автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Система работы школы по подготовке учащихся к выбору педагогической профессии
- Автор научной работы
- Тезикова, Светлана Владимировна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1994
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Система работы школы по подготовке учащихся к выбору педагогической профессии"
Б ОД
С;;И -С^йституг педагохЧки АНЯ Укрэ1ки
На правах рукопасу
TE3IIK0BA СвК'лана Вояодкмир1внв
СИСТЕМА РОБОТ ШКОЛИ ПО ШДГОТОЗЦ1 ЗЧЩВ ДО ВИБОРУ ПЕДАГОПЧНО! ПРСФЕС11
Спец!альшсть - I3.C0.0I - геор1я га icïopta педагог!ки
АВТОРЕФЕРАТ
дисергаШ! на здобуття нанкового ступени кандидата педагог;чних наук
Дисерташл е рукопис.
Робота виконана в 1нститут1 педагоггки АПН У1фа'1'нк.
Науковий кер!вник - рШашй идеи АПН Укра1ни, доктор
педагог:«них наук, професор ЯРМАЧЕНКО Школа Дмитрович
0ф1ч1йН1 опоненаи - член-кореепондент АПН Укра'1'нк, докто]
педагог шких наук, професор Е0НДА.Р Володимир Хванович - кандидат психолог1чких наук, старший науковий ствробгтннк 2ЕД0РИШИН Борис ОлексШвкч
Пров1дна оргаН1заЦ1я - Кигвський чнститут 1нозекнях нов
Ззхист В1дбудеться " ^¿Л^/^ьё- 1994 р. о 15 годит на зас1данн1 спецхаиэовано! вченоТ ради Д 01.32.02 в 1нсгитуг1 педагогАШ1 Укра1нк за адресов: 251001, Кк1в-1, вук.Трьохсвятитеяьська, 8.
3 дисертац1ею можна ознайомитися у 616л!отец1 1нституту пе.ва гогхкк АШ У крах ни.
Автореферат роз ¡слано 1904 р.
Бчзний еекрегар
15. Я. Легкий
сшгцхаз$эовано; Бчеко'х' ради, професор
- г -
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТЙ
А к i у а л ья i о i ь досл!даекня. Пробло-а п!дготовки творчо прапюючсго вчителя яiколи не втрачала вое! актуальност!. Bis учителя, floro духовного багатства, вал!ф!кацП,. прагнення передали молод! дооягнвння, що нако-ичен! попередн!ки покол{ннями, багато в чому заложить по-алыпий розвиток сусп!льства.
3 цъого положения законом!рно вит1кав вимога визначити онкретн! шляхи п!дготовки педагог}чних кадр!в, що здатн! рацювати в школ! майбутнього, використовуючи при цьоыу су-асний стан педагог!чно! теорН та практики.
.Iстотний вяесок у визчення проблема niдготовки та форму-ання oco6hctoctí вчителя зроблено досл!дяеннями П.П.Блокового, С.Т.Шацького, Р.Кутепова, б.Кагарова, М.Д.Лев!това, .В.Кузьм!но!, Л .О.Синиц!, В.А.СластьонШа,. А.М.Алексюка, •Г.Мороза та !я.
Починаючи з друго! половини 60-х рок!б у практиц! науко-их досл!джень широко застосування отримав метод системного !дходу, обгруятування якого моститься у працях ф!лософ!в .В.Блауберга, В.Г.Афанасьева, В.М.Садовського, Е.Г.Юд!на. риклади системного анал!зу педагог!чних явищ дали Ю.К.Ба-анський, В.П.Беспалько, Т.А.1ль!на, Н.В.Кузыл!яа, Ф.Ф.Ко-ольов та íh.
Завдяки теоретичному обгрунтуванню проблем профор!ента-,if, зд!Йсненсму А.б.Голомштоком, А.А.Йовайшою, Б.А.Кл!ыо-иы, Г.С.Костюком, в.М.Павлютенковии, В.Ф.Сахаровии, Б.О.Фе-.оришиним та íh., стало можливим вивчення шлях!в opleHTaui! моляр!в на виб!р педагог1чно! профес!! /педагог1чно! ор!ен-ацП/. 1Ц питания знайшли свое в'гдображення у досл!дненнях .Г.Еоброво!, Ы.В.Рутковсысо!, P.I.Хмелюк, ВЛ'.Успенського, '.В.Левченка, Д.^.Н1коленко, В.Н.Великого, M.I.Легенького 'a íh.
Незвакаючи на та, що питания ор!еятац!1 ¡аколяр!в на пе-!,.чгог1чну професiю ройглгдалисч- «ченими та практиками на 'с¡X етапах становления загальноосвЯ'ИЬо! шксли, ваачеаня •тану ланигс питании у практин! сучаско1 аколи св!дчить про : и?ут.4 1сть ппсгвки II роботи по фсрауваяк» у школяр!в го-
товност! до св!домого вибору педагогично! прац1. Це, у св( чергу, стае серйоаною перешкодою в подалыпому профес!онал] ному сгановленн! вчителя-майстра.
Враховуючи актуальн!сть га недостатню розробку довуз!] ського етапу профес!йного становления молод!, нами обрано таку тему дисертац!Йного досл!дження: "Система роботи шкоз по п!дготовц! учн1в до вибору педагоПчно! професП".
О б " е к т д о с л { д «-.в н н я: д1яльн{сгь загалы осв!тньо! школи з ор!ентаиП учн1в на педагог1чну професП
Предмет д о с л ! д к е н н я: система роботи школи по.ор!ентац!! школяр1в на педагог1Чну профес!ю.
Мета д о с л I д же н н я: обгрунтувати та реал}! вати-систему роботи школи по ор1ентацН школяр!в на педаг( г}чну профес!ю.
