тому то дозволяй ду-точно виэначпти р!вень :г1дготовле1Юст1 4ях!вця.
Серед Цйх 100 пункт!в ми видиилк чотири р!вн| - в!д О до гранично низккий; п!д I до 3,9 - низький; п!д 4 до 6,9 -чдн1й} в!д 7 ло '0 - високий. За данош шкалою ироотдхуетьоя '.а дяфирмщ!эд!я.не т1лыш м!я р!внямя, але ! п середин! коу-) основного з трьох. Одна сггрова, годи студент мак р!вень 'ототеносг! 7,1 /ввоок.р1в./, ! 1ича он р.она - 9,9 /висок. /. в!.цг.)н?1!|1!ть духе отуттева.
Деоятисадьна сиптема вим1рюаання Й оц!нювання р!вы1в п!д; готоьленоаг! Л. ахIвия за осноаниш трьома напрямками е дооить простою за виконьиням I надШною за метою, тому що б!лыа точн< I повцо в )добра:'.;ас и!дготовлен!ать фах!вця.
ЗПдно з метою навчання в умонах гнучких педагоПчних те; полог 1й наш були розроблен1 й апробован! в|диов!дн! методики вим1рювшшя й оШнювання: р!вня теоретично! п1дготовленоот1, р!вня пра"ездатностI, р1вня загаяьноф1зично! п!дготовленост! ( х!вия за !0-<3альнов шкалою вим!ру. Методика визначення р1вня п!дгоювленост1 отудеьта з теоратичних диоцигиНн проводилась п^.оуыками вивчення дисциплин на основ! публ!чного захисту с деятом п!дсумково! роботи у форм! реферата, науково! допов!д! та !н. /за вибором групи/. По практичним курсам /!ноземна ыов практикум з обчиолпвально! техШки та !н./ - на основ| пуол!ч ного захает:1 сукупност! виконаних обов"язковях пра«тичних зав дань, як! рекомендован! ведучим фах!вцеы. КритерИ для вим!ру р!вня п(дготовленост1 розроблнлиоь ведучим <£ах!вцем зг!дно си циф!ки предмета ! загальио! схеми, розроблено! нами. Дал! наз началвоя екслертна ком!с!я у склад! 4 чолов!к: вадучий спр.ц!а л!ст, два незалежних оиец1ал!сти та представник адм1н¡страц!I Кожен експерт, суворо додержуючись едитерНв, оц!нював влету л студента у п!лому енною к!льк!стю бал!в за 10-бальною шкалою з деоятичним обчиоленням. Бали оумувалиоя, ! результат под!ля оя на к!льк!оть екстрт!в. Шдсумковий бал - шдекс р!вня тео ретично! п!дготовленоот! студента. Усереднений !ндеко р1вня теоретично! п¡дготовленост 1 групи з предмета визначався як су !ндив !дуальних Оай!в групи под1лена на к1льк!оть студент1в у групи Уоераднений !ндеко р1вня теоретично! п|дготовлвноот1 студента за р!к е сумою бал!в з уо!х вивчених дисшзшНн за р!к подменою на к!льк!оть вивчених дипцшШн за р!к. Усеред-
нений 1ндеко р!вяя теоретично! и!дготовленоот|а^весь ти(ш|и навчання внзначаетьоя за Щдоуцками во!х рок1в навчання. )ля цього оуыуютьоя уоерецнен! (ндекои теоретично! и Ьцготоиленост! за кожен р!к наачання, ! результат д(литься на аагальну к1ль-к!оть дих 1ндеко1в.
0соблиьоот1, то оули западен! в методику досл!дцо-експари-ментально! роботи зг1дно а концеиц!ев, оуггево впдинула на и!д-вищення р!вня теоретично! нШ'отовленост! студент!в. Вони уаа-ганьнеп! та в!добрамен! у таолицях 1, 2, У иор!вняно з показни-ками контрольних труп, як1 навчаллоя за традицЫною технологию. При цьому 3-бальну систему оц!нок ми перевели в ирииняту наш ЮчЗапьну, эг!дно з якою оередньоотагистичне значения числового 1ндексу для оц1нки "задов 1льно" складае 2,5 б,, "дооре" - 5,5 0., нв1дм!нно" - В,5 б.
Таблица I
Результати показник!в р|вня теоретично! п 1дготовленоо1^ер^е1т |в в I сер! !
