автореферат и диссертация по педагогике 13.00.01 для написания научной статьи или работы на тему: Систематизация знаний пятиклассников об украинском народном творчестве
- Автор научной работы
- Васьковская, Галина Алексеевна
- Ученая степень
- кандидата педагогических наук
- Место защиты
- Киев
- Год защиты
- 1995
- Специальность ВАК РФ
- 13.00.01
Автореферат диссертации по теме "Систематизация знаний пятиклассников об украинском народном творчестве"
С
я * &
11 ^
% » 1НСТИТУТ ПЕДАГОПКИ АПН УКРАИШ
На правах рукопису
BACbKIBCbKA Галина ОлексПвна
СИСТЕМАТИЗАЦ1Я ЗНАЯЬ Л'ЯТИКЛАСНМйВ ПРО УКРАШСЬКУ НАРОДНУ ТВ0РЧ1СТБ
Спец1алыйсть 13.00.01 - теор!я та icTopiH педагог!ки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацП на здобуття паукового ступеня кандидата педагог!чних наук
Khïb - 1995
Дисертац1я е рукописом
Робота виконана в 1нститут1 падагог!ки АПН Укра!ни
Науковий кер1вник - кандидат педагоПчних наук.
старший науковий сп1вроб1тник В0Р0Н1НА Леся Петр1вна
0ф1ц1йн1 опоненти - академ1к АПН Укра1ни, доктор
педагог1чних наук, професор МОРОЗ 0лекс1й Григорович
кандидат педагог1чних наук. . старший науковий сп1вроб!тник ВОЛОШИНА Н1ла ЙосиШвна
Пров1дна орган!зац!я - Ки1вський л1нгв1стичний ун!верситег
Захист в1дбудеться "_" _. 1995р.
о 15 годин! на зас!данн1 спец1ал1зовано! вмено! ради 01.32.01 в 1нститут1 педагог1ки АПН Укра1ни (252001. КИ1В-1, вул.Трьох-святительська, 8)
3 Д!'сертац1ею можна ознайомитись в науков1й частин1 1нституту педагсг1ки АПН Укра1ни.
Автореферат роз1слано "_" __ 1995р.
Учений секретар спец1ал1зовано1 вченог ради
М. П.Легкий
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальн1сть досл!дження. Одне з головних завдань розбу-дови осв1ти в Укра!н! - в!дродження загальнолюдських гуман!с-тичних ц1нностей. До ьажливих шлях1в розв"язання цього заедания нал ежить глибоке вивчення в школ1 наЩонально! 1 св!тово! культури.
Повноц1нне виховання особистост! неможливе у в1дрив1 в1д культурного процесу. Людина, под1бно сам1й культур!, розви-ваеться шляхом накопичення Щнностей. Хоч засвоення культури в!дбуваеться протягом всього життя, та основний обсяг знань про культуру сприймаеться 1 закладаються основи ЩлЮного внутр1шнього св1ту, нац1онального складу особистост! в т!сному зв"язку з ростом розумових сил в дитяч! роки.
Започаткована в працях Я. А. Кодеенського, к. Д. Ушинського, розвинута в роботах Б.Гр1нченка. С.Русово!, К.Стеценка,
B. 0. Сухомлинського та 1н., 1дея наЩонального виховання, вивчення наЩонально! культури в школ! на сучасному етап! потре-буе подальше)! науковох розробки 1 практично! реал1зацП.
Тому законом!рно, що р13ним аспектам вивчення наЩонально! культури присвячено нимало педагоПчних досл1даень протягом останнЛх рок1в (Л.Ф. Артюх. В.Ф. Горленко, Т.Д.Дем"янюк.
C. 0. Жила, П. Р. 1гнатенко, 0. В. Ковальчук. С.В. Мишанич. В. 1.Наул-ко. Ю. Д. Руденко, 3. 0. Серг1йчук, В. Г. Скурат!вський. М. Г. Стельма-хович, М.Л. Струнка. ел.Сявавко та 1н.)
Значна увага надаеться в педагоПц! такому важливому еле-менту наЩонально! культури, як народна творч!сть (С.Балашова, Л.Виноградова, 0. ВерещаПна, I.М.Гадалова, В.Г.Зотова, Р.В.Ка-лЮтру. I.Козлова. М.В. Левк1вський, С.Н.Марченко, Л. В.Оршансь-кий, Л. С. .Похила, З.С.Файчак. е. С. Федотов та ш.).
Зд1йснюеться в1дб1р 1з культуролоПчно! науки доц1льно! для школи 1нформацП про нацЮнальну культуру. адаптаЩя до в1-кових особливостей!учн1в, розробка рац!ональних метод1в 1 форм вивчення. Вкпробовупться вар1ат:!вн1 шляхи включения цих знань у педагоПчний процес - оновлення зм!сту традицШшх 1 запро-вадження нових предмет1в, спецкурс!в, курс!в за вибором, факультатив. системи виховних заход1в тощо.
Посилилась увага до вивчення нац1онально! культури в шк!льн1й практиц1. Проте розроблений у дидактиц! зм1ст наЩо-нального компоненту та шляхи його вивчення в школ1 ще не за-безпечують засвоення учнями цШ культури в систем1. Даний висновок стосусться 1 такого елемента укра!нсЬко1 культури як народна творч!сть.
- У науц! не обгрунтовано дидактичн! основи вивчення ук-ра!нсько! народно! творчост1 - критерП в1дбору в!дпов1дного навчального зм1сту. принципи його реал!зацП у педагог!чному процес!. не розроблено систему в!дпов1дних узагальнень та систематизацП знань учн!в. Не проводилось спеЩальгих досл!д-жень з проблеми вивчення укра!к;ько! народно! творчост1 як системи, а результата праць. присвячених' вивченню опемих !!■ вид1в (усно! народно! творчост1 тощо).мають локальне значения.
