Темы диссертаций по педагогике » Общая педагогика, история педагогики и образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Профессиональная ориентация сельских школьников на обучение в аграрном колледже

Автореферат по педагогике на тему «Профессиональная ориентация сельских школьников на обучение в аграрном колледже», специальность ВАК РФ 13.00.01 - Общая педагогика, история педагогики и образования
Автореферат
Автор научной работы
 Нестеренко, Константин Михайлович
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 1994
Специальность ВАК РФ
 13.00.01
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Профессиональная ориентация сельских школьников на обучение в аграрном колледже"

5 Г Б ОД 2 2 АВГ 1994

украшський даралвшй педагогшии ушверсигет

НЕСТЕРЕНКО Костянтин Михайлович .

ПРОФЕС1ЙНА ОРШТАЩЯ СЩСЬКИГ ЖОЛЯР1В НА НАВадНЯ В АГРАРНОМУ КОЛЕДД1

Опец1альн!сть 13.00.01 - Теор1я i 1стор1я педагог1ки

АВТОРЕФЕРАТ дисвртацП на здобуття паукового ступени кандидата педагоПчних наук'

1м. М.П.ДРАГОМАБОВА,

На правах рукоплсу

K0ÏB-I994

Дисортад1я е рукопис.

Робота виконана в Кшвському державному педагоПчному 1нстятут1 1ноземшх мод.

НауковМ кер1вшш - доктор педагог!чних наук, профес

ГАЛУЗШСШЙ Володамир Михайлов« 0ф1ц!йн1 опоиенти - доктор педагог!чних наук, профео

академ!к АПН Украгня ТХОРдЕВОШЙ Дмитро Олександроин - кандидат педагог!чних наук, старший науковяй ешвро<5!тшш Ш.ИЖО Ыикола Петрович Пров!дна орган!зац1я - УкраУнський державши! аграриям

ун!верситет

Захнст в!дОудеться "¿2." А 1994 року на

зас1данн1 спец1ал!зовано1 вчено'! радп К. 113.01.02 при Украш-ському державному педагог1чному ун!верситет1 1ы. М.П.Драгома-нова за адресою: 252030 ы.Кихв-30, вул.Пярогова,9.

3 днсертац!ею мокна ознакомитпся у б1бл1отоц1 Укра'шськс державного педагог!чного уЩверслтегу !м. ".¡.П.Драгоманова.

Автореферат роз!еланий "_"_1994 року.

Вчешш секретар

загаяьна характеристика 11рац1 "

Актуальн} сть проблемя npoi|eciiiHoi opienTani'i (льських школяр1в в УкраШ i Молдов! на навчання в агропрошс-эвому ado агротехн!чному коледжах набувае дедал1 б!лшого зна-зння в зв"язку з необх1дн1стю шднесення с!льського господарст-а в незалекшк державах, iioro потребою в п1дготовлошк фах1вцях, ii в умовах появи нових структур t форм власност! зум!лп б за-эзпечити ефективШсть впроваджеиня !нтенспвяих технологий виро-/вання впсоких Bposai'B с1льськогосподорських культур, а також озвцток тваришшцтва, дбали про механ!зац1ю та електриф1кац!ю иробшщтва.

EOBiTHi вкщ1 навчальн! заклади - агроколедж1, як! в 1991 та 992 роках було реорган!зовано на баз1 кращих с1льськогосподарсь-их TexHiKyMiB, зд1йснюють нов1 п!дходи щодо набору студент!в з pamoi с!льсы<01 ыолод1 навнолишнього perlony. Вони змщнюють в"язки !з сгльськими школами в напрямку профор!ентац1'1 юнак1в а д1вчат на навчання аграриях'профес!й, надають мошшв!сть сво-м випусшшкам продовжувати навчання /по зак!нченн! колоджу/ на :тарших курсах с!льськогосподарсвких вузхв. Отже, зв"язок ко-[едяу 3i школами, з одного боку, та з вузами - з 1ншого, стае 1айпл1дн1шим для формування нового покол1ння аграриях фах!вц1в, (ля припливу молод! до коледаив.

Систешшй Шдх1д навчальнлх заклад!в нового типу до npo$opi-:нтац!йно1 робота в дисертацН розглянуто на анал1з! д!яльност! ;вох коледаив - Хорольського агропромислового /Укра1'на/,та Сороць-<ого агротехн!чного /Молдова/. Проанал!зовано складний процес 1рофв1дбору та подальшого пршцеплення любов1 до майбутньо'1 npojje-в ход! навчання i влховання.навчалыю! ! вяробяичо!' практики. . Термшологгчну де!;Шц1ю npofopienTaafi було визначено Гене-

ральною конференц!ею ШЕСКО /1970 р./.' В!дпов!дно до Heï nifl профор!ентац!ею розумшть допомогу oco6iictoctí у використанн1 choix ыожливостеи, надання змоги розвивати ïx так, щоб вона' бу-ла в змоз! обирати для cedo будь-як! галуз! навчання i прац!,за MÍHJÜÍBOCTÍ умов ïï життя,бути, з одного боку, корясною сусп!льст-ву, а з другого - дооягти саыореал!зацй'.