1Ь п/ъ ' Екзаменац1йн! дисшшл !ни Уоер.1нд. екоп.гр. /бал/ Р!вень Уаер.!нд, кочт.гр. /бал ( Р1вень
и !ноземна мова 7,2 високий 5,3 оередн!Я
2. <Ллоооф!я 6,9 оередн!й 5,2 оередн
3. Пол!толог!я 5,3 оередн!й 4,6 оереднё ^ 1
4. Медико-еколоПчн! та ооц!альн 1 проблема здоров"я 6,1 оередн !й 5,6 оередн 1й
5. Економ!чна теор!я 5,8 оередн1й 4,4 оередн!й
Уоеред.!нд. 6,3 оередн!й 5,0 оередн!й
У I сер!! р!вень теоретично! п!дготовленоот! отудонт1В в кап. труп иор!шяно э контрольними неревищуе на 1,3 б.
У 11 сор!! р!попь теоретично! пЦготолленост! отудент1в ексн.груп пороняно з контрольними переващус на 2,8 б.
Таблица 2
Результата показвик!в р!вня теоретично! ¡идготовки отудент!в в 11 оерН експерименту
nfti ЕкзамеяшПйн! дисщшл1ни Усер.!нд. екоп.го. . /бал/ Р!вень Усер.!вд. конт.гп. /бал/ Р1вень
I. I куро
1. 1ноземна мова ö,4. високий 5,2 оередн!й
2. Ф|лософ1я 8,2 виоокий 5,4 оереднШ
3. Пол|толог1я 8.3 високий 4,8 середн!й
4. Ыедако-еколог 1 чн 1 та соц1альн! проблема здоров"я я,1 високий 7,8 високий
5. Економ!чна теор!я II куро 7,8 високий 4,5 сеоедн fй
6. Вииа математика 7,8 високий 3,8 яизький
7. ЕконоШчна 1нформа-тика та обчислюваль-на техн1ка 8,3 високий 6,8 середнШ
8. Загальна т«ор!я бухгалтерского обл!ку 8,7 високий 5,7 середн!й
9. Еконоы1ка п!дприем-ства 8,9 високий 5,4 середнШ
10. Оонови банковсько! справа 8,8 високий 5,8 середн!й
Усерад.1нд. 8,3 високий 5,5 середн!й
Результата доел ¡дно-екопериментально! роботи в III cepiî за п!дсумкада 3-р!чно! роботи характеризуютьоя такими яоказни-каш: воього вивчалося 22 навчальних дисшшл1ни. Усераднений {ндеко тр.оретично! и !дготовленоптi студент 1в складае 6,8 б. Най-вищий результат 8,1 б. отримано при вивченн! курсу "Оонови oö-чиалювально! TexHirai", найнижчий - 4,1 б. при вивченн! курсу "Оонови п^дприешшцько! та комерц!йно! д|ядьностГ'. У III cepiî р1вень теоретично! а1дготовленост! студентов експ. груп
пор!вняно з конгрольними иеревшдуе 1,3 б., у yeix трьох cepi-ях - 1,8 ö.
Друга методика, яка розроолена нами, це методика влзначеа-ня працездатност! отудент!в. 1ндекс р!вня працездатност! такая визначався за Ю-бальною шкалою виц!ру до десятичного оочлслан-ня. При П викооиотанн I иауллвим моментом е розроока критерПв 0"!нювання I кеШвншшю ниш. В розроблеши памп критер!ях в1д-ооракено н!дв!дуьаиня занять студентами, отуп1нь активностI, отавлення до оамоат1йшН роооти, культура прац1, результат та 1н. За пЦсумкама наичалыюго куиоу /п!сыя зихиоту/ ьедучий вик-ладач визначае й оц!нюе в балах р!вень праиездм-наст! кожного студента. В к!нц! навчального року визначаетъея ¿оареднений ревень працездатност! за р!к. Для иього во! 1ндакан праиездатноо-т! за навчалышми дисцинл!наш за р1к суиуються, I результат д!лять на к!льк!сть алБЧених дисшкиЛн за р!к. 11 Цсумковай бел-уоеоаднений !ндеко р1вня пршаэдатноот! за р1к. Уоеиеднсний !н-деко ц 1вня нрацездатност! за весь терм!н наичання ввводиться за ^доумками ис!х рок!в навчанни. Для цього оуыуються усераднен! 1кдекси працездатност! за кохен р!к навчання, I результат д!лить-оя на загальну к1льк!оть цих 1ндекс!а.