Г 1 п о г в з а д о с л 1 д к е н н я: Ми виходили е припущення, що формування готовност! школяр!в до св!домог< вибору педагог!чно! професП мооиве, якщо 1хня п1дготовк{ зд!йснюватиметься у в!дпов!дност! а Щльовою комплексною програмою. Ця програма передбачае вир{шення завдань профес овально! просвИи, консультац!!, актив1зац|! та д!агности-ки профес!йно вахливих якостей як у прочее! вивчення зага; ноосв!тн!х предмет!в, так ! в педагог!чному клас!, фаяулы тив! та гуртку. Ефективн!сть цього процесу залежить в!д створення морально-психологНних, орган!зац!йних та учбовс матердальних умов.
Для досягнення мети;* та перев!рки г!погези було виэна» так! аавдання досл!дження:
1. Анал!з теоретичних досл}джень по ор!ентац!1 школяртв нг педагог!чну профес!ю.
2. Визначення реального стану ор!ентац!1 на педагог1Чну щ *ес!в в сучасн!й загальноосв!тн!й школ!.
3. Розробка та сбгрунтування еистеыи роботи школи по п!дг( торц| школяр!в до св!домого вибору педагоНчно! професП. и. Експэринентальна пярев!рка кояливого вар!анту системи I ботк школи по ор!ентапП на педагопчну профес!».
5. Розробка нетодичних рекомендац(й по вдосноналенню леда1 г1":;о! ор!ентао!Г школяр!в.
Методолог!чну основу досл!джекнг окла-ають $íюсофськ! та педагог!чн! концепцИ системного п!дходу о доел!дження проблем осв!ти та виховання; положения про соо'ист!сть як активного суб"екта д!яльност!; теоретичн! та ек-перименталвн! роэробки проблем профес1йно! ор!ентац!1 в ц!ло-у та optsHTaut! ка педагсг!чну профес!ю зокрема.
Протягсм досл1джения використовувалиеь так! ц е т о д и: анал!з ф!лософсъко1, соц{олог!чноГ, пеихолог!чно! та педа-ог{чно! л{терр.';7ри по проблем: досл!дження; анал!з програ;:, навчальяих план!в загальноосв!тньо! школи, к!льно1 документац!i;
рчвчення та узагал: нення передового педагог!чного досв!ду;
педагог!чие спостереження;
матоди опитування;
педагог!чний експеримент;
метод експер'пб! он!яки;
иетоди статистично! обробки.
Досл!дження проводилось поетапно протягом I987-1993 рр.
На першому етап! /1987-1988 рр./ ;gUйснювалось теоретична смиолення проблеми, формувалаоя г1потеза дoJЛiджeння, вивчав-я доев!д шк!л кра!ни по ор!ентац!1 школяр1в на педагог!чну рофес!». Розроблялася програма та методика педагог!чного ек-перименту, прогреми педагог!чного гуртка, факультатива, кла-У.
На другому етап! /1989-1992 рр./ прогодилася експауиивн-альна робота у нколах, протягом яко1 уточнювались niai, зм!ет, етоди, заооби, форми та умови ор!ентац!1 школяр!в га педаго-!чн,/ профес!ю; анал!зувались матер1али вивчеиня ш:юляр!в.
На третъому етап! /1992-1993 рр./ узагальяпвалйсь ревулъ-ати експерименту, фсрмувались висновки.
Досл!дясення проводилось у аагальноосв}тн!х школах и. Виш-орода Ки1всько! облает!, Mida 1звма Харк!всько! обттаст!, • . Н!жина Черн»г1всько! облает!, м. Алушта та Симферополь рес-убл!ки Крим, нэ баз! £аку;\тету майбутнього педагога Н!жин-ького дчржайного прдагог!чного ¡нституту !м. Л.В.Гоголя. До-лгдженням було охоплено 716 стариокласник!в, 430 учн!в не-овно! середньо! школи, 129 гчн!в початково! ш'<оии, опитано
386 вчител!в вавначених облаете!',
В!рог!дн1оть ревультаИв досл!дкення забезпечувалася вик! ристп-чям сукупност! мвтод!в. до в!дпов1даю1У. проблем! доел!; жзяяя та доповяюють один одного, репрезентативною виборки, к!льк1сшш та як!сним анал!зом отриманих результата.
В а ,/ к о г а новизна досл!дюэння полягае в тео-Р8тичн1й розробц! профес1Йно! просвети, актив!зацП, консуль-тац|I та д!агносгики профес1йно ваяливих якостей особистост! учня з метою п!дготовки його до вибору педагоггчно! прсфесИ
Теоретичне значения роботи полягае в розробп1 п1льово1 комплексно! програми педагогично! ор!ента-цН, сбгрунтуванн! !1 зм!сту, виэначенн! морально-психолог1ч-ниу, организациях га учбово-ыатер!альни?: умов, за яких д!я системк може розглядатися як ефективна.
Практично значения зд!йсненого доели-хсення полагав в розробц! програм психолого-педагог!чного гур' ка, факультатива, класу, програми вивчення особистост! учня : метою ор!ен". ац! I на педагог!чну профес!ю та методичних реко-мендац1й для вчител!в загальноосв!тн{х шк!л з проведениям ц!е! роботи у процес! вивчення загальноозв!тн!х дисципл!н та в поаакласн!Й роботи
До захисту подаютъея: I, Теоретично обгрунтована I експериментально перев!рена системе роботи школи по ср|внтакЧ учн!в на педагопчну проф< с{ю.
тлт.ова комплексна програма п1дготовки школяр|в до св домо-'о вибору педагог!чко! профес1Г.
3- С.укупн!сть педагог1чних умов, &: яких д!я система роз-гляцаеться як ефективна.