Це глзначення, пршшяте у cbítobíü педагогШ та соц!олОгП, розглядаеться багатьма авторами, 1 у застосуванн! до сучасних ви-робничих вимог I квал1ф1кацШшх характеристик б1льшост! профес!й у промисловост!, транспорт!, буд1вшщтbí, в с1льськогосподарсько-му виробшщтв1. Дотркмуючлсь загального напрямку uieï проблеми, ряд автор1в у CBOÏX дефШ^ях терм!ну прапор!ентацй' розгляда-ють ïï як "систему науково-практично! д1яльност1 сусп1льякх íhc-thtytiв /cím"i', школи, СНГ/, базового шдпркемства, спец!альних навчалышх заклад! в" /ВЖньш Б .i./, як "едйсть мети, зм!сту, принцшпв, орган!защйнпх форм, метод!в та засоб1в, як! допомага-ють !ндив!ду у вивченн! професп та елэсних якостеа" /Захаров I.î.iï Симоненко B.JÍ./, як "спец!альну допомогу 1ндав!ду у ca.epi peaii3a-Ц1 ï прав для ocbIthíx i npoJeciiiHiix ыокднвостеп" /Дагл.юдехш C.B./

Особливо'! зиачущост!- набувае постановка наЕчально-ЕИховно'1 профор!бнтац!Шю1" робота в ctaCbKiii MicueEOCTi. Зага1ьноБ!доыо, що протягом 60-80-х рок!в на сел! в!дбуЕався г.асовш! з!дт1К с!ль-сько'! молод! до míct, що в kiuueeomy гИдсумку прнзвело до значногс зменшення активно!" працездатно!' сиди, КЕал!длкоЕанлх кадр1В. Но— ряд з iншищх труднощамл ц! проблем» i сьогодн! постаять перед ■б!льш!стю господарств. Все це вяыагае вгд кол од i озолод irnui С1ль-ськогосподарськкш провес i яки. 6 нагальна погреба дослгд'хуватл в педагог!ч1пи Teopiï та впровадясувати у практику npo'ociiiHy opien-тац!ю cijibcbknx школлр!в на продолжения трудового ¡.¡ляху поперед-

х покол!иь у с|льськогосподарському виробництв! I на новому бл! ставати аграр1ямл XXI стол1ття, здобувши осв!ту в аграрии щих навчальнях закладах. Отна, нашо визначэння поняття "лрофе-йна робота" стособно до ор!ентыШ школяр!в на навчання в аг-;рних коледжах таке:

Профор!ентац1я школяр1в на навчання в аграрному коледа! -: система вяховного вшшву ! навчаичо? дИ на оообиоПоть учия единому навчально-виховноыу процвс! згаданих навчальних заклав, мета яко? иолягае в тому, щоб доаомогтя саморозвятку особис-)ст1, залучит и И до сусп1льного виробництва в умовах 1снуваш1я звях форм господарювання на сел!.

Це ! е основною !деею дисертацШио.го досл!джвння. В данШ зац1 е посилання на 1сторячн1 та теоретячн! досл!дження рос1й-зких ! укра'шських вчених педагогов щодо профор!ентац!? на с!ль-эк! лрофесН як складову частяну всього навчально-вяховного про-зсу. ЗагальН1 питания про|юр1ентац11 в контекст: трудового иконки г полгтехахчяого навчання школяр!в викладагаться в працях .Р.Атутова, С.Я.Батшлева, В .Д.Симоненка, М.М.Скатк!на,Д.О.Тхор-евського, Г.б.Левченка, В.М.Ыадз1гона, С.МДистяково'1, О.О.Шиба-ова. В багатьох дисертацШних працях ! публ1кац!ях докладно роз-лдцаються окрем! аспекти ! стороня профорг ентагцйного процесу Л.Н.Богданов, е.".Борисова, Ю.К.Васильев, АЛ.Дьоыин, Д.С.Золо-УХ1Н, МЛЛллгак, Е.М.Кац, е.0.Кл!мов, I .С .Михайлов, Н.Г.Ничкало, .Н.Носиров, Д.Й.Фельдштейн, 10. С.Френк ал ь, Н.В.Ярошенко та !н./. даак у зв"язку з новямя, перех!дшвш етапами земельно'! реформа, 10 спостер1гаються в УкраШ ! Молдов!, винякненням кових струк-■ур I власних тенденЦ1й,багато аспект!в профор!ентац!I оновлюють-!я. 1 потребутоть поглибленого розгляду в теор!г.