За нашими експериментальними даними, р!вень знань учн1в оспсгчо! школи про цей елемент культури досить низький. не за-довольняе ь;:могам повноти. узагальненост! та системност1.
Навчальн! прогреми не передбачають узагальнень та систематизацП необх1дних за умов фрагментного ознайомлення учн1в з цим елементом культури в р!зних предметах.
Таким чином, стан реал!зац1! проблеми вивчення укра!нсь-ко! народно! творчост! в педагоПц! не в1дпов1дае т1й рол1, яку цей елемент культури повинен виконувати. виходячи з його науково! сутност!. ОскЛльки народна творч!сть являе собою ко-
лективну творчу д1яльн1сть народу, в як!й в1дображуеться його спос!б життя. 1стор1я, ф!лософ1я, 1деали, естетичний смак то-що, при доц!льному використанн! справляе позитивний комплекс-ний вплив на особист1сть. И тзнавальну. моральну, естетичпу. д1яльн1сну 1 комун1кативну сфери, тобто е засобом. роль якого у вихованн1 важко переоц1нитк.
Разом з цим не можна не враховувати у процес! навчання. що украшська народна творч^ь. зПдно наукових даних - складна. розгалужена система певних класиф1кац1йних одиниць: вид1в - усна народна творч1сть. декоративно-ужиткове, образотворче, театральне мистецтво. музика, танець. арх1тектура; п1двид!в та жанр!в. 'Тому важливе значения мае забезпечення П цШсного засвоення учнями.
Теоретичний анал1з культуролог!чних та психолого-педаго-Пчних праць. як1 стосуються проблеми досл!дження, показав, що Шдвищення ефеКтивност1 вивчення укра!нсько! народно! твор-чост1 в школ! можливе за умови розробки спец1ально! системи узагальнень 1 систематизацП знань учн!в упродовж шк1льного навчання.
Важливе значения мае систематизац!я в 5 клас!. що обумов-люеться: його пром1жним положениям м1ж початковою 1 основною школою; в1ковими особливостями учн!в. значним 1нтересом до цього елемента культури, який з в1ком здеб!льшого знижуеться; достатн1м для систематизацП обсягом знань учи1в; необх!дн!стю створення на цьому етап! п!двалин системи. на основ! яко! у наступних класах буде попереджуватися фрагментн1сть знань 1 досягатися засвоення укра!нсько! народно! творчост! у систем!.
В!дпов!дно до дидактично! сутност! процес1в узагальнення 1 систематизацП, узагальнення знань учн1В про укра!нську народцу творч!сть полягае у вид1ленн1 суттевих ознак и вид!я. п1двид1в 1 жанр!в, а систекатиззц1я - в мисдениеку розташуван-
н1. групуванШ (на основ! цих ознак) конкретних об"ект1в твор-чост1, тобто твор1в 1 вироб1в, за вказаними класиф1кац!Гшими одиницями. '
Шдвищення' теоретичного р1вня знань учн!в про украгнську народну творч1сть у лроцес1 систематизацП базуеться головним чином на структуруванн! вивченого матер1алу з виявленням у ньому нових зв"язк!в, а такой: на обмеженому обсяз1 нових е!до-мостей, необх!дних для крацого усв!домлення цих зв"язк!в. Заз-наченою особливЮтю систематизаЩя в1др1зняеться в1д системного вивчення нового матер1алу. коли нев1дома учням 1нформац1я подаеться в1дпов1дно до П науково! системно! побудови.
Недостатня розроблен!сть у педагог!чн!й науц1 проблеми в1дображення укра!нсько! народно! творчост1 в зм!ст1 осв!ти. незадов1льнкй р!вень !! реал!зац1! у масов1й шк1льн!й практи-ц1. в!дсутн!сть науково обгрунтованих дидактичних основ з цьо-го питания, важливе значения системного засвоення даного еле-мента нац1онально! культури для формування особистост! обумо-вили виб!р теми дисертац!йного досл1дження "СистематизаЩя знань п"ятикласник!в про укра!нську народну творч!сть".
Об"ектом лосл!лження е проаес вивчення укра!нсько! народно! творчост! в школ!, а предметом - критер!! в1Дбору 1 прин-ципи систематизацП навчального зм!сту про украГнську народну творч!сть в 5 клас!.
¡ас^я досл1даення полягала в науковому обгрунтуванн1 методики систематизацП знань п"ятикласник1в про укра!нську народну творч!сть.
Ппотеза досл!дження. Ефъктивн!сть вивчення укра!нсько1 народно! творчост1 в 5-му клас1 можна п1двищити. якщо: в!дб!р навчального зм!сту для систематизацП зд1й.снювати на основ! спец1ально обгрунтованих критерПв, головну увагу надати уза-гальнен!й характеристиц! основних класиф1кац1йних одиниць ук-
ра!нсько! народно! творчост! та !х взаемозв"язк1в, процес сис-тематизацП будувати вар1ативно в1д передбачуваних р1вн1в зас-воення учнями цього зм1сту; у процес'1 систематизацП забезпе-чувати едн1сть змЮтового, операЩйного та мотиваЩйного ком-понент!в навчання.
В1дпов1дно до предмета, мети, Ппотези у досл!дженн! розв"язувалися так1 основн1 завдання:
1. На основ! теоретичного анал!зу проблеми досл1дження, констатуючого експерименту обгрунтувати дидактичн! принципи систематизацП знань учн!в про укра!нську народну творчЮть у 5 клас1.
2. Визначити дидактичн1 критерП в!дбору навчального зм!сту про укра!нську народну'творч!сть для процесу систематизацП в 5 клас1 та зд1йснити цей в1дб1р.
