Темы диссертаций по педагогике » Теория и методика профессионального образования

автореферат и диссертация по педагогике 13.00.08 для написания научной статьи или работы на тему: Формирование готовности будущего учителя к педагогическому творчеству в условиях колледжа

Автореферат по педагогике на тему «Формирование готовности будущего учителя к педагогическому творчеству в условиях колледжа», специальность ВАК РФ 13.00.08 - Теория и методика профессионального образования
Автореферат
Автор научной работы
 Волошенко, Елена Валентиновна
Ученая степень
 кандидата педагогических наук
Место защиты
 Киев
Год защиты
 2000
Специальность ВАК РФ
 13.00.08
Диссертация недоступна

Автореферат диссертации по теме "Формирование готовности будущего учителя к педагогическому творчеству в условиях колледжа"

ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ І психології професійно! ОСВІТИ АКАДЕМІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ПГ>7 НОШ / -1/0 Ш

Волошенко Олена Валентинівна

УДК 377.5

ФОРМУВАННЯ ГОТОВНОСТІ МАЙБУТНЬОГО ВЧИТЕЛЯ ДО ПЕДАГОГІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ В УМОВАХ КОЛЕДЖУ

13.00.04 - теорія і методика професійної освіти

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук

Київ - 2000

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Інституті педагогіки і психології професійної освіти

АПН України, м. Київ.

Науковий керівник: доктор педагогічних каук, професор Сисоєва Світла) Олександрівна, Інститут педагогіки і психоло професійної освіти АПН України, завідуюча відділе педагогічних технологій неперервної професійної освіт м. Київ.

Офіційні опоненти: доктор педагогічних наук, доцент Пехота Олеї

Миколаївна, Миколаївський державний педагогічні університет, завідуюча кафедрою педагогічні технологій і педагогічної майстерності, м. Миколаїв;

кандидат педагогічних наук, доцент Гузій Натал Василівна, Національний педагогічний університет іме М.П. Драгоманова, завідуюча кафедрою педагогічн творчості, м.Київ.

Провідна установа: Житомирський державний педагогічний університ

ім. Івана Франка, кафедра педагогіки, Міністерст: освіти і науки України, м. Житомир.

Захист відбудеться “24” травня 2000р. о 15.30 годині на засідан спеціалізованої вченої ради Д 26.451.01 в Інституті педагогіки і психоло: професійної освіти АПН України за адресою: 04060, м. Киі

вул. М. Берлинського, 9, 5-ий поверх, зал засідань.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту педагогіки психології професійної освіти АПН України за адресою: 04060, м. Киі вул. М. Берлинського, 9.

Автореферат розісланий квітня 2000 р.

Вчений секретар л /

спеціалізованої вченої ради {/д Цибульська Г.М.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність і доцільпість дослідження. Одним з пріоритетних лрямів реформування вищої освіти в Україні є гуманізація освітньої ільності, спрямування навчально-виховного процесу на формування орчої особистості майбутнього фахівця, створення умов для розкриття пантів, духовно-емоційних та розумових здібностей студентів. У іржавній національній програмі “Освіта” (“Україна XXI століття”) цкреслюється, що розв’язання означених проблем створює реальну іжливість щодо підвищення творчої активності громадян нашої країни у ціально-економічному оновленні всіх сфер життєдіяльності спільства.

За таких умов проблема професійної підготовки майбутнього ителя до педагогічної творчості набуває особливої актуальності. Саме дагогічна творчість вчителя значною мірою зумовлює впровадження обистісно орієнтованих освітніх технологій, створення сприятливих юв для внутрішнього саморуху (саморозвитку, самовиховання, мовдосконалення) педагога і вихованця. Підготовка майбутніх вчителів Україні здійснюється у вищих педагогічних закладах освіти І-ІУ рівнів редитації. Професійна підготовка майбутнього вчителя в умовах леджу починається у старшому підлітковому віці, який рактеризується відкритістю пізнавальної сфери особистості до зитивного впливу зовнішніх умов, а тому є синзетивним для розвитку х властивостей майбутнього вчителя, які зумовлюють творчу цагогічну діяльність. Внутрішні передумови студентів коледжу щодо рмування стійкої настанови на творчу професійну діяльність їсилюють їх зацікавленість у якісній професійній підготовці та ловлюють спрямованість майбутніх вчителів на реалізацію принципів збистісно орієнтованої педагогіки у процесі педагогічної практики.