Апробац!я та впрпвадження р в и и ы и I I I д о с л I д ж е н н я,
Матер!али досл!дження обговорювалист. та отримали лозитк:;-ну оп!нку на заседаниях лаэорвторП трудового риховання та прс$ор!ентан!I !нституту педагогики АГШ УкраГни /1988, 1989/ на обласному на.ково-ирактичному сегЛиар! "Подготовка школя-р[в до св!домого ¿кб-ру педагог1ЧНОГ провес П" /Алушта, кв!-
- б -
энь 1989 р./на республ1канських науково-практичних коиферен-[пх "Т-орча спадщина Н.К.Крупськс! та сучасна школа" /Горя!в-ц лютий 1989/ та "Вдосконалення роботи по ор!ентац!1 молод! 1 педагог!чн!. профес1I" /Шжин, квгтень 1991/, на м!нвуз!в-ьк!й науково-практичн!й конферзнцН "Шляхи вдосконалешп про->с!йно-педагег!чно! П1дготовки вчителя в умовах перебудлви зщо! I оередньо! школи" /Н1жин, кв1тень 1990/, викладено в нау-)вих статьях.
0сновн1 положения досл!дже„ня використовувались нами при )бот! з кергвнякани шк!льних гуртк!в, факультатив!в, клас!в с!л.Черн1г!всько1 облает! та Криму, при орган!зац!1 роботи гультету майбутньс/о педагога Шжинсвкого пед!нституту.
Структура дисертац!!. Дисертац!йна ро-)та складаеться ¡з вступу, двох розд!л!в, заключения, б!бл!о-)афН та дода?к!в.
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ
У в-с т у п I обгрунтована актуальн!сть пробками, визна-',н! мета, об"ект, предмет,. Нпотеза, завдання та ивтодолоПч-основи досл!дження, розкрит! основн! еташ, наукова новизна, юктичне та теоретична значения роботи.
У першоиу р о з д 1 л 1 - "Ор!ентац!я школяр(в I виб!р педагог!чно! профес!Г як соц!ально-педагог!чна проема" - розглянуто основн! п!дходи до п!дготовки школяр!в до |{домого вибору педагог!чно! профес!I на р!зних етапах роз-ику загальнооевгтньо! школи; списано реалький стан педаго- ' чно! ор!ентац1Т в практик! сучасно! школи; эапропоновано об->уитування можливого вар!анту систеыи роботи школи у цьому шррчку.
На основ! аналКу ¡сторичного досв!ду, що накопичеивя пе-:ГоГ]кою в умовах масовоГ школи, у розвитку педагог!чно! )гентап! Г иотаа умовно в!докрзмити так! етапи: I/ НО-т! чаток 30-х роьпв - теоретг.чне та експерииеятальне досл!д-ння проолем учителя, пош.-к фори та метод!в орхентац?! шко-■р!в ня виО I р педагог; чно г пре'зеИ; 2/ 30-1 - 50—г 1 рока -:!зоднчна практична робота окремих ентуз!аст!в по вйр!Еевя» юблеми педзг~г!чно! ор!ентап!I; 3/ початок 60-х - 80-т1 ро-
ки - актив!аац!я пошуку р!иенвя проблем пГдоховки майбутньо' го вчителя в допрофес!йний перЮд; V з 1991 р. дснин! - ета! в!др:дження нац1онально1 осв1ти, що базуеться на усв{доиленн доек,нэнь в!тчизняно! га варуб1жно! педагог!ки. Основною мен даного етапу е створення демократично!, констигуц!Лно гаран-товано! системи п!дготовки педагог!чних кадр!в, що здатн1 по-новому вир!шувати питания осв!ти п!дростаючого покол!ння.
Основа! напрямки роботи у вир!шенн' проблеми ор1ентацЯ школяр!в на педагог!чну профес!» були визначеш на першому етап!, 5авдяки роботам к.кагарова, Р.Кутепова, А.Сы!рнова I полягали у:
- систематичн!й пропаганд! педагог!чно! прац1;
- сп!льн!й робот! вчител!в та учн!в ппор!ентацН на педа-гсг!чну профес!ю;
- в!дСор! молод! в педагогИн! навчальн! заклади на осно-в! вивчення !нтерео!в, нахил!в, психоф!з!олог1чних яко^тей оообисгост!;
- профе<?!Йя!й ор!ентап!! та консультаи! I, що спряиован! на розвиток !ятерес!в, схильностей та эд1бностей майбутя!* вчител!в.
У подальшому увагу досл!дник!в було зосереджено на гивш и! впливу авторитету вчителя на становления профес!йно! спря> мованост! школяра. Науковому анал!зу було п!ддано зм!ст педа-гог!чно! д!ялыоот! й покладено по"аток по складенью профес!-ограми вчителя.
У '♦О-в! роки було розпочато роботу по п!дготовц! школяр!] до гздагог;тно! прац! у старших иласах ж!ночих шк!л. У ав"яв-ку » пии у '¿5 школах Киева, Харкова, леей, Львова, Дн!про- ' петрсиська та !нших м!ст вводились курси педагог!ки, психоло-г!!, гог!ки. Протв шо роботу було припияеяо внасл!док недо-ататнього яауко^о-методичного аабезпечення.
Най^льша увага досл!дник:в до дано! проблеми в!дм»чена I •<и у 70-30-т! роки. Вяииаш стану пита.чня покавуе, що у наш н!Я тП-Герату р! ровгяядаотъе* уетсди Д1агностики необх!дних яксстей особистос?! та в!дбору аб1.тур!ент!в педагог!чного вузу /Т.А.Воробйо ^а, Г/.В.Левченко/; розкризаютьск педагог!чн! засоЗи ор!ентат!11 шкгляр1в на профвс{ю вчителя ! уиови, що
фияють св!доыому вибору II /Л.Д.Денисенко, А.А.Козальо-1, В.Г.Успенський та 1н./; з"псовуеться впиив довуз!всько1 )офес!онвльно-пвдагог!чно! ор1еятацП на усШшнЮть п!дго-)вки у вуз} /РЛ.Хмелюк/, вивчаються шляхи формування пе-1гоггчних зд!бностей у учи!в серэдньоГ школи /Н.Н.Поспелов, .Л.Пономаренко, ЛЛ.Уманськкй та !к./.