3. Змоделювати 1 теоретично обгрунтувати вар1анти методики сиотематизацП знань п"ятикласник1в про укра!нську народну творч!сть залежно в1д передбачуваних р!вн!в И засвосння, розробити основн! складсв1 цих Еар!ант!в.
■ 4. Розробити необх1дне дидактичн? забезпечення експери-ментального навчання та перев!рити ефективн1сть г1потетичних методик систематизац1! знань п"ятикласник!в про украхнську народну творч1сть у р1зних типах середн1х загальноосв!тн1х зак-лад!в.
5. Розробити методичн! рекомендаЩ! для практичних пра-ц1вник1в щодо реал1зац1! у навчаль!юму процес1 обгрунтованих п!дход1в до систематизацП знань учн!в про укра!иську народну творчЮть.
Методолог]чною основою досл1дження с базов! поняття та положения культуролоП!, як! характеризуют культурний'процес та роль культури у формуванн! особистост!. *Млософське розу-м!ння сутност! лвдського п!знання. едност! у ньому окремого.
конкретного 1 загального, положения про узагальнення як один 1з основних метод1в паукового п!знання; основн1 положения тео-р11 систем тощо.'Теоретичну основу досл1дження складають положения лоПки, психологИ та дидактики про роль узагальнення у процес1 засвоення знань людиною, види узагальнення, значения зд!йснення у навчанн1 системи узагальнень, шляхи формування в учн1в умХнь узагальнення та систематизацП знань.
Для розв"язання поставлених завдань застосовували комплекс теоретичних та емп1ричних метод1в досл!дження. Методи теоретичного анал!зу та узагальнення л!тератури,- яка стосуеться проблеми досл1дження, дали можлив1сть виявити 1снуюч1 п1дходи до реал1зац11 нацЮнального компоненту зм1сту осв1ти. обгрун-тувати критерП в!дбору змЮту навчання про укра!нську народну творч1сть для систематизацП у 5 клас1 1 вШбрати необх1дний обсяг знань.
За допомогою метод!в анкетування. тестування. бес!д. спостереження за навчальним процесом встановлено р1вень знань учн!в про даний елемент наЩонально! культури та в ц1лому стан реал1зац11 досл!джувано! проблеми в шк1льному досв1д1.
Теоретичне обгрунтування дидактичних принцип1в '"а методики систематизацП знань учн!в про укра!нську народну творч1сть базувалося на використанн1 пор1вняльного методу, моделювання' та системного п1дходу.
Центрапьне м!сце в досл1дженн1 зайняли дв1 форми педаго-Пчного експерименту: констатуючий 1 формуючий. ОЩнка експе-риментального навчання здгйснювалася на основ! к1льк!сного 1 як1сного анал!зу продукт!в д1яльност1 школяр1в 1 педагогХв. спостереження за експериментальним 1 контрольним процесом навчання. в1дгук1в вчител1в-експериментатор1в тощо.
Досл1дження проводилось поетапно. На першому етап! (19911992 рр.) зд1йснювався теоретичний анал1з проблеми вивчення у
школ1 укра!нсько! ¡культури 1 .одного з П аспект1в - системати-зац11 знань учн!в про укра1нську народну творч1сть. У цей пе-р1од проводився констатуючий експеримент. у тому числ! зр1з знань учн1в. анкетування учн!в. вчител!в та кер1вник1в шк1л. анал1з програм з р1зних навчальних предмет1в з метою виявлення стану вивчення укра1нсько! народно! творчост1 в масовому та передовому педагог!чному досв!д1, а також причин недостатньо! в ц1лому ефективност1 цього процесу.
Обгрунтовувалися дидактичн! принципи систематизацП знань учн!в про укра!нську народну творч1сть у 5 клас!, крите-р1! в1дбору навчального зм1сту для цього процесу. розроблялася методика систематизацП.
На другому етап! (1992-1993рр.) ще раз проводився констатуючий експеримент з метою одержання розширених 1 уточнених цаних. Зд1йснювалася п1дготовка до формуючого експерименту: уточнювалися вих1дн1 теоретичн1 положения (дидактичн1 принципи систематизацП. критерП в!дбору зм1сту. вар1анти методики систематизацП в р!зних типах шк1л). Моделювався формуючий эксперимент, розроблялося його дидактичне забезпечення. в1дби-ралися навчальн! заклади для проведения експериментально! робота. Вперше проводився формуючий експеримент. анал!зувалися його результата.
На третьему етап! (1993-1994рр.), у зв"язку з 1нтенсиф1-■сац1ею в шк1льн1й практиц1 процес1в вивчення нац!онально! <ультури 1 можливими зм.1нами у стан! знань п"ятикласник1в про /кра!нську народну творч1сть. знов проводився констатуючий эксперимент. За насл!дками попередньо! експериментально! робо-ги зд1йснювалося коригування окремих елемент1в досл!дно! мето-шки. Вдруге проводився формуючий експеримент. Анал!зувалися га узагальнювалися результата експериментально! роботи та в д!лому досл!дження.
- 10 -
Таким чином, недагоПчний експеримент проводився в при-родних умовах навчання протягом 1991-1994рр. У констатуючому експеримент1 взяли' участь 10 шк1л. 110 вчител1в. 250 учн1в; формуючим було охоплено 665 учн1в (455 - в експериментальних 1 210 - в контрольних класах) 12-ти середн1х загальноосв1тн1х заклад1в.