Результат« анкетупання виклааач!в св!дчать, що студента екод. груп. впявляли валику акпшн1оть, оамост!йн!оть у назчанн! та виг!дно в!др!знялися в!д студент!в авичайних груп ово!м отав-ленням до навчання. На наше прохания виклвдач1, що працювали в контрольних грчнах, провели визначення р(вня ирацездатноот! оту-дент!в з дйсципл!и, як! вивчалиоь, за 10-бальною шкалою вим!ру. Результата показиик!в р{вня пранездатност! отудент!в у во!х трьох оер!ях в 1дображепI у таблиц! а. Вони св!дчать, шо р!вень працездатност! студент!в екоп. груп иор!вняно з контрольнимя перевищуе на 2,1 <5.
За третьою розробленою нами методикою, виэначавоя р!вень загачьноф|зячно1 п!дготовленост! студента за 10-баиьною шкалою
BKiiipv ло десятичного обчислення. КритерИ оц!нювання Сули роЗ-роблен1 ведучпш фах!вияш згЬцно специфики ир&цмета. За основу взят! опорно-оуховi яксст!: витривал!сть, сила, швидк1оть. Виз-начен! показиики для кожного нормативу за IO-бальною шкалою.
Для визначения р1вня загально-Изично! п|дготовленост| виотавлялиоь бали за вс1иа показникаш виконаних норматив 1в, суму яких д!лили на затальну к!льк!оть норматив1в, що були вкко-нан! /для хлопав ! д|вчат окремо/. ¡Шоумковий бал - 1ндекс р!вня загальноф!зично1 ninroToatw. Для студент1В-1з слабким станом здоров"я бали виптавлялтьоя за вс!ма ноказниками виконаних норматив!в, кр1м двох /öir на 100 м; на 2000 м/, iiotib анало-г!чно виводився уоерацнений бал. 1ндеко ф!зично! п!дготовки ф!к-оуетьоя в/.х!дний, иром!кний /за п!доумками кожного року/ i к!н-цевий.
Ф|зична п1дготовка студент!в у I—11 сер!ях - не щоденна ранкова (Ызкультура 30-40 хв. д1д кер!вництвом вакладача. У 111 оерН проводились зам!ри для визначення стану г>1вня загальноф!-зично! п!дготовленост), зг!дно з чим студенти отриыували 1ндив1-дуальн! завдання, програыи з ф|зичного розвитку для щоденних самост ¡йних занять ранковою ф1зкультурою. На п!дстав! зам!р!в, як! проведен! за Ю-бааьною шкалою вим1ру, ми маемо дан!: в I оерН вих1дний р!вень у хлошив - 2,1 б.; у д!вчат - 1,2 б. За п!доумками року у хлопав - 4,4 б.; у д!вчат - 5,4 6. IlpnpioT показник!в у хлопав - 2,3 б.; у д1вчат - 4,2 б. У II cepil ви-х1дний р!вень у хлопц!в - 3,8 б.; у Д1Вчат - 2,1 б. За шдсум-ками двох рок!в у хлопц!в - 6,7 б.; у девчат - 6,8 б. 11рирIот показник^в у хлопц1в - 3 ö;j у д!вчат - 4,7 б. в III ceptI ви-х!дний р!вень у хлопц!в - 2,1 б.; у д!вчат - 1,7 б. За и!доум-ками 3-х рок!в у хлошнв - 5,3 б., у Д1вчат - 5,6 б. ilpßpicT показник!в у хлопд!в 3,2 б., у д!вчат - 3,9 б, Це суттсвi по-
«азники у формуванн! ф!зачного потенц1алу I здоров"я студент!в. /загальнен! показники р!вня загашюф1зично! п1дготовленоот! зтудент1в у трьох оер!ях подан! у таблиц! 3. Вони сЫдчать, ио ?!вень загальиоф1зично! и1дготовленост! експ.груц у пор)внянн1 1 контрольними иеревищус на 2,2 б. Дал! наводимо таолпцю з по-сазниками уо!е! досл1дно-екопериментально! росоти.
Таолиця 3
Узагальнен! показники за п!дсушшш досл!дно-експериментально! собоги у трьох сер!ях
Сер1я Гру-па К!льк. студ. Уоер. 1нд. теор. Ц1дг. /о ал/ Р1- вень /сер. 1вд. пред. /оал/ Р1вень Ус ер. 1нд. 3. II !д г. /оал/ Р1вень
оер!я екоп. 50 6,3 оер. 5,8 сер. 4,У а ер.
конт. 48 5,0 сер. 4,1 оер. 2,9 низьк.
[ оер!я експ. 33 а,з В110. 7,4 вио. 6,7 сор.
конт. 32 5,5 оер. 4,3 сер. 3,0 низьк.
11 сер!я екоп. 140 6,3 сер. 6,7 сер. 5,4 сер.
конт. 140 5,5 сер. 5,1 сор. 3.9 ниэьк.