Доел!дники зазначали, що ор!ентац!я молод! на педагоггч-1 профес!в знаходиться на низькому р!вн!. В!дсутн!еть п!ле-фямовйно! роботи приводить до того, що уявленпя про педа-)Пчну д!яльн!сть скдадаеться по зовн!шн1х сзнаках, бей намного роэум!ння II сутност!. Система приПому до педагопч-IX вузгв, ко {снуе, перевгряе т!льки загальноосв!тню готовить, яка е лише одним ¡з фактор!в професШто! придатност1. ш! я факторк, так! як наявн!сть 5нтересу, потреба у дан!й ¡яльнсст! знань, ум1нь, навичок, яеобх!дних для опанування зофес}ою, передумови педагог!чних зд!бностей /!ндив!дуально-:ихолсг!чн! якост! особистост1, властивосН нервово! сиете-5/ до уваги не берутъся.
Вих!д !з пояснения,яо склалося, досл!дники вбачали в ке-5х!дност1 органгзацИ допрофес!йного периоду подготовки. 3 !ею метою у вузах кра1яи стали створюватись факультет май-?тнъого педагога /Ки!з, Луганськ, РПжин, Одеса, Полтава та г./. Отримали подальший розвиток форми сшльно! роботи шко-I та вузу {з старшокласниками /педагог1чн! факультативи у М1тавськ!й облает!, педагогИн! класи у Криму, Факультет ;ихолого-педагог!чно! спрямованост! у КиГвському педагог{ч-5иу !нститут!/.
Нин! у пол! зору вчеких та практик!в знаходяться питания :дготовки учн!В в уиовах педзгсг!чних г!мна8!й, л!це1в,- ве-гться поиуяи змгни илях!в прийому до еицях педагог!чнкх 1вчалышх заклад!в. Проте ввакаемо, що зд!йснюван! спроби 5 можуть принести значних результат!®, оекгльки спрямован! ) п1двищення знань молод! з конкретно! спегиальяост! ! не • ;редбачають зрзхування про£ес!йно! придатксст!.
Перспрктивник, на наш пеглнд, е пешук илях!в егган! г.ац; I зе*ор!снтав!*ио? роботи !з иколярзми в загалнюосвЯа!!:
школ), починаючи э раннього шального в!ьу. Виб!р педагог^ но! профес!I буде тиы св1Дом}ииы та слаб!лиПшим, чим рани по 15Ться знайомство з нею. Згтдно з даними соц!олог!чного досл!дження, 68 7 респондента з ранньою ор!бНтац!ею повн!с тю впернен! у правильное?! дробленого вибору, в той час ьк серед тих, хто обрав майбутню профес!» у випускному класг, т!льки % опитуваних повторили б св!й виб!р /Л.А.Аза/.
В1дсутн!сть Щлеспрямовано! п!дготовки школяров до вибо пелагог!чно1 профес!! призводить до того, що випускники шк1 не можуть обгрунтувати свой вибор, не бачать перспектив про фес!Иного росту, не знають умов роботи вчителя та виног до нього.
Вивчлння профес:йних педагогочних оигересов старшокласн к!в показало, що у 4? %. з них октерес до предмету визначае профэс1й"ий виб!р..Власне профес!ональний онтерес, що винмк на ос.чор! глубокого знайомства з профес!ею, практичного еи-пробування сил, професойного самовиховання продемонстрували 12 у- учн!ь старших клас!в.
Характеризуючи профес1йно важлиз! здобност! в структуро особистост! вчителя, 22 5? школяр!в.нагнали орган!эаторськ» та комун!кативн!. Дидактично, науково-п!знавальн! та !на!, важлив! в педагог!чн!й д!яльност1, залишаютьсп поза !хньою увагою.
П..тання ж' "Що ви кокете скъзаги про сво! педагог!чн1 зд ноет!?" виосликало утрудненпя. 53 % опитуваних не змогли Гх на?вати. За критер!!, по яких иколяр! судять про сво1 зд!б-носг!, вони обирают* або в!дношення .;,о педагог!чно! д!яль-нос-о /захоплеоНсть справою, любов до д!тей, цМсавость/, аб< особливост! мисленнн, пак"ят1, уваги, абс к як!сь !нш1.
Доведено, що покликання до педагог!чно! прац! розвива-еться г- пронес: сусп!лыю-педагог1ЧНо! д!ялыоост!. То;: факт, що 1*9 «,. опитуваних не виконуе асот!йних грокадських диручегн пог"язанпх з орган!заторськоп рсбстою соред молодших або ро-веско'ков, говорить про те, ио зазначувана як ост! "лйбев до д!тей" не усво'соклыеться икслярао в псгно? и!р1, а с чисто зо носньою члрлктеристи' чю.
0дн}ею 3 причин того, ЩО учн} НС готов! до св!домогс об-шня пе .агог!чно! прсЛес!!, ми ввакаеь'о Е1дсутн1сть ц!ле-фямовано! роботи школи та вчител!в по психолог!чн!й просв!-!, навчаннп способам самопознания та саковиховання, по орга-1 ззи? Г д!яльност!, в ход! яко! набувалися б практичн! педа-. ¡г! чн! ум!ння, перев!рялись необх!дй1 педагог!чн! зд!бнол1.