Наукова новизна та теоретичне значения досл1дження поля-гае в обгрунтуванн1 дидактичних принцип1в систематизацП знань п"ятикласник1в про укра!нську народну творч1сть, вимог до базового та поглибленого р1вн1в ix засвоення, критерПв в1дбору в1дпов1дного зм1сту навчального матер1алу. створенн! вар1атив-них методик систематизацП. обумовлених передбачуваними р1вня-ми засвоення навчального зм1сту та специф1чними умовами р1зних тип1.в загальноосв1тн1х заклад1в.
Практичне значения досл1дження полягае у створенн1 навчального курсу для 5-го класу "Укра1нська народна творч1сть", який може використовуватися у р1зних типах загальноосв1тн1х заклад1в; розробЩ рекомендац1й для педагоПчних колектив1в щодо методики систематизацП знань п"ятикласник1в про ук-рашську народну творч1сть. . .
Ц1 матер1али можуть використовуватись при складанн1 прог- . рам. пос1бник1в для вчител1в р1зних предмет1в. при п1дготовц1 спецкурсу для студент1в педагоПчних вуз1в. у закладах п1сля-дипломно1 оов1ти вчител1в.
В1рог1дн1сть результата досл1дження забезпечуеться мето-долог1чною 1 теоретичною обгрунтован1стю вих1дних позиЩй. застосуванням комплексу метод1в науково-педагог1чного досл1д-ження.' адекватних його об"екту, предмету, мет1 та завданням; к1льк1сним 1 як1сним анал1зом емп1ричних даних.
Апробаи1я 1 впровадження результата досл1дження зд1йсню-вались у середн1х загальноосв1тн1х закладах: Укра1нська г1мна-
з1я, школа-л1цей N 157. Украшс^кий колеж, СШ NN 119, 277, 283 м. Киева. СШ N1 м.Донецька, CHI N1 м.Мар"1нки та СШ N1 м.Кра-сногор!вка Донецько! обл., Лисичанська г1мназ!я Лугансько! обл., СШ N 7 м.Лебедина та Товстянська СШ Сумсько! обл.
Матер1али дослгдження допов1дались 1 обговорювались на зас1даннях лабораторП дидактики 1нституту педагог1ки АПН Ук-ра!ни, за "круглим столом" з питань диференц1ац!1 навчання в основн1й школ1 в Ки1вському Будинку вчителя (1991—1ЭЭ2рр.), на нарад! директорЗв шк!л Ватут1нського району м.Киева (1992р.); на методичних об"еднаннях. педагоПчних радах ряду шк1л м.Киева (1994р.).
Результата досл1дження покладено в основу навчального курсу "Укра!нська народна творч!сть" для 5 класу, короткотер-м1нових факультативних курс1в "Барви укра!нських обряд1в" та "3 бабусино! скрин1. з д1дусево! майстерн!" для 5-6 клас1в. висв1тлено в 1нших публ1кац1ях автора.
На захист виносяться:
1. Дидактичн! принципи систематизацП знань учн1в про ук-ра!нсъку народну творч!сть в 5 клас1 . та критерП в1дбору в1дпов1дного навчального зм1сту.
2. Зм1ст навчального матер1алу. що розкривае основн! види укра1Нсько! народно! творчост1 та взаемозв"язки м!ж ними.
3. Вар1анти методики систематизацП знань п"ятикласник1в про украгнську народну творч1сть, обумовлен! передбачуваними базовим 1 поглибленим р1внями засвоення цих знань.
Структура дисертацП. Дисертац1я складаеться 1з вступу, двох роздШв. висновк1в, списку основно! використано! л1тера-гури 1 додатк1в.
- 12 -
ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ ДИСЕРТАЦП
У вступ! обгрунтовано виб1р та актуальн1сть теми досл1д-ження, визначено' його мету 1 завдання, сформульовано Ппотезу, розкрито методолог1чн1 основи, етапи, метода досл1дження, нау-кову новизну, теоретичне 1 практичне значения, в1рог1дн1сть результата досл1дження, положения, що виносяться на захист.
У першому розд1л1 "Систематизац1я знань школяр1в з ук-рагнсько! народно! творчост1 як педагоПчна проблема" -зд1йснено теоретичний анал1з ф1лософсько1, культуролоПчно!. психолог1чно! та педагог1чно! л1тератури. узагальнено результата вивчення передового та масового педагоПчного досв1ду з досл1джувано! проблеми.
У культурологи розкрито сутн1сть культурного процесу, загальнолюдсько! 1 наЩонально! культури. !х взаемозв"язок 1 роль у формуванн! людини та значения у розвитку сусп1льства.
Досл1дниками вид1лено основн! елементи нац1онально! культури, серед яких важливе м1сцр надаеться народн1й творчост1.
Анал1з висв1тлення укра!нсько! нг-родно! творчост1 у в!т-чизнян1й педагог1Щ показуе, що на початку XX ст.. у зв"язку з сприятливими соц1ально-пол1тичними 1 культурним" умовами,. з"являеться 1 надал1 поступово закр1плюеться тенденЩя системного вивчення Ще! творчост1.
В сучасних умовах, коли в1дбуваеться наЩональне в1дрод-ження школи, педагог1чн1 досл1дження характеризуються переос-мисленням впливу народно! творчост! на особист1сть. Ця твор-ч1сть розглядаеться, як важливий фактор виховання нац1онально! самосв1домост1, своер1дний ключ до нац1ональних виток1в характеру людини. Науковц! завдаються спроби побудови л!тературно! осв1ти, музичного навчання та трудового виховання у т1сному зв"язку з в1дпов1дними елементами народно! творчост!. фоль-
клорними. музично-п1сенними та,- грудовими традиц1ями укра!нсь-кого народу.
Посилилась д1яльн1сть педагог1чних колектив!в шк!л з ви-користання укра!нсько! народно! творчост1. Створюються ориг1-нальн1 навчальн! програми, Факультативн1 курси. розробляються виховн1 заходи, що передбачають не т!льки ознайомлення з народною творчютю, але й залучення учн1в до р1зних вид1в ц1е! творчост1.