Коледж як тип навчального закладу вищий за тэхн1кум. До ко-

леджу-входить лЩей, навчальне господарство, bíh мае вищий престиж в уявленн! молод! - випускник1в спльоыак дев"ятир1чтк i cepejwix шк!л. Вдосконалення iioro яавчального процесу, вихован-1Ш як формування штивадшиа i професШшх CTopin особистост! студонт1в коледау та учн1в лхцею поглиблшть розум!ння обранoí провес! i. 6дн1сть Teopii I практики - основшй приндир вибору та розв"язания теш в данШ дисертацП - становить передумову для системного и1дходу до ироблемл в ц1лоыу.

Об" е к т дослгдаешш: про£ор1ентац1я на с1льськогоспо-дарськ! професИ.

II р е д ы е т досл!джвння: ор!ентац1я учнгв загальноосв1Т-uix шк1л, л1це1в i студент!в коледкхв на с1льськогосдодарськ! npajecií.

Мета дослдаення: створити систему xipateciüHo'í opien-тацИ учнхв i студенев коледайв на arpaptti npajiecii.

Р о б о ч а г i п oí 8 з а : ефективн1сть роботи з opi-ентацП' учнхв i студенев на аграрш професП значно зросте, як-що íí здхйенювати в систем! "икола - аграршш коледа" i "аграр-HJtii коледа - школа".

Завдання досл!даеная:

1. Вивчяти стан проблема; npoñeciimox ор|ентацП.

2. Розробяти 3MÍCT npaJopicHTauiiiHo'i роботл в икол1 i аграрному коледж! як еле мент системи "школа - аграрнш колзда".

3. Науково обгрунтуватя систему комплексного формування якос тей ocoóhctoctí, iiotpíóhhx сучасному прац!вникав i с1льськогоспо-дарського виробництва.

Методологхчною основою цього дисер-TaniiiHoro досл!дження е комплекс законом!рностей 1 принцип!в, що

эв"язують педагог1чиу науку з псюсологчбю особистост!: законо-1риост1 едност! тоор!? 1 практики в педагог!чному процес!; пси-олог!чняй принцип едност! св1домост! ! дгяльност!; ф!лософсько-здагог1чнии принцип едност! историчного 1 оучасаого /у розробц! зторН питания/; яршщяп сиетс.'лшст! I етруктурност! у визначдн-! методики досл!дження.

И е I о д и досл!дження; В дисертац1ин1и прац! у добор! зтод1в ми керувалися комплексшш п1дходом, за яким емп!рнчн! асдди поедяуються з одрацгаванням досягнених результата /анке-ування, бес1ди, 1иторв"ю/ методами факторного анал1зу. У процо-1 попереднього досл!джешш, яким було охоялено учн1в навкол1шш!х к1л та аб!тур!ект!в коледку, педагогов шк!л, застосовувалося акож психолого-педагог1чне слостережения. Перетворшчий, основ-ий експеримент було зд!йснено методом комплексного анкетування тудент!в 1-Ш курс1в, а завершено в першому швр1чч! 1У курсу етодом експрес-опитувашш в експеримептальних 1 контрольных гру-ах. У ход! комплексного анкетування на кожному з трьох эр131В давалися до експертного оц!нювашш класииш кер!вниками; випад-и розб!жностеи !нтраспективно1 самоощяки студент!в ! експерт-01 оц1Нкд класного кер!вника розглядав досл!дник. Таким чином, ри математичному обчисленн! було застосовано перехресний метод "ясування результатгв роботи ¡з студентом ! зв"язку "викладач! -тудепти".

Орган 1зац!я та база дисортац! иного до-л!дження:

Досл!джешш проводили на контингент! учн!в-старшокласник!в щк!л трьох рааон1в ¡Лолдовп, в яких Д1яли закр!плен! для проф-ргентодхйног дояог,:ог:г лшсладач! Сородького коледжу. Основнай пе-

отворшчии експеримонт, в тому числ1 включения, зд!исшоесли в *

Сороцько^ коледж!, де автор правде викладачем 1 на громадськи засадах е в1доов1 дальним за всю профор1ентацНшу роботу. Проце досл{дницько1 дхяльност! було под1лено на три етапи:

На п о р ш о м у в 1 а п I /1990-91 рр./ було обран тему дисертацП, згбрано та лроаналхзовано 1сторичн1 та теоре тичн! даерела; обгрунтовано концептуальн! основи системного ш ходу як основно'1 ¡де"! 1 г!потези маибутньо'1 дисертацП. В школ було вперше проведено попередне досл1джешш ситуацГ! з профор! бнтад1ею.

На другому е т а п 1 /1991-92 навчальний р^к/ проведено основнш! психолого-педагоПчнии експеримеат зПдно з розробленою заздалег1дь експериментальною программою досл!даенн Водночас п1дготовлено теоретичну частину /розд!л I/ дисертацП публ!кацП.

На третьему в таи I /1992-94 рр./ було за вершено перетворюючш! експеримент, написано текст дпсертацшнс прац1 1 автореферату; наукове в}дряддення до Хоролу з кетою пс р! Еняльного анал!зу прсх1ор1ентац1йно1 Д1ялыюст1.