Зд!йснення ц!в! роботи багато в чему заложить ,в|д вм!ння штеля. Оплтування !х св^дчкть про те, що тыьки 35 % з них юводять робот-.- по п1дготовц! ')во!х вихованЩв до обрання ¡офесП вчителя. Взагал! ыожемо в!дм!тити, що б!лып!сть..вчи-)лIв розум!е ванлив!сть педагоггчно! ор!ентац!!, ускладнен-I тс виникають в оргейзац!! профес!ЙноГ актив^зацП, кон-'льтатй та д!агностики.
Загальн! результата анал!зу наведен! в таблиц! I.
Таблиия I. Результати вивчення п!дготовленост!
вчител!в до профор!ентац!1 учн!в на •педагог1Чну профес1ю /розм!р виборки 386/
Основне поняття ; % тих, що ^олодЮТЬ' __:_понятиям_
Сутн^сть профор!ентаШ! на педагог!чну профес!ю
ПрофесIЯна проев!та
Прсфес!йна актив!зац1я
Пргфес!йна кснсультац!я
Д!агности: а
Анал1з члан!к роботи шк!л, класних кер!вник!в дозволив, >1 и усього, визначити м!сце про|есп?.но! сргентацП иколяр!з [ зиб!р педагогично! профе ¡1 в учбово-вкховкоау процес!
.•аблиия 2/.
84
82 36 28 14
- и -
Таблиця 2. Елемеяти те форми профор1ентац!йно1 роботи, включен! до планIв /розм!р виборки ПО/
Напрямни роботи
Профор1ентац!йна робота у пронес I вивчення основ наук
Профор!ентац!йна робота в позаклас-них заходах
1Плеспряш>Еана орган!зац!я гроыадсько педагогично! д^яльностг школяров
Вивчення особкстост! учня з иетою профкснсультац!!, використання слеги альних методик
Робота з батьками
Наведен! досл!дження св1дчатьпро те, що найб^ыиою складн!стю для вчителгв у робот! з учнями, що ткавляться п< дагогт.чною профес!ею, е питания вивчення особистост! школярг
Педагог¡чна ор!ентац!я як тривалий процес, спряыований I пропаганду педагог!чно! прац!, вивчення особистост! иайбуг-нього педагога, надання допомоги учнев! у зд!йсненн! св^дош го вибсру пос!дас негначне м!сце в практична робот! шксли. Удосконалення к педагог!чно! ор!ентац!! ки пов"я8уемо з нео< х!дн!стю реал!зац!1 с и с т е м и роботи школи в цьому нг прямку.
П!д Щл!сною системою розуы!емо сукупн!сть компонент!в, взаемод!п яких спричиняеться до появи нових якостей. В1дпо-в1дно ! система педагог!чно! ор!ентац!! мусить в!дпов!дахи и!I! вимоз!.
В центр! системи пздагог!чно! ор!ентац!1 знаходиться ос< 5ист!сть учня. Тому взаемод!Я компоненТ1В, !х сукутисть погний! слрияти появ! як!сно нового стану особистост!. Таким станом, на наш погляд, е готови!сть школяр!в до вибору педагог! чно1 профес!!.
У структур! готовност!, зг!дно сучасних психолого-пе?а-гог-иишх досл!дкень Еид!ляеться: психолог!чна
46 51 27
¡7 19
г о з н ! о л ъ, що передбачае свгдсгшй En6fp професН ,зг!д~ :во!х зд!бвосгей та ножливостей; практична г о -в н I с т ь, тобто потенд!ельна ыо?лив!сть оволод1ТН профе- • ¡имя знаниями, ваНшями, вавячкаия; моральна г о -в н f с т ь, яка базуеться на розуШян! громадсько! та осо-.'о! значуцсст! прагц учителя, позитивного ставлеяня до не!, ibi до дгтей, прагнешп максимально винористати сво! сили на ють колективу.
Одержати таку як!сть, ян готовягсть оссбкстосгг до свгдомого ФУ педагог!чно!'професП, иожца при реалЮацП системи педа-4Hoi apieHTauíí, що складаетъся'з .таких компонентов: -
- профео{йно-педагогi чна прост та. мета яко| - ознайомлення mpíB i3 3MÍCT0M педагогично! прац!, вимогани до.ссобистост!, »ибирае.цю.працю, алгоритмом профес{йвгого вибору;
- профес!Зна актив!sania, тобто стшулввання учн!в до нако-шня- власного педагогичного Д0СВ1ДУ в nponeei виконання гро-!ькот-педагог!чних .доручень; .. .. . .
- професЩяа консулътаЩя» тобто зигаачеиня шлях!в набуття iecií, анализ сформозаност! прсфгсiйяо вамливих якостей та юбна-нацих засадах nporpau самоеихозаиня та самоосв!ти; --Профес!йна д!агностика. тобто вйявлекня профессиях ¡нте-в,.нахялгв, професЫпо гажлявих яяосгей особистое?! учня,
юп1нки.
Система педагоНчно! ор!ентацИ нусить охоплювати весь пе-I навчаиня. Ми видияемо так! етапи:
- пропедевтичнвй /I - Ш-1У кл./ Формування у молодших мсо-в гнтересу до педагоггчно?. прац!, розук1ння U мгсця в кит-' [юдинл та сусп!льства; залучення учн!в до р1зких виД1в дГяль-ri з метоп формування необх!дних особист!сних якостей;
- Формувчий /IУ - /У/ - УП кл./ - виховання у п!дл1тк!'ь шованост! на педагог!чну працю, усв!домлення ними сво?х íh-!cíb, зд!бностей, громадських вартостей, що пов"язан! з зи-!м npofteci! учителя та свсго мгсця в сусп1льств!;
- становления профес!йно! самосз!домоет! /У1И-1Х кл./, тоб-iepiод особкстгсного осмислення вибору прсфесП, сп!вв!днесен->!»мог педагог!Чпо! прсфесП в: своТии моиливоотями;
- погл"блена спепп!дготовка /Л-XI кл./, що передбачае о6об';яз-I учбово-п!_дготсвчу роботу старшокласник!в у педагогичному
факультатив», клас1, в!дпов1дноиу напрянИ ШВЯ, участь у р!I них видах гроыадсько-педагог1ЧНо1 д!яльност1, систематичн! : няття з П1Дгото^ки до вступних екзамен1в до вузу.