Та в ц1лому для шк1льно! практики характерна недооц1нка комплексного Шдходу до розв"язання розглядувано! проблеми, недостатне узгодження у робот! вчител1в р1зних предмет1в, низька результативн!сть засвоення укра!нсько! народно! твор-чост! учнями. Т1льки 20% учнГв, що брали участь у експеримен-т1, змогли назвати 60% передбачених завданнями елемент1в знань про укра!нську народну творчЮть. а 80% - вказали розб1жно на Ю-40%- цих даних.
Теоретичний анал!з проблеми досл!дження показав, що п!д-вищення ефективност1 вивчення укра!нсько! народно! творчост! в школ1 можливе за умови посилення уваги до процес!в узагальнен-ня 1 систематизацП знань учн1в 1 зокрема спеЩально! розробки науково обгрунтовано! методики. систематизацП знань у 5 клас1.
У другому розд!л1 "Методика систематизацП знань п"ятик-ласник!в про укра!нську народну творчЮть". виходячи з методо-лог1чних 1 теоретичних основ систематизацП знань иколяр1в про укра!нську народну творчЮть, обгрунтовано методику систематизацП цих знань у 5 клас!, в як!й у комплекс! враховуються за-гальн1 сучасн! вимоги до технолог1й навчання 1 специф!чн! особливост! даного процесу.
В!дпов1дно до р1Ен1в засвоення учнями зм!сту набчання, передбачених у КонцепцП середньо! загальноосв1тньо! школи Ук-ра!ни. мають забезпечуватися базоый 1 поглиблений р1вн1 ово-
лод1ння украхнською культурою, в тому числ1 II складовою - народною творч!стю. отже, повинн1 диференЩюватися шляхи вивчен-ня ц1е! творчост1 в школ1.
1дея диференц1ац11 шлях1в вивчення укра!нсько! народно! творчост1 в!д передбачуваних р1вн1в П засвоення стосовно про-цесу систематизацП в 5 клас1 виконуе функц1ю дидактичного принципу, який разом з принципом едност1 змЮтового. операц1й-ного та мотиваЩйного компонент1в навчання е базою для науко-вого обгрунтування 1 розробки вар!ант1в методики систематиза-ц!1 знань п"ятикласник!в про укра!нську народну творч1сть.
Дан1 принципи ор!ентують. по-перше. на розв"язання триединого завдання - спец1ального добору зм1сту навчання, який задовольняе вимогам систематизацП (змЮтовий компонент): розробки в1дпов1дно! системи завдань для учн1в узагальнюючого 1 систекатизуючого зм1сту (операц1йний компонент): забезпечення зм!стом навчання та орган1зац1ею навчально! д1яльност1 позитивно! мотивацП до засвоення укра!нсько! народно! творчост1 (мотивац1йний компонент): по-друге. на визначення базового та поглибленого р1вн1в засвоення укра!нсько! народно! творчост1 п"ятикласниками 1 диференЩацП зазначених компонента навчан-. ня в1дпов1дно до цих р!вн!в. тобто створенн! певних вар1ант1в. методики систематизацП.
В основу конструювання методики систематизацП знань уч-н1в про >:фа!нську народну творч1сть покладено:
1) Огрунтован1. критер1! доЩльного змЮту .навчання про укра!нську народну творч1сть для процесу систематизацП 1 в1-д1браний на основ1 цих критерПв навчальний зм1ст.
2) Обгрунтован! вар1ативн! шляхи зд1йснення процесу систематизацП на основ1 цього зм1сту в1дпор1дно до р1вн1в засвоення учнями укра!нсько! народно! творчост!.
3) ДиференЩйовану орган1зац1ю навчально-Шзнавально! д1-
льност1 учн1в г1мназ1й. шк!л з укра1нською мовою навчання та к1л з рос!йською й 1ншми мовами навчання з систематизацП нань про укра!нську народну творч1сть. залежно в1д специф1ч-их умов цих середн1х загальноосв1тн1х заклад1в.
Навчальний зм1ст. яг. складова процесу систематизацП в 5 лас!. повинен в1дбиратися на основ1 таких загальнодидактичних зитерПв: забезпечення позитивно! мотивацП навчання, розвит-/ учн1в, в!дпов1дн1сть стану сучасних наукових знань про ук-пнську народну творчЮть. доступн1сть. створення в учн1в Ш-1сного уявлення про укра!нську народну творч1сть як елемент щЮнально! культури. практична спрямован1сть, наступн1сть з зчатковою школою. Щкав!сть та емоЩйна насиченЮть. У специ-[.чних критер!ях сл1д врахувати конкретну дидактичну мету да-эго процесу - упорядкувати 1 Шдвищити теоретичний р1вень 1ань учн1в про укра!нську народну творч!сть. виходячи 1з ;обливостей цього елемента культури.
Зг1дно наукових даних. видк. п!двиди. жанр» у склад1 ук-11нсько1 народно! творчост1 е Шдсистема,'...-.. одночасно являючи )бою самост!йн1 системи. що в1др1зняються за сутн1сними озна-ши. Кожен вид укра!нсько! народно! творчост!, як вона в ц!-)му. е продуктом тривалого розвитку. тому в науц1 !м в1дпов1-1С значка за обсягом 1нформац1я.
Врахування в1кових особливостей учн1в дае можлив1сть в1-.брати з не! доЩльн! в1домост1 для систематизацП у 5 клас!.
Так1 особливост1 псих1чних процес1в молодших п1дл1тк!в, с зростання обсягу уваги 1 пам"ят1. формування критичного юлення. п!двищення р!вня абстрагування ! узагальнення - не-)х!дн! для усв!домлення суттевих ознак 1 взаемозв"язк!в на-)днс творчост1.