г°вр, 1нд, екоп. конт. 223 220 7,1 5,3 вио. оер. 6,6 4,5 сер. оер. 5,7 3,5 оер. низьк.
Показники р!вня теоретично! подготовки, р!ння працездат-оот!, р1вня загалыюф1зич!ю! н!дготовки отуденПв в екси.гру-ах значно ашц1, н!ж у контролышх: на 1,8 б.; 2,1 б.{ 2,2 б. 1дпов(дно. Таким чином, отршан[ дан! аи мчать аро виооку фективн!оть монопредметного вар!анту гнучких педагог1чних тех-олог!й навчання, а це дозволяе значно Щдвищити як!оть фах!в— 1в, п1дгстовдених у таких умовах.
Вионовки узагальнюють результата доол!д.чення I и(дтвердау-гь виоунуту я шли гЬготезу такими основними положениями: I. Виявлсн!, науково обгрунтован! соц1ально-педагог1чн!
умови появи новях технолоПй навчання. Як показали матер!вли . доел 1дзсення: анаш!з вуз!всько! практики, поихолого-педагог!чно1 д!тератури та осмдслення протир!ч, що окладаються м!к новими ви йогами I д!вчаш технолог {шли навчання, привали до необх!дност! розробки Й пошуку нових, котр! були б б1льш рухомими, гнучкими, багатовар!антними, схгромшсниш реагувати на зм1ни, що в!дбува-ютьоя у жяттI оуоп!льства, як! б п!двшцили конкурентноспромож-н!оть фах!вц!в, и1дготовлених в таких умовах. Напрацьозаний в дидактяц! вшцо! школи науковяй потенц!ал дозволяа вийтк на кон-нептуальн! положения гнучких технолог!й навчання 1 на ооноз! цього розробити конкретну охему ыонопредметного навчання як одного з вар1ант!в гнучких технолог 1й.
2. 3"ясован! поняття "гнучк! педагог !чн! технолог II навча1 ня" та "монопредметне навчання". Гнучк! педагог1чн1 технолог!! навчання базуються на багатовар!антност1 навчання та вибор! ва-р!анту. Це поширюетьоя на во! окладов! навчального процесу: окладання навчального плану, розкладу; реким учбових занять ! оамост!йно! роботи; проведения занять, оиотему контролю та обл: ку навчально! прад! студент!в, ¡х методику та !н. Дан! техноло. г 11 передбачають орган!зац1» цоденно! ранково! ф!зкультуря як обов"язкову умову. Мэнопредметне навчання - це вар!ант гручких технолог 1й навчання. Суть його - вивчення у заданому часовому !нтервал! одн!е! навчально! дисциш1!ни, послщовн!оть яко! виз начаеться лог!чним зе"язком з {ншими иавчадьними дисциплШами у режим! щоденно! навчально! д!яльност1: 4 год. навчальних занять та 4 год. оамост!йно! роботи. Це навчання передбачае вико риотання нових фо£м ! метод!в проведения занять, нових методик вим!рювання та оц!нювання навчально! прац! студентов, зокрема р!вня теоретично! гПдготовленоот!, р!вня працездатност1, р!вня загальноф!зично1 п1дготоаленост1.
3. К!льк!ан! I як!сн! дан!, отриман! в результат! впровад-¡ння монопведыетного вар!анту навчання, що базуеться на окопо-[ненталыюму план!, переконують в ефективност! даного навчання, I дозволяе отвердхувати: монопрацметний вап1ант гнучких педаго-чних теаншог1й навчання здатний демократизувати навчааьний шео I забезпечити б!дьш ваоок! результат якост! п1дготовки 1х!в"!в з р1вня теосетично! н!дготояленостI, р!вня нооявлено! вцездатност! та р!вня загальноф!зично! п|дготовлеиост!.
4. Розроблен! методики визначення р!вня теоретично! п!дго-вленоот!, р!вня працездатност!, р!иня загадьноф!зично! п!дго-вленоот! за Ю-бальною шкалою вим!ру п!дтвердшш овов д!с-сть тим, що дашь змогч б1лыа ч!тко визначити р!вень и!дготов-
кахного отудента.а значить афективн!оть технолог!! в ц!лому.
5. Таким чином, результат« досл!дження дапть п!дставу верджувати, що монопредметне назчання як в ар (ант гиучких педа-г!чних технолог 1Й, спраяе демократезад II ¡топесу навчання в з!, розширюе та захищае права а^дент!в й внкладач!в на широ-й вио!р, на прнйняття самост!Йних ! в!дпов!дальних р1шень, до-могае створеннв режиму найб!льшого психолого-педагог!чного рияння, стимулюванню та розвитку тяотого потенц1Блу студен-
в 1 виклацач!в, розкривае внутр!шн! ресуроа навчального проие-, и!двшцуе як!отъ п!дготовки фах!вц1в, що дае п!дстави ремо-ядувати його для внровадяення в !иших навчальних закладах.