У сучасних психолого-педагогічних дослідженнях приділяється гежна увага професійній підготовці майбутнього вчителя, зокрема істу педагогічної освіти (А.М. Алексюк, С.У. Гончаренко, М.Б. Євтух, „. Зязюн, І.П. Підласий та інші), вдосконаленню технологій навчання йбутнього вчителя (В.І. Бондар, О.Г. Мороз, О.М. Пєхота, Я. Савченко, В.О. Семиченко та інші), оптимізації методів і прийомів зфесійної підготовки майбутніх вчителів (Д.Н. Кавтарадзе, М. Поташник, Т.С. Яценко та інші), орієнтації студентів вищих іагогічних закладів освіти на творчість (І.М. Гуткіна, П.М. Щербань, (. Шакуров та інші).

Проблемі дослідження педагогічної творчості та особливосі підготовки до неї майбутніх вчителів приділяли увагу В.А. Кан-Кал

Н.В. Кичук, Л.М. Лузіна, М.Д. Нікандров, С.О. Сисоєва та інші. Прої розвитку творчого потенціалу студентів під час навчально-пізнавальї діяльності досліджували С.С. Гасанов, П.Ф. Кравчук, В.А. Лісовсь

О.Е. Приходько та інші. Шляхи інтенсифікації професійної підготої майбутніх вчителів до творчої педагогічної діяльності вивчг

В.І. Андреев, Н.В. Гузій, В.Г. Мамігонов, Ю.А. Карпова та ін Проблему формування готовності майбутніх вчителів до педагогіч: творчості розглядали Н.М. Бружукова, З.С. Левчук, А.Ф. Линенко та ін Проблему підготовки майбутніх вчителів до формування твор особистості учня, розвитку його потенційних можливостей досліджувг

В.О. Моляко, О.І. Кульчицька, С.О. Сисоєва, Т.І. Сущенко та ін Певною мірою розв’язанню проблеми формування готовності майбут вчителів до педагогічної творчості сприяло узагальнення та висвітленн педагогічній літературі творчого досвіду вчителів новаторів. Одн проблема підготовки майбутнього вчителя до педагогічної творчост умовах коледжу ще недостатньо досліджена в теоретичному аспекті тому не знайшла свого відображення у практичній діяльності виклада коледжів, не повною мірою реалізована у процесі професійної підготої майбутніх фахівців освітньої галузі в умовах вищих педагогічних закла освіти І-ІІ рівнів акредитації.

Враховуючи актуальність означеної проблеми, об’єктивну потреб новій генерації педагогічних кадрів, здатної творчо вирішувати завдав оновлення школи і гуманізації освітнього процесу, та недостат дослідженність проблеми формування готовності майбутніх вчителів педагогічної творчості в умовах вищих педагогічних закладів освіти рівнів акредитації, темою дисертаційного дослідження обра “Формування готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчо в умовах коледжу”.

Дисертаційне дослідження виконано відповідно до тематичні плану наукових досліджень Інституту педагогіки і психології професій освіти АПН України при розробці теми: “Концептуальні засг психолого-педагогічної підготовки вчителів в сучасних умовах (питаї теорії і технологій)” РК №0197 И 006397.

Об’єкт дослідження: професійна підготовка майбутнього вчител умовах коледжу.

Предмет дослідження: методика формування готовно

майбутнього вчителя до педагогічної творчості в процесі й< професійної підготовки в умовах коледжу.

з

Мета дослідження полягає у розробці та теоретичному з грунтуванні змісту, форм і методів формування готовності майбутніх чителів до педагогічної творчості в умовах коледжу та виявленні сихолого-педагогічних умов їх реалізації.

Загальна гіпотеза дослідження полягає у тому, що формування яовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості у коледжі ібуває ефективності за умов такої організації його професійної ідготовки, в процесі якої студенти оволодівають теоретичними знаннями основ педагогічної творчості та практичними уміннями щодо організації юбистісно орієнтованої розвивальної взаємодії в системі “вчитель-іень”; відбувається розвиток їх творчих особистісних якостей і 'ворюються умови для внутрішнього саморуху і самореалізації студентів процесі педагогічної практики.

Загальна гіпотеза дослідження конкретизується у таких часткових потезах:

1. Теоретична і практична підготовка студентів коледжу сприяє армуванню їх готовності до педагогічної творчості, якщо зміст дготовки до педагогічної творчості інтегрується із змістом дисциплін :ихолого-педагогічного циклу і педагогічної практики, впроваджуються :дагогічно доцільні методи професійної підготовки та організується постійна навчально-пізнавальна діяльність студентів з мовдосконалення.

2. Формування особистісних якостей студентів, які забезпечують пішну творчу педагогічну діяльність, набуває ефективності, якщо в юцесі професійної підготовки створюються психолого-педагогічні юви, що потребують їх актуалізації і прояву.

Відповідно до предмета, мети і гіпотези визначено основні завдання слідження:

1. Проаналізувати сучасний стан проблеми, що досліджується, в дагогічній теорії і практиці.

2. Визначити і обгрунтувати структуру та рівні готовності ійбутнього вчителя до педагогічної