При наявност1 в1дпов!дних умов у цьому в1ц! 1нтенсивно >рмуеться самосв!дом!сть особистост! 1 ознайомлення з укра-
1нською народною творч1стю мае вШграти в цьому значну роль.
В п1дл1тковому в1ц1 найб1льш активно в1дбуваеться ■ засво-ення соШального досв1ду 1 норм людських взаемов1дносин в про-цес1 предметно-практично! д1яльност1. 0крем1 види народно! творчост1 мають ч1тко виражену предметну спрямован1сть. Техн1-ка виготовлення та застосування вироб1в викликають жваву зац1-кавленЮть у молодших п1дл1тк1в. спрняють визначенню спрямова-ност1 п1знавального 1нтересу.
Виходячи з сутност! укра!нсько! народно! творчост1. зав-дань систематизацП та в1кових особливостей учн1в, в1дпов!дний навчальний зм1ст в 5 клас1 повинен задовольняти таким специ-ф1чним критер1ям: значуЩсть для розвитку в учн1в позитивного ставлення до укра!нсько! культури 1 виховання поваги до 1нших народ1в; забезпечення системного розкриття укра!нсько! народно! творчост1. тобто ус1х основних вид1в з !х взаемозв"язками; зосередження уваги на загальних суттевих ознаках вид1в народно! творчост! 1 обмежене висв1тлення вар1ативних особливостей.
На основ1 анал1зу наукових даних про укра!нську народну творч1сть з урахуванням вказаних критерПв. зм!ст знань про не! в процес1 систематизац1! в 5 клас! повинен включати так1 елементи:
1.Сутн1сть. роль 1 значения укра!нсько! народно! творчост!. II зв"язок з творч1стю 1нших народ1в.
2.0сновн1 класиф1кац1йн! одиниц! ц!е! творчост! - види. п1двиди, жанри. !х сутн1сн1 особливост1 та зв"язки.
3.Лакон1чн1 !сторичн! факти про розвиток украшсько! народно! творчост1. що мають значний п1знавальний 1 виховний вплив.
4.Нескладн1 1 ц1кав1 для молодших П1дл1тк1в елементи тех-н1ки виготовлення та застосування вироб!в укра!нсько! народно! творчост!.
- 17 -
б.Окрем! рег1ональн1 особлизост1 народно! творчост1, тережуван! учнями у повсякденному житт1.
Залежно в!д способу реал1зац11 цього зм1сту у процес1 ематизацП, повноти 1 посл1довност1 його виконання, забез-ються два р1вн1 оволод!ння п"ятикласниками укра!нською на-ою творч1стю - загальнокультурний та поглиблений.
Загальнокультурний р!вень передбачае засвоення в систем1 |0звинен1иих 1 найповнИпе висв1тленпх у пкол1 внд1в укра-ко! народно! творчост1 - усно! та декоративно-ужиткового ■ецтва; фрагментне засвоення решти в!!д1в. п!двид!в та жан-укра!нсько! народно! творчост1; окремих даних щодо техн!ки 1Товлення вироб!в ц1с! творчост1. Поглиблений р1вень перед-16 засвоення в систем! вс!х основних вид1в. п1двид1в та |1в укра!нсько! народно! творчост1. !х суттевих ознак та :мозв"язк1в; фрагментне засвоення !сторичних в!домсстей з !итку цих вид1в творчост1, даних, що стосуються техн1ки ви-1влення вироб1в та реПональних особливостен.
В1дпов1дно до цих р1вн1в дпференц1юклъся вимоги до знань 11нь учн1в у процес! систематпзац!! та методика цього про-г.
Базовий р1вень засвоення укра!нсько! народно! творчост1 гэпемуеться фрагментним вивченням !! вид!в у р1зннх предмета зд1йсненням виб1рково! (частково!) систематизацП, пог-1ений - проведениям посл1довно! систематизацП.
Методика виб1рково! систематизацП передбачае:
- узагальнення та систематизац1ю знань учн!в про ук-ра!нську народну творч1сть на основ! м!жпредметних зв"язк!в у р!зних предметах;
узагальнення 1 систематизац1ю знань про укра!нську народну творч!сть на спец!альних м!жпредметних заняттях.
Методика посл!довно! систематизацП включае такл складов!:
- 18 -
1. Обгрунтований системний зм1ст знань про укра!нську родну творчЮть.
2. Система завдань для учн1в узагальнюючого 1 системе зуючого зм1сту.
3. Заняття. на яких реал1зуеться у педагоПчному прои обгрунтований зм1ст та система завдань - уроки сист;.-мтяза та практичн1 заняття систематизуючого змЮту.
4.Спец1ально в1д1бран1 коккретизован1 комплекси наочно систематизуючого змЮту. як1 обслуговують уроки систематиза та практичн! заняття.
Зазначений зм1ст 1 структура посл!довно! систематиза; 1!айповн1ше реал1зуються на основ! спец!ального курсу систе! тизуючого зм!сту.
У р1зних типах середн1х загальноосв1тн1х заклад1в базо( р1вень засвоення укра!нсько! народно! творчост! п"ятикласнш ми забезпечусться на основ1 однаково! у загальних рисах ос рунтовано! методики виб1рково! систематизац!!. 'Поглиблений р вень. враховуючи специф1ку цих заклад1в, забезпечуеться р1з1: ми шляхами: у ПмназП з укра!нською мовою навчання - спей альний курс системного зм!сту використовуеться як обов"язк вий, у школ1 з укра!нською мовою навчання - як курс за виб ром, у школ! з рос!йською та 1ншими мовами навчання - як ф культативний курс.