Наукова новизна досл1даення полягае у ви-явленн} якостеи особистост!, необх1дних г.'.а1:бутн1ы аграр1ям, I розробц! систеш 1'хнього $ор;.>ування в умовах аграрного коледжу

Особ ист и И в песок автора полягае в тому, що вперше зроблено спробу здп^снити взаекозБ"язок с1льсь школи з, новям типом аграрного начального закладу - коледжу з тою профор1ентацП .на с1льськогослодарськ1 проссесП та Ы1сце и тес1йно1 ор1ентац1] в навчально-виховному процес1 аграрного в ледау.

Теоретична значущ1сть дпсертаци пс

1гае в науково обгрунтованоцу трактуванн! складових' сястеми эофор1ентад1йно1 роботц стосовно до аграрного коледну.

Практична з п а ч у и I о г ь полягае в тону, :> результат;! цього дослдаения ыожуть бути викорястан1 як в сраршк коледаох 1 техн1кумак, так 1 в 1шшпс .иавчальшк заклаг ах, що готують спец1ал!ст1в для с1льськогосподарського вироб-щтва /с!льськогосподарськшс 1нстдтутах, 1нститутах ыехашза-II та електр:$1кац11 с!льського господарства, профтехучилищах, колах механ!зацН с1льського господаротва/'. Методячн! рекомен-ац11 в!дображують окр!м загальних напрям!в профорзентшцпно! 1яльност1, зв"язк!в ¡з с1льськшя загальноосв1ти1ш школами,ще конкретн! особливост! кожного правлю аграриях специальностей.

Положения, що I х в и несено на а х я с т .

1. Система комплексного формування якостей особистост!, не-5х1дних сучасному трудгвняков! аграрного виробшщтва.

2. Зм1ст профоргентацШю! роботя в школ! 1 аграрному ко-эдж1 як елемент системы "школа - аграрный коледж" Г'аграрний эледж - школа".

3. 11рофор!ентац1Я, в1дпов1дно до мети ! заздань досл!джен-н, сприяе не лше формуванню особистост! аграр1я, а я п1двкцен-а його квал!ф!кованост1 - засвоенню I викорястанню вилускндком эледжу знань, уы!нь I навичок, набутих у процес1 навчання.

Апробация да с в р т ад I й йог о дол г д ж е н н я здыснювалась в природа1х умов ах роботи ди-зртанта вякладачвм в Сородькому аграрно-технгчйому коледж!, в истуиах, лекциях та секннарсышх заняттях з дано! проблемя для икладач!в с"1льських та М1ських шк!л Молдови, в Хорольськоыу ко-вдж1 Укра'1'ни. - ¿-з/УУ

результати досл1джекня допое!дались на науково-практичних конференц!ях:м.кшв /1991 р., педагог1чний факультет усга/, «.бухарест /1992 р.. центр п1двшцення квй1!ф!кац!1 спец!ал1ст!в в галуз! механ1зад!1 с!льського господарства - штефанешти/.м.ки-шин1в /1993 р., стаеченськш! коледж виноградарства/ та сороки /1994 р., аграрно-техн1чнш коледж/.

вдровадження результат! до-г' сл i дже н н я. розроблеш рекомендацй' з ^двпщення про£е~ с!ино1 ор!ектаци схльських школяр!в при ефективн1й взаемодп аграрного коледау та школи застосованх в практику пшл сороцько-го району республ1ки 1,'олдоЕа, в сороцькому аграрно-технхчноаду коледж!. результата дослхдаення такоя викорлстовуються ктшш!вськш ресиублхканським методичнш центром при розробц! навчальних планов для аграрних коледа1в, на сем!нарських та практичнях занят-тях з! слухачами педагогичного факультету укра1'нського державного аграрного ун!верситету,.висв!тлювались в пубЛ1кац1Ях.

Д о о т о в I р II 1 с т ь результат!в д о-сл I дхе н вя забезлечена системним п!дходом до вир1шення проблеми взаемодп с!льських шк!л та аграриях коледов з профе-с!йно1 ор!ентацп школярхв для отрицания с!льськогосподарськох осв!ти в аграрному коледж!; адекватн!стю нетод!в досл!дкення об"екту, предмету, мет! та завданням досл1дження; шдгвердаено результатами пор!вняльного анал!зу ставлення до пройесп учшв експериментальних та контрольное груп.

структура дисертац11. дисертац1я склада-еться з вступу, двох роздшв, в яких заститься 6 шдроздшв, додатк!в 1-4 /концепцзя трудоЕо! пхдготоеки школяр!в украхни; узагальнена пююрмашя про хорольськиц i сороцький коледла; ¡не-

'рументар1й попереднього /констатуючого/■та основного /перетво-доючого/ експериментхв з отчислениям IX методом факторного ана-¡1зу; протоколи урок!в з внесениям до '¿хиього змЮту нрофор!-;нтац!Мнях елемент!в/, а також списку викорястаног л!тератури.