У другому р о з д I. л 1 - "Дослино-експериме! тальне досл!дження умов ефектигного функц!снування свстеии I готовки учк1в до вибору педагогично! професП" - запропоновг П1ЛЬОву комплексну програыу педагог!чно1 ор!ентац!1; розкриз форми та 'методи I! реал!зацП; розглянуто зм!ст роботи в хс вивчення основ наук та в педагог!чнону гуртку, факультатив!, клас!; визначено умови, за яких ноже бути досягнута ефектив! вапропоновано! систеыи; показанр динам1ку рогзитку готовнос! учн!в до вибору педагог!чно! прсфес!I.
Розробляючи !ерарх!ю ц!лей, ми виходили з того, що б!лы менш розгорнута д!яльн!сть передбачае досягнення низки конк] них ц!лей. Дексмпозиц!я /розукрупнення/ генерально! цШ, I рядкування сукупност! цией, побудуванкя "дерева идлей" та £ Л1в його щодо повноти та неповторност! дозволяють змоделюваэ Процес профес!йно! ор!ентаи!1, урахувавши вс! аспекти.
Пр. роэробц! ц!лей педагогично! ор!енгац!! ми використа; Метод експертних оц!нок, сутн!сть якого полягае ъ тому, щоб брати якнайб!льие тгерджень та думок спец!ал!ст1в для прийн? обгрунтованого ршення.
В робот! запропоновано дбкомпсаиц1Ю загально! мети' "сфо! вати готовн!сть школяров до св!домого вибору педагог!чно! щ фео!!" з урахуванням профор1ентац!йного, профконсультац1йно1 профактиЕ!зуючого аепект1Б та д!агностики. Наведено приклад» розд!лення Ц1лей на р!вн! проектування педагоггчно! оргента! в ход! вивчення спеиЛальних-навчальних предмеИв, що передбг н! програмою загальноосв!тньо! щколи, в процес! орген1зацП роботи педагог!чного гуртка, факультатива, класу тоцо.
Розглянуто можливий вар1ант Д1лення профор!ентац!йно! Ц1 "познайснити учн!з !з киттям та д!яльн!стя видатних педагог! минулогс та с.учасгшст1, з ¡сто]ЛбК> розвитку школи, ссв!ти тс в урахуванням ссобливостей робота з учнями разного вЗну.
Ми ввакаемс, що запропоноьан! Шл! внступають зв"пзуичок ланкою ы!к ус!ма компонентами оистеми, Такий п!дх!д доаволш нам, не зб!льшуючи кЬчькост! захогЛв, у комплекс! реал^зуЕач профес!йяу проев!ту, актив!зац!ю, консультант '-а Д1агностик
зою чергу, цэ забезпечило б!льш високу ефективн!сть роботи, що ев:дчать результата пор1вняння И" ::их даних з даними ¡н-досл1диик1в.
Розробляючи програму пиготовки.ико^яр^в до вибору педаго-Ю1 професП, спрмовану на забезпечення спадковост1 цього (есу на кожному етапх, ми пам"ятали, що воза мусить бути зо-[тоъана на маЛбутню педагогхчну д:ялыПсть та покликана >рввати ¡нфчрмац!йн! та мотивац{йн! засади, на яких будуеть->иб!р дано! Д1яльност1, а такоя формуватн у школяра адекват-:амооп1нку власних !нтерес!в /учбових та профес!йних/, мож-ютей та провес И но зиачущих якостей.
Навчально-виховний пронес школи, зм!ст шпльн'о! • осв1 ти мае ;к! мояливост! иодо зд!Яснення П1Дготовки школяр1в до вибору гоггчно! прсфес!!.
Ознайомлення иколяр1в з !стор!ею розвитку ссв!ти ^ кра!н!, ттям та д!яльн1стю педагогов моиливе поряд з вивченням ¡с-!, л'тератури, наролознавства, предметгв природничо-матема-ого ииклу. Сормування необхгдних педагогхчних ум1нь мо;хе скюватися П1Д кер!вництвом учител1в-наставник1в на кожному
Вивченн'я школяр!в, що обрали педагог!чну професш, яке- зд!й-алось учителями спецгалышх дисципл!н, доповнило нашу 1Н-аи!ю та дозволило спальники зусиллямп корегувати 1 спрямову-процес розвитку профессий важливих якостей особисто;:т1. Разом з тим буде нев!рним звеоти всю роботу з пгдготовки тр!в до св1домого вибору педагогично! профес1! тхльки до вого процесу. В сво!й робот! ми д!йшли несбх!дност1 иган!-! спехПального навчання тих учн!в, як1 заявили зац!кЕвле-в педагоггчною працею.
В молсдшчу класах ця робота здпЧснлзалась в процзсп поздно! д!яльност[ школяр!в та охоплюяала ветх учн!в. Далх т! ' , як! виявили ¡нтерес чо педагогхчно! прац!, стали членами пьновпильного клубу "Учитель".
7чн! IX клас!в продовкували навчання в психолого-педагопч-гуртку. Для старшокласникхв були створэн! пздагоНчний иьтатив аоо клас. В дисертацП наведено вхдпов!дн! програ-з 1х обгрунту1ан''я.
3 меток ергангсак!! д!агностикЕ та прсфесгйно! консулата-/чч!В рсзробленс програму Еиичення особистост! скогяра,
п!д!брано.методики для I! зд!йснзяня. - .