Таким чином, обгрунтована методика систематизац!I - зна п"ятикласник!в про украшську народну творч!сть вар!ативна:
- стосовно двох етап!в систематизац!!: як! забезпечую1 в1дпов1дно базовий та поглиблений р1вень засвоення укра!нськ< народно! творчост1;
- щодо р1зних тип1в середн!х загальноосв!тн1х закладг! на етап! посл1довно! систематизац!!;
- для учн1в при вибор! посл!довно! систематизац!!, тобт
поглибленого р!вня засвоення укра1нсько! народно! творчост1.
У цьому розд1л! обгрунтовано зм!ст 1 орган!зац1ю формую-'чого експерименту. проанал!зовано результата досл1дження.
Формуючий експеримент включав п!дготовчий. основний ! за-вершувальний етапи. В ход1 першого вир!шувалися так! завдання:
1. Обгрунтувати 1 змоделювати процес систематизацП знань учн1в про укра!нську народну творч1сть у 5 клас1. розробити основн! складов1 цього пронесу.
2.Розробити експериментальн! матер1али для р1зних тип!в середн1х загальноосв!тн!х заклад1в.
3.В1д!брати загальноосв1тн1 заклади для участ1 у педаго-Пчному експеримент!.
4. П1дготувати педагог1чн! колективи до проведения формую-чого експерименту.
Метою основного етапу формуючого експерименту була пере-в1рка запропоновано! вар!ативно! методики систематазацП знань п"ятикласник!в про украгкську народну творч1сть. На цьому ета-п1 розв"язувалися так1 завдання:
1.Визначити ефективн1сть методики систематазацП знань п"ятикласник!в про укра!нську народну творч1сть. яка забезпе-чуе загальнокультурний р1взнь !! засвоення.
2. Визначити ефективн1сть методики систематизацП знань п"ятикласник!в про укра!нську народну творч!сть. яка забезпе-чуе поглиблений р1вень !! засвоення.
3.Перев!рити доц!льн1сть у Щлому систематизаЩ! знань учн1в про укра!нську народну творч!сть у 5 клас1.
У експеримент1 брали участь ш!сть труп клас1в. У 19921993 навчальному роц1 - три експериментальних (Е1. Е2. ЕЗ) 1 три гг'ши контрольних (К1. К2. КЗ), а також ш!сть груп клас!в у 1993-1994 навчальному роц! (Е'1, Е'2, Е'З та К'1, К'2, К'З).
В експериментальних класах Е1. Е2, ЕЗ використовувалися
теоретично обгрунтован1 вар1анти методики систематизацП знань. учн1в про укра!нську народну творч1сть для базового 1 -поглиб-леного р1вн1в засвосння в!дпов1дно учнями г1мназП, школи з укра!нською новою навчання та школи з рос!йською мовою навчан-ня. В контрольних К1. К2. КЗ класах зд1йснювалося традиц1йне навчання учн!в, що передбачае реал1зац1ю нацЮнального компоненту зм1сту осв1ти. в юму числ1 укра!нсько! народно! творчост! у виб1рково-обов"язковому предмет1 "Народознавство" й 1нших навчальних предметах. зг!дно д1ючих програм.
У 1993-1994 навчальному роц1 експеримент поЕторювався на основ1 доопрацьованих вар1ант!в методики систематизацП.
Для оЩнки ефективност1 експериментального досл1дження використовувалися так1 показники:
- р1вень повноти, узагальненост! та системност! знань уч-н1в про укра!нську народну творч1сть;
- р1вень ум1нь застосовувати знания про укра!нську народну творч!сть на практиЩ;
- лосилення 1нтересу учн1в до процесу систематизацП;
- посилення 1нтересу учн1в до украхнсько! народно! творчост! 1 взагал1 до украиюько! культей.
Нами вид1лено три р1вн! сформованост1 зазначених якостей знань та ум!нь систематизацП:
Р!вн1 ум1нь узагальнення 1 систематизацП знань учи1.в: I р!вень - низький - властивий учням. що виконали т!льки
Р!вн1 сформованост1 якостей знань (повноти. узагальненос-т!, системности
В1дпов1дна к1льк1с.ть (у %) наявних у в!д-пов1д1 елемент1в знань
III високий II середн1й I низький
76% - 100% 49% .- 75% О - 48%
завдання репродуктивного типу.
II р1вень - середн1й - проявили учн1. як1 виконали завдання репродуктивн! 1 частково-пошуков!.
III р1вень - високий - показали учн1. як1 справились з грьома типами завдань.
Завданням третього, завершувального етапу Формуючого жсперименту. було з"ясування ефективност! експериментального твчання, узагальнення досл!дних даних на ochobI зазначених юказник1в.
Для розв"язання цього завдання проводились в1дпов1дно два сонтрольн1 зр!зи: один - на виявлення загальнокультурного р1в-1Я засвоення укра!нсько! народно! творчост1: другпп - розрахо-:аниЯ на поглиблений р1вень засвоення ц1е! творчост!.
Результата експерименту п1ддавалися к1льк1сному 1 як!сно-iy анал1зу.
В yclx типах експериментальних клас1в одержано к1льк1сн1 оказники. досить близьк1 м1ж собою як стосовно базового, так поглибленого р1вн1в засвоення укра!нсько! народно! творчост1.
Група ;/чн1в. цо виявили середн1й р!вень вм1.чь системати-ацП знань про укра!нську народну творч!сть. була кайчислен!-ою: в НмназП (з укра!нською мовою навчання) - 47%. у школ! украгнською мовою навчання - 55%. у школ1 з рос!йською мовою авчання - 40%. Високий р1вень показали в!длов1дно: 12%; 10%; %. а низький - 41%. 35%. 51%. Отже. обгрунтована методика истематизацП забезпечуе в р1зних загальноосв!тн1х закладах айже однаков1 можливост! для досягнення учнями обраного р1вня асвоення укра!нсько! народно! творчост1.