основшм а,ист дисертацп

У вступ! влкладено обгрунтувапня темя досл1дження, доведения II актуальност! та досл!дженоот!, п опрацьован!сть у теори 1едагог1ки в контекст! з трудовим та ексном!чним вихованням мо-лод1. Бизначено також об"ект ! предмет досл!дження, Кого мету ! завдання, робочу г!потезу. Розглянуто методолог!чн1 основи та метода досл1джешш, а також його новизну, теоретичну та практот-ну значущ!сть; оргашзащю та етапи роботи над темою. Як насл1-док вс1е1 пращ на захист винесено три пров!дних положения, про як! ишлося вшце.

У першому розд!л! "1сторичн1 \ психолого-педагог!чн! основа пройесПшог opieнтaцti с!льеы<ях школяр!в" розглянуто 1Сто-ричний процес вшшкнення та розвптку праХеспшо-ор^ентацпШого впливу на особист!сть, сучасн! тенденцП р!зних кра'1'н св!ту з навчально'1 I про^есишо!' ор!ентац!1, вид!лено и теоретичн! сто-роня ! особллвост! пра1ор1еитацШно'1 д1яаьност1 серед с!льсьяих ШК0ЛЯр1В.

Дисертац1Я починаеться з викладешш ЮторН появи самого терм1ну "профор!еитац!я" 1 створення першо'1 лабораторП /США, Бостон, 1ЭП/, бюро яко'1 вяконувало консультацией! $ункц|1 при звертанн! кл1ент!в ртзного В1ку за визначенням свое!' профпрдцат-ност! до певио! лройесП. Як показують наш досл!дження, мережу таких консультацШшх пункт!в п!сля першо'1 св1тово'1 н!лни було 3* .

розгорнуто. в б1льшоот! «ра'/н бвропя, у сша, канад!. в тогочас-ному радянськоцу союз1 20-30-х рр. консультцентри д!яли при пе-долог!чних лаборатор1ях, як! $ункц!»вали в коокв!, ленинград!, тод!шн!п столищ украши - харков!. 1956 року, ,п!сля л1кв!да-ц!!' педологи як "лженауки", ц! установи було закрито, а будь-яка профор!ентац1йна д!яльн!сть взагал! пршшшлася, значну род перед в!иною в1д!гравали ыоб!л!эац!йн! форш трудовлаштуйання молод! /трудов! резерви, 1940/. в с!льськ!й м1сцевоот! кр!пацт-во виявлялося в заборон! Еядаватя колгоспникам паспорти, що насильно закр!штвало !'х у господарств!. в роки в!йни будь-як! форш добров!льного переходу роб!тшш!в та селян до 1нпшх п!д-приемств взагал! були категорично заборонен!,

р!зн! форми примусовпх роб!т /неповнол!тн! в"язн1 ешгу; так звана трударм!я для юнак!в, що за станом здоров"я не п!д-лягаля в!йськов!й служб!; примусова праця молод! депортованих нац1ональностей; закр!плення молод! за окремимя п1дпряемотвами з 12-13-р!чного в!ку/ не давали змоги нав!ть думатя про проф-ор1ентац!ю. постулово мобшзац1го зам!нювали так званим оргна-бором, частково д!яла практика добров!льного трудовлаштування п!сля зак!нчення шкодя. наярик!нц! 60-х рсж^ в!дновилася теоре тична 11 адм!н1стративна постановка проблеми профор!ентацп, яка на-сьогодн! набувае св!тового характеру при мьшародному розпо-д!л! прац!.

досв1д навчально'1 ! про$ес!йно1 ор!ентацн в передов их крахах зах!дно1 бвроци /велико<5рктан!я, герман!я, франц!я та !н./ сша та япон!у, се!дчить про те, що орхенгацгя молод! на п!сля-шк!льну п!дготовку до життед!ядьност! под!ляеться на начальну ! про!;ес!йну як" на блязьку 1 далеку перспектива! л!н11. навчадьна

Р1бнтац1я на здобуття квал!ф1кац!! поступово веодить молоду лю-яну у с'в!т профес1й, забезпечуе виб!р !х в!дпов!дно до гндив!-уальаих ос облив остей юнака або д!вчини. Про$ес1йна ж ор1ента-1Я залежить в1д регионального ринку прац!, профпрздатност! лю-ини, II мотив!в та реальних можливостей. Кр!м того, престиж евно! пронеси, виб!р м!сця роботи залежить в}д конкретшк об-тавин, зокрема, виб!р аграрних професШ залежить в!д конкурент-г оздатност1 фермерських гослодарств, !хньо! прябутковост! чи битковост1. Оволод!ння високими технолог!ямя в зеыл9робств1 та варинняцтв!, вм!ння використовувати сприятливу рянкову кон"юнк-уру також сприяють вибору фермерського фаху.