3 допоиого»-методу експертних оц'нок буко вианачено вШ в}дн!сгь.гйлрспокозаошх програм поставлено™ цоляы педагог ¡чо: ор!вктацП» - - * -
..'..Шд "сукупн!ста умов?- ык..рсзуи!ено т! обстэзшни, вод ял валоаять-усШвна доя систеыи подготовки учн!в до вибору педа г1чш>1. професП». - .....■„..•..
. .-.П1д вкугр!ая!ыи унованв ии.ггаздо на уваво наявн!сть закс ы!рних эв,!яек!в «¡а компонентами системи. Шд час досл!джеш вид!леко зе"язки взаеиод!!, причинно-наслодков! зв"язки, фуо сналыо!-зв"язки, зв"язки управл1ния.
... До-Зовн!шн1х.умов ни. в1дносвио.ворзльно-психолог!чн1, 0] н!зац!йн{ та учбсво-иагер1.,льн! умови.
. .Запропонован! коипокентз систеии, !х взаемсд}я сарияли о в! готовност! школяр1в до вибору педагог!чноГ професП. Для начення'. р!вня готовност! бу.т'о розроблеио критерИ, аде в!доб] жували Лнтереси, Щнн!сн2 . «»гентацИ, ставлення до вибору п] с!1, саыооц!нку, вианачен1егь шляху-одержания спец!ально! 01 .. Вивчення особистост! школяра проводилося на початку та прикПш! навчання в педагог1чноцу гуртково, факультатив!, к; Показники експериментально! групп пор!явювалися з результат контрольно! /таблиця 3/. •
Таблиця 3. Р!вн1 сформоваиост1 готовност! школяр'1в до.вибору педагогично! професП./ %/.
Р!вень : експериментальиа група :контрольна.група
; констатуючий; ; експерииент ; формуЮЧИЙ експерииент :констатуючйи шорв ;експаркмент експер
Високий 13 . 69 7 3
Середн!й 45 16 34 3
Низький " ..... 42 13 59 3
Як!сниЯ аналоз результата говорить про те, то школяр!, навчаюгься згодно наших програм, продеыонстрували б!льиу ¡н «ованЮть оцодо майбутньо! педагогочно! дояльност1, знания с вибору профес!!, позаачили шляхи розвитку самсзихованнл та моосв!ти.
Ми також загтосовували анал! а готовност! до вибору педаго-о! професЯ. у слухачIв факультету ма !бутнього педагога, льтати наведено в таблиц! 4.
Таблиця 4. Р1вн! сформованост! гсуовиост! школяр!в до вибору педагог}чно! професП у слухач!в ..........ФМП./-%-/.------------'............ . ..
Р!вень..... .. Констатуючий | експеримент : --Формуючий . ...... эксаеримент
Виг.окий 9 25
Середн!й 50 66 .
Низький • . 9
Иор!вняння даних таблиц! 3 з даними таблиц! 4 дав п!дста-робити висновок про те, в?6 у структур! готовност! школя-цо обрання педагог!чно1 професП Ьпостер!гаютъся певн! по-вн! гм!ни в уловах МШ. Разом 8 тим зростання меиш дина-з, н;я в учн!в педклас!в. Ми розглядаемо цв як п!дтверд-.■ 1 висновку про те, що р!чна п{дготовка у вуз! иедостатня, обов"язково повинен передувати етап шк!льяо! профор!ента-
1осл!дження, що. було виконане, п!дтвердяло основн! поло-. 1г!потези та дозволило сформувати так! в к с а о. в к и: [. Питания педагог!чно! ор!ентац!1 школяр!в розглядал:сь чи та практиками на кожному втап! становления вагально-гньо! школи. Особливо результативными були 20-30-т! та ЭРт! роки. Досл!дження, що виконан! у зазначен! пер!пли, )лили визначити основн! напряики ц!е! д1яльвсст1. У в/,- • «И проблеми ор!ентац!1 молод! на педагог!чну гоофес!» (чаються лог!ко-зм!стовний, органг ;эц1йно-функц!ональн.ий !обист!сно^д!яльн!сний п!дходи. .
Центральною ланкою по формуваннв готовност! школяр!в 5рання педагог(чноГ профес!! повинна бута школа, яка ви- • 1е головним замовником на всеб!чно п!дготованого, тлорчо зючого педагога ! мае велик! монливосг! по орган!аац!! 1ганди педагог!чно1 прац!, вианаченню ! розвитку педаго-!х зд!бностей, профес!йно важливих якоотей особистост! гтнього вчителя, форыуваншо !нтереоу до пвдагог!чно! яро-
3. Уевшие зд!йсненнн педагог!чно! ор!ентацН иожливе результат! рвал!зав!I сиетеии роботи школи, що охоплюе вв1 пер!од навчаыя школяр! в ! спрямована на формування його ; товноот! до св!домого.обрання педагог!чно! прац!.
.Компонентами такс! системи ми вид1ляемо профес!йно-пе; гог!чну просв!ту, актив!зац!ю, консульгац!» та д| агностик'
4. Вапропоновала сукутИсть кошшнент!в моае роагляда1. як система, оск!льки наявн! деяк! стабиьн! П характерно: ки: .
- наявшсть певно1 кхлькост! елеменШ;
-внутр!шня орган!зац!я елеыентгв /видглен! зв"язки в;
еыод!!, кер!вання, функц!он'альн! та причинко-насл!дков! В1 ки; елзменти дотримуються певно! посл!довност1 ! в!дбиваю: лог!ку профес|йно! рр!енг,ацП; вклучення одного а елеменП призводить до як!сних ам1н в ус!й систем!/;
- система ледаппЧчно! оргвнтацП постае, з одного 601 як елемент б!льи ровширено! системи навчально-виховнр! рос ти в школ!. 3 другого боку„ елементи системи е всередин! с бе.ровчленованими I ыокул» розглядатись як системи нового р!вня.