К1льк1сн1 результати навчання в yclx експериментальних ласах вищ1, н1ж у в1дпов!дних контрольних класах 1 дещо вищ1, 1ж у експериментальних класах 1992-1993рр. 0станн1й факт по-:нюеться доопрацюванням складових досл1джувано! методики.
- 22 -
Результата експериментального навчання дають п1дстави д.п~ висновку: розроблена методика систематизацН знань учн!в про укра!нську народну творч!сть забезпечуе Шдвищення р1вкя засвоення даного елемента нацЮнально! культури у 57% учн1в. дозволяе посилити 1нтерес до ц1е! творчост1 1 украхнсько! культури в ц1лому у 80% учн1в. Отже, п!дтверджено • г1потезу досл1дження.
У виснорках узагальнено результата досл!дження та визна-чено перспективи подальше! розробки проблеми. Дан1 проведеного досл1дження дають змогу сформулювати так1 висновки:
1. Идвищення ефективност1 вивчення украхнсько! народно! творчост1 в середн1х загальноосв1тн1х закладах можливе за умо-ви зд1йснення у 5 клас1 систематизацН знань на основ! науково обгрунтовано! методики. що передбачае: в1дб!р навчального зм1сту для процесу систематизацН на основ1 спеЩально визна-чених критерПв. зосередження уваги ка розкритт! суттевих оз^ нак ! взасмозв"язк!в основних вид1в укра!нсько! народно! твор-чост1; використання вар1атиЕних шлях!в реал1за!Ц! цього зм1сту залежно в1д передбачуваних р1вн!в його засвоення та специФ1ч-них умов р1зних тип1в загальноосв1тн!х заклад1в.
2. Зд!йснення систематизац!! знань учн!в про укра!нську народну творчЮть у 5 клас! на основ1 розроблено! нами експе-риментально! методики сприяе посиленню в учн1в Хнтересу до ц1е! творчост!, в Щлому до нац1онально! культури та до самого процесу систематизацН.
Дан! досл1дження можуть бута використан! у навчально-ви-ховному процес! загальноосв1тн!х заклад1в, а також в курсах педагоПки та методик викладання укра!нсько! л1тератури, музи-ки. образотворчого мистецтва. трудового навчання, народоз-навства.
Проведене досл!дження не вичерпуг проблеми систематизац!!
- 23 -
шань учн1в про украхнську народну творч!сть.
Потребують науково! розробки питания системного вивчення KpaïHCbKoï народно! творчост1 у наступнпх класах основно! та таршо! ланки школи, вивчення у взаемозв"язку р1зних еломент1в ац1онально! культури. Необх1дн1 такок пснхолого-педпгоПчн! осл!дження впливу р1зних елемент!в нацЮнально! культури на ормування особистогт!.
OchobhI положения дисертацП впклад^но у таких публ1кац1-х автора:
1. Барви украшських обряд1в // Кародн! скарби: Факульта-iiehI курен для 5-6 кл. - Cep.Y. - К.: 0св1та. 1993,- 19с.
2. 3 бабусино! скрин1. з д!дусево! майстерн1 // Народи 1 карби: Факультативн1 курен для 5-6 кл. - Сер.V,- К.: 0св1та, Э93. - 36с.
3. Нова школа: нац1оналы;е в!дродження // Школи нового шу Укра!ни: досв!д 1 проблем:!: 36. статей. - Донецьк. 1992,53-59.
4. Школа-вуз: проблема наступност! нацЮнального вихован-!// НеперерЕна педагоПчна осв1.а: проблем;! та перспектив«: ;зи нэуково-практично! конференцП. - Кам"янець-Под1льський, 193,- I секц1я. - С. 8-10.
5.- Укра!нська народна творч1сть: Експериментальний пос!б-!к для основно! школи. - К. .1994.-137с.
VASKYVSKA G.A. Fifth Form Student's Knowledje's Systématisation About Ukrainian People's Art.
The dissertation (the type-script) for Candidate's degree pedagogics, speslality 13.00.02 - the theory and history of daggles. The Institute of Pedagogics of the Acadamy of dagogical Scientific of Ukraine, Kiev. 1995.
It is created new didactic prlnclpls of 5-th fora
student's Know Slstern. determinated cryterlons of format!;-the curriculum, created various models of slstematisatlor directed on modern goals and tasks of school education.
It's determinated that the elaborated methods effective to develope the student's Interest (for) Ukrainian culture aric help to promote the learning level of Ukrainian people's art by the teenagers.
ВАСЬКОВСКАЯ Г. А. Систематизация знаний пятиклассников оС украинском народном творчестве.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических наук по специальности 13.00.01 - теория и история педагогики. Институт педагогики ,'П.Н Украины, Киев, 1995.
Научно обосновываются дидактические принципы систематизации з'" чип пятиклассников об украинском народном творчестве, крите^и отбора соответствующего учебного содержания, разрабатывается вариативная методика систематизации, в зависимости от задач и конкретных условий обучения.
Установлено, что смоделированная методика повышает уровень усвоения украинского народного творчества младшими подростками. углубляет интересе к нему и к украинской культуре в целом.
Ключов! слова: систематизац!я, укра!нська народна твор-ч1сть, вар1ативна методика, базовий та поглиблений р!вн1 зас-воення.
За có^c
(дписано до друку 27.02.1995р. Обсм 1,2.Формат 60x84 I/I6 .рук о^сетний.Тир.100 пр.Еам.Ьс.Еезялатно.
.ОД У7ШУ I м.М.П.Драгоманоза, Khïb, Пирогона 9.