Иоеднання навчально!" та трудово! ор!ентац!! зумовлюеться еобх!дн!стю подання слец1ально! доломогиучням у спрямуванн! а оволод!ння квал{ф1кад1ею. Для цього створюються спряятлив! мови. Нйприклад, у наачальних закладах Шмеччиня е кхлька на-рямк!в у зм1ст1 навчального процесу: с!льськогосподарський, ехн!ко-технолог!чний, сусшльно-науковий, комунально-господар-ький. До модульного принципу зм!сту осв!ти у Франц!! включено акож аграрно-,1ндустр!альн1 програмя. У Сполучених Штатах Амери-и профор!ентац1ю поставлено досить-таки фундаментально: 1977 оку £^ло прийнято "Акт про п!дготовку до трудово! д1яльност1", 1дпов1дно до якого видано сотн! п!дручник!в I пос1бник!в"!з за-воення р1зних профес!й. У дисертац!! наведено факти про нав-ально-ор!ентац1йну та лрофор1ентац1йну роботу в ряд! европей-ьких кра!н. У кожШй з них, кр1М фах!вц!в, що працюютъ у шко-ах та коледжах, д!е державна служба прац1; велик! ф!рми орга-1зоЕу;оть на сво!х п!дприемствах курси для школяр!в, а найперс-ективн1ших - зараховують до резерву для влаштування на робот! :сля зак^нчення школи. Так, 1тал1йськпй банк "Ощадн! каси Лом-.

бардп" щороку провадить дал 14-15-р1чних п!дл1тк1в економ!чн1 *ГрИ, В Х0Д1 ЯКИХ ВИЯВЛЯЮТЬ КМ1ТЛИВИХ щодо розуьиння банк!вськл операщй. У майбутньому ш запрошують до навчання в економхчном коледа1.

Позашкгльна система наЕчально-ирофес1Ёно1 ор{ентацН в ев ропеиських кра1нах ¡снуе у вигляд1 консультпунктхв та лаборатории На психометричному обладнанн!, з використанням чисальши тест!в психологи 1 сощологи виявляють зд1бност1 та схильностх, недуть досье на п1долтк1в. Характерно, що в УкраШ, 1лолдов1, я 1 в 1нших краХнах СНД, тако! служби немае, а шк1льн! психологи, посади якдк запроваджено в школах з 1990 року, заимаються зде-бгльшого важковиховуваними пхдл1тками, а до простор!ентац11 вони взагалх не причетн!. У с1льських же школах профор1ентацхйна роб та, як правило, не провалиться.

Окрешш И1дрозд1лоы дисертацН е з"ясування теоретичних ас пект1В лрофеС1йно'1 орхентацП до навчання сама в агроколеджах Украпш i Ыолдоеи, як! подхляють на агротехн}чн1 та агропрошс-лов1 за номенклатурою П1ДГ0Т0вки фах1вц!в. Розкриваючи зм1ст профор1ентад!йнох дхялыюст! пхдсистеми трудового й економ1чног виховання, п0лхтехн1ЧИ0Г0 та агроб1олог!чного навчання, встанов люеться, що лрофор1ентац!я - складова частина навчально-виховнс го процесу, спираеться на дан! трьох'блок}в паук, як1 дають 1й 1н1]}ормацйШ засади:

- екоаом1ч1Шй /економ1ка с1льського господарства, теор1Я прац! - праксеолог1я, виробняч1 та техШчн1 дисцилл1ни/;

- исиха1!1310Л0г1чнш1 /(|.1лософ1я особи, психолог!я особистс ст1, фЛз1олог1я та • медицина, ергоном1ка, соцхологхя юнацтва те и ого еиховшшя/;

-13- орган!заШино-техн1чиййЛнформатика, теор1Я управл!ння, удове право, трудова статистика, демограф!я села, етногра-я/.

Проте дан1 наук, узагалышн! в цих блоках, не досить си-'ематизован1 щодо с}льсько'1 пращ. Розробка ж у тбор1'1 проф->1ентац1'1 квал1ф!кац1йних характеристик, профес!ограм, так шних моделей прац!вника, враховус лише суто виробнич! вимоги. • лылхсть лрофес!й яередбачае певнг особяст1сн1 д1лов1 та мо-шьно-психолог1чн1 властивост1. Щодо аграриях дрофесп! ниш жуть стати активн!сть, добросов!сн!сть у пращ, Ш^атив-:сть для фермера, колектив^зм у прави в аграрному сектор!, лю-)в до природа, наполегляв!сть у досягнеянг яоставленгсс завдаяь Ц1лей, В1дпоБ1даяы1е ставлення до свое'! справи, працелюбство.

У теоретичному п!дроздШ проана^изовано вяди профор!ента-¡йно'! д!яльност1: профпропагавда протест та I ндив хдуальна зойаг!тац!я; профв!дб!р 1 виявлення придатност! до конкретного зху; профнанчання на сучасному р1ЕН1; профадаптацхя в ход! нав-1Льно1, технологично!' та виробничо! практики студенев. 1стот-ього значения набуЕають аграрна реформа, що в!дбуваеться в Ук-1ш! та ¡.¡олдое! I в!дпов!дн! функщональн! зШ'ни, яги вона несе 1ец1ал!ста1/.-ыехан!заторам, агрономам, економ1стам. Фактором, лй; г.шшваб-на обрання профес!'!, е такох ринок прац! - насиче-!сть даних господарств спец1ал!стами.

Психолог!чний грунт профор!ентаци включае також п!тегра-!йнI гластивост1 особистост!:

- спрямованхсть як узагальнене ставлеиня до суспхльннх про-ес1е, зоедяки яклк виникае покликання до проноси; установки як адчуття готоеностI д!яти певшш чином у конкротнп! ситуац!5Е,ак-игне прагненйя до виконання сео1х про|ес!кшк обов"язк!в;

-14- Е1дчуття господаря, в!дпов!дальн!сть за свою справу, не-прилустим!сть бозв1дпов!дальност1 у ставлена! до техн!ки, про-дукцИ, палыюго тощо;

- зд1бност1 як властивост!, що сприяють кращому виконанню професШю!' справи,- зокрема, конструктявно-техшчн! та землероб-ськк

Вирщальну роль для ор!ентування в житт1 майбутнього ХЛ160-• роба часто вШграють також форма власност! земл1, матер1альне забезпечешш та ем!няя вести !ндлшдуальяе господарство.

Напрш(!нд! теоретичного розд!лу дисертад!: дано перел!к ме-тодич1Шх форм профор1ентац!йно1 д!яльност! коледжу як на уроках, так 1 в позааудиторнИ виховн1й робот!, форм ! метод!в д!яльно-ст! викладач!в у школах.

В експериыентальн!й частин! /розд!л П/'обгрунтовуеться, передув, пор!вняльний анал!з Еибору двох конкретних об"ект!в • до-слхдження - Сородького ! Хорольського коледж!в, як! е близькими за своею специф!кою /у дисертаци в додатку метиться докладна 1нформац!я про обидва, дано лор!вняння 1х та вплив на проблему •,. профор! еатац!1'/.

У пхдроздШ /2 Л/ розкриваеться ц!л!снй методика досл!джен ня - попереднього та основного тривалого експерименту. На засадах психолого-педагог!чного поеднання IX побудовано схему експе-рименталыюго процесу;

- проведения попереднього експерименту в 9 школах з виявлен ням профор!ентац!кного впливу коледжу завдяки дхяльност! виклада ч1в ! Ечителя школи, який в!дпов!дае.за профор1ентац!ю та викла-дае предмет "0ргаН13ац!я прадг. Виб!р драХесГГ';

- закр!плення результата попереднього, констатуючого експе рименту в ход! л1тнього набору аб!тур!ент!в - випускшш!в шк!л'

'анкетувашш, !нтврв"юванкя, що з"ясовуе профор1€нтац1йнх пози-ц!X тих, хто обрав коледж пщ впливом профаг!тац!1 викладач!в/;

- - перех1Д в!д констатуючого до перетворюючого эксперименту: жладання экспериментально! програмл на три роки, ознайошшння ) нею викладацьдого колективу, залучення колег до П здгйснен-1я; под! л навчальнях труп на експерименталъний 1 контрольной «асиви; запровадження комплексно'! анкети студента, яка д!е про-гягом трьох рок!в з проведениям щор!чних "зрхзх'в";

- поступове здхйснення експерименту в експериментальиому пазив!, спостережения за спонтанною Д1яльн!стю в контрольному ма-сив1;

- завершальняй, шсля багатъох урочнях ! позаурочних прап-ор|снтащй заходов /як1 вияладенх в текст! дисертацП/, анаиз ставлення до мах1бутньо! профес!! та формування в студент!в мо-ршхьно-психолог1ЧНих якостей, ппр{вкя!шя далях з контрольним ма-сивом;

- щор!чн! науков! е!дрядкення до Хорольського агропромисло-вого коледау /алкетування студент!в ! викладач!в, бес!ди з ке-рхвшщтвом коледжу, ознакомления з в!дпов!дною документэд!ею/, завдяки чону Еиявлено, що профор!снтац!]5ний процес у Хорольсько-1ЧУ коледж! е^дбуваеться у тих самих формах, що й у Сороцькому коледж!;

- заключна фаза експерименту /початок 1У курсу/ ! п!дведення П1дсумк1в його.

Протягом вс!х етап!в досл!дження щороку зд!йся»йялися зрхзл данях. До експеряментального ! контрольного масив1в було включено по 3 навчальнях групп /по 61 студенту/. На 1У курс! !х залипш-лося 58 - в експериментачыюму мае ив! та 54 - у контрольному.

Опрацюнашш матер!ал!в анкет в експериментальних 1 конт-рольких трупах, п!сля 1хньо'1 експертизи за левними критер!ями викладачами - класшши кер^вняками та сашш досл!дником, плавали факторному анал!зу за принципом багатозначущост! даних.для чого було викориотано формулу:

Р - А/2 XV - £ X

"удШЧШУШЧЧ^ЧЦ''

де г кореляц!я;

А/ - к1льк1сть респондонт1в;

X - результат в!дпов1дей на запитання про виб|р м!сця проживания;

У - результат в1дпов1д1 про обрання с1льськогос-подарсько! про|еС1!;

¿ГХУ - пщсумовування бал1в, одержаних при оц1нювана1 ознак X та ^ .

Головним було з"ясування зв"язку м!ж вибором м1сця проживания та обрання с!льськогосподарсько1 профес!!'. Кореляц!я м!ж цими докорШшми для профор^ентаци питаниями в експериментальних трупах становило 0,67, у контрольних трупах - 0,4. Для пер-винного опрацювашш застосовували також баля: "I", коли дан! у* ня або. студента зб!галися з експертною оШнкою класного кер1ваи ка; "0,5" при розб1жност! 1нтраспективно1 оц!ики учня з оцгнкок класного кергвшша, за умоЕИ, що учня шдтримував досл!дняк, та бал "О", коли було три розб!жност! /у цьому раз! анкету вважали недп^сною/.

У ц1лому результати перетворкшчого експерименту переконлив довели, що системная пгдх1д до прсйоргентацн учн1в с1льських шк1л, як1 згодом стали студе!1тами агротехшчного коледжу, ц1л-ком виправдав сеоо пор1впшцо ¡з спонтанним, систематичнпы гп-

уванням про майбутшо профес!го та трудовлаштування майбутн!х х!вц!в', що спостер1Галося в контрольному масяв!.

Отже, ¡з сукупност! (Тронтально-колективно'1, диферешцйоаа--м!крогруповох та !ндив!дуально'1 вяховноУ робота профор!ента-йного зм!сту випливае висновок, що експеримент п!дтвердив "сктивну необх1дн!сть системи як складовох частили навчально-ховного процесу коледау. Граф1чно ц! дан! мають вигляд деке

0,9 0.8 0.7 0,6 0,5 0,4 0 0,2 0.1 О

I курс

П курс

Ш курс 1У курс

3 узагальненнл дослхдилцьких результатгн частково було еи-элстано-х кластерной аншпз /под!л студент!в на чотлря клас-ул за станом Ухнього загального ставлення до навчання та ко-иоЕанняы иого з мотивами пробор! ЕнтацГх на обрану прогес!ю/. правило, тут винякала пряма залежнхеть: чгод непевнлше; ста-зся студент до майбутньо! професП, тим Г1рщиш були результа-¡дого успшлост! та ставлення до навчання. Аншпз П1дтвердив

цю залежШсть у 14% респондентов експериментального масиву /на завершалыпй фаз1 леретворюючого експерименту/ I у 8,5$ респондент! в - у контрольному масив1. Додаткове шдтвердяешш ц1е'1 1с-тшш вшшкло в ходх технолог¡чио1 та виробничох практики, яку ироьадшш в государствах за м!сцем постпшого проживания студентов. Квал1ф1кац1йн1 вимоги до фермера, зав1дуючого гаражей, бригадира тракторно1 бригади, молодшого 1нженера-механ1ка чи молод-шого 1нженера-електрика та 1шиях посад, як1 е реальнши для выпускника коледжу, будуть набагато привабливхшими, коли нав1ть попри оучасн! труднощ! та проблеш, 1х здИсшоватимуть т1, хто вба-чае в них сво! покликання, в1ддае вс! сво!' сили та зд!бност! обрг нхй професП.

Проведена дослхдаення не вичерлуе, на наш погляд, хзроблеми нрофес1йно1 ор1еитад1 х на навчання в аграрних' закладах. Вважае-мо доц1льшш й подальшу розробку в систем1 безперервно'1 осв!тй, виявлеин1 шляххв формування стШ'.их мотив1в вибору професП в уч-Н1в с!льських шкхл, подальшому розвитку системи профес1йно1 ор1-аатацИ в аграриях коледжах та унхверслтетах'.

Загальн1 положения дисертацхйно1 працх вшаадено в таких пу-блхкацхях:

1. Пра£ес1йна ,орхентаЦ1Я учШв на навчання в аграрному ко^-ледаи //(Лльське господарство Ыолдови. - 1994. - № 5-6. - С. 1314. - /Румунською мовою/.

2. Викладач та профор1ентацхя //«экл1я /Щонед1льний пед. в1сшш/. - 1993. - 7. - 0,1 др.с. -/Румунсь.кога мовою/.

а. Доброгальний вибхр або з хсторП профор1 ентадх 1 с1льськя д1 тей //Майбуття. - 1993. - К 14. - С.5.

4. Професпша ор1ентац!я - справа важлива //Реал1татя. -1993. - 15. - 0,1 др.с. -/румунською та роспЮькою мовою/.