Дане досл!дкення не вичерпуе повн!стю проблему п!двищення оот! п!дготов*и майбутн!х фах!вц1в. Воно п!дтверджуе необх!д-оть иодйльшого пошуку ноши вар!ант!в копцепцП гну-жих педа-['!чних технолог!й' навчання.
ЗиПст робота в1дображено у таких публ!кац(ях:
1. Иматадиошю-дидакгические игры на практических занятиях
по русской литеоатуре второй половины XIX в. - Москва, 1987.-19 Депонирована в НИЛ проблем высшей школы,7.07.87,Je995-Я7 <ii coaai
2. Литеуатчрная имитационно-дидактическая игра как фактор профессионального становления будущего учителя // Психологичес кие условия профессионального становления личности в свете реформы общеобразовательной и профессиональной школы / Тезисы на учаих сообщений конференции/. - ¡.1.: 1988. - ч.1, разд.1. -
С.30-31 /в соавт./.
3. Вопросы методологии и теории альтернативного образования // Альтернатнвн! UeT, п!дходи 1 технологи навчання та ос-в1ти /тези допов!дей ы1жнародно! науково! конференцН Г2-14тра ня 1993 р./. - Терноп1ль: 1993. - ч.Н. - C.I2I-I24 /в соавт./.
4. Альтернативна« технолох'ая обучения на практических заш тиях по русской литературе в педагогическом вузе// Проблемы ру< ского языка, русской литературы и методики их преподавания в школе и вузе /для студентов пединститутов и учителей школ/. -Славянок: СГПИ, 1995. - Вып.П. - С.48-65.
5. Концептуальные позиции гибких технологий обучения // Концептуально-теоретические положения и методические рекомендации по организации учебного процесса в вузе. - Тернополь: 1995. С.3-10 /в соавт./.
Гохберг О.С. Проблема разработки и реализации гибких педагогических технологий обучения в вузе. Диссертация на соискант ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 - теория и история педагогики. Украинский государстве! ный педагогический университет им.Ы.П.Драгоманова. - Киев,1995.
Защищается научная работа, посвященная вопросам разработк и реализации монопредметного варианта гибких технологий обучен! на основе противопоставления ^традиционным. Разработаны и внедр< ны в практику работы вузов: учебный план, созданный на основа
жопредиетного принципа поэтапной подготовки /гуиаиитарноП.фуп-шентальноИ, специальной/; иетодикв определения уровнол теоре-(ческой подготовки, работоспособности /по вози изученный дио-шлинау/ и обцзфизичаскои подготовки. Установлено, что ионо-тдиетный вариант гибких педагогических технологий обучения юсобствует повышению качества подготовки будущих специалистов целой, поэтому иояет быть предложен для внедрения в практику KSoiu учебных зедодений.
Ookhbert; O.S. "The problem of working; out and realizing lexible pedagogical technologies of teaching in higher educa-Lonal establishmenta". The theale for the Decree of Candidate of identical Sciences in opeciality 13.00.01 - theory and hiotory " education. Ukranian State laachera* Training University iter Ы.Р. Draco^nov. - Kiev, - 1995.
is scientific work devoted to the problem of worklne out id realizing a raonoaubject variant of flexible technologies of ¡aching on the baeia of ite contrasting to traditional ones is ilng defended. The following pointo ha.о been worked out and it into practice in hicher education eetabllshnents» the curri-ilura, made on the basis of nonoaubject principle of atane-by-
*trainlnE(humanitarian, fundanental, epocial)j the methods ' determining the levela of theoretical knowledge, labourability .n all the subjects studied) and general physical Btate of a .udent. It has been determined that the BU^jested monosubjeot iriant of flexible pedaco^ical technologies of teaching promotes lalitative improvement of traininc future specialiste in General id that is why it can be offered for work in higher education tabliohnenta.
Ключов! олова: пвдагог!чна твхнолог1я навчання, гнучк! (1агог1чн1 технологи навчання, ионопреднетиз навчання.
!дписано до друку 17.05.1995 р.0б.1,2.£ормат 60x84 I/I6'. рук офсетам. Т:ф.1С01.Сам. 163.Безплатно.
ОД УДПУ f м.Дрзгсмапова, Нихв, Пирогова, Т;