5. Проведений експеримент дав можлив!сть уточнити ц!л| ор!ентац!! иколяр!в на педаго^чну профес!» представит» у вигляд! комплексно! програми, що в!дбивае профор!ентац!{ ний, актив!вуючий, консультативний аспекти та д1агностику.
Зм!ет п!дготовки школяр!в Е1добракено у програмах педа гсПчного гуртка, факультативу, класу.
6. Д!я системи роботи школи по ор!ентац!1 школяр!в на дагог!чну профес!ю може розглядатись як ефективна, якщо дс тримано таких умов:
- мирально-психологIчних /каявн1сть авторитетного, вис коквал!ф!кованого, зац!кавленого вчителя, атмосфери дов!ри та взаеиорозу1пния/;
- органгзан!йних /наявшсть високого р!вня орган!зацП навчально-виховного процесу у шксл!; зац!кавлен!сть адм!н! страц!! школи у результатах ц!е! роботи; координация д!яль ноет! вчителхв; ергангзаи'я гадив:дуально! роботи з кокним школяро«; сп^льна Д1яльн!сть школи та педагогичного наъчал
I закладу; -п^готовка кер!вник!в педагог!чних rypwiB, льтатив!в, -клас1в/;,-
--.учбого-ыа:гер!альних. /наявн!сть .у шальному розклад! .. вого часу, для -зд!йсненля nie! робои.; забезпечення учбо-пронесу-необх1д;юю навчальною.та методичною, л!терату-забезп,-чен!сть школи ауд!ов!зуальяими засобами навчая-
7. Результата експерименту св!дчать про. те, що.запропо-ний вар}ант системи дозволяв досягнути зисокогоpiBHH BHOc-Ti школяр!в до св!домого обрання педагогично! профе-! тим самим п!д1верджують вих!дну г!потез.у та робоч! по-
ннп. - ......
Запропоноване дисертан!йне доол5дження не претендуе на оту та досконал!стьанал!зу проблем.' оргентацП школяргв едагог1Чну про$ес!ю. ...
Перопечтиви. подальшого досл!дженяя проблеми автор вба^ае Ечен ? iндив!дуальных розб!жностей прояв!в готовност} RpiB до обрання педагоггчно! профес!!; розгляд! компонен-зистеми як самост!йних систем; пошуку нових, б!льш ефек-их шляхов формування профес!йно важливих якостей особис-i майбутнього.вчителя в умовах загальноосв!тньо1 школ!:; лыпому анал|31 [снуючих м!ж компонентами сисгами зв"пз-
Гзновн!.положения досл5дження воображен! у наступних гкацгях:
[. Система педагог!чно1 ор(знтацП школяр!в. // Форку-1 готовност} учн!всько! молод! до сакост!йно! трудово? iHocTi. Колективна монография за р'Д. М.П.Тимеь^а. 1н-П педагог!ки АПН УкраТни. Ки!в, I -92. - С. 107—115. .
I. Вопросы педагогической ориентации в теории и практи-зветской якслы. // Тру.'.овое становление и профессг.ональ-¡амоопределение учащейся молодежи. Сб. статей под ред. [■именно. Институт педагогики АПН Украины. Киев, 196>. ->-78.
5. Начальный этап развития личности учителя. // Актуаль-троблены непреры шого образования педагогических кадров."
Сб. стилей поя ред. Е.И.Антиповой в.др. Центральный инстк'. усовершенствования учителей. Симферополь, 1988, - С. 46-41 /в соавторстве/.
.. 4. Система работы школы по педагогической ориентации. Подготовка школьников к осознанному выбору педагогической профессии. Тезисы научно-практического семинара. Алушта, I 14 апреля 1989. - С. 36-37.
5. Система пвдагоИчно! ор!ентац!1 школяр!в. // Шляхи вдосксналення профес1йно-педагог!чно! п!дготовки вчителя I умовах перебудови гищо! I середньо! школи. Те8и.м1жву8!вс1 ко1 науково-практично! конференцН. Н1«ин, 1990. - С. 71-'г
6* Деяк! умови успЛано! орган!аац!1 профес1йно1 педагс г!чна1 ор!ентац!Г школяр!з. // Вдосконалення роботи по ор! ентацП молод! на педагог!чн! профес!!. Тези реслубл. наук во-практичво! кснференцН. Н!жин, 1991. - С. 24.
7. Творческое.вспольЕование идей Н.К.Крупской в ориент ции учащихся общеобразовательных школ на педагогическую пр фесоиг. // Творческое наследие Н.К.Крупской и современная школа. Тезисы республ. научно-практической конференции. Го ловка, 23-25 февраля 1989. - С. 67-68.
8. Сп!вроб!тшщсво школи, орган!в народно? осв!тл ! ву в робот! по профес!йн!й^ор!ентац!1 учн!в ка профес!» вчите Сучасн! форми I методи профор!ентац!йно! роботи з учн!вськ молоддп. Тааи республ. сеШнару. Дн!пропетровськ, 17-19 кв нп 1990. - С. 12-14 /у сШвавторств!/.
9. Формування готовност! школяр!в до вибору профес!! в теля ф!8Ико-техн!чного проф!лю. // Содгально-психологгчн! проблеми п!дготовки майбутнього вчителя. Теви м!жвуз!всько науково-практично! коьференцП. Ки!в, 23-25 березня 1992. С. 38-40 /у сп!вавторств!/.
Ю. Система педагог!чно1 ор!ентацП учн^всько! молодо. йвтодичн! рексмендац!1. !нстиг.ут педагогики АПН УкраГни. -Ки!в, 1992. - 64 с. /у сп!вавторств]/.
11. Изучение учащихся с целью ориентации на педагогичес-профессии. // Методические рекомендации. Нежин, 1990. -
. /в соавторства/.
12. Тормы ориентации школьников на профессию учителя. // дические рекомендации. Нездт, 1990. - 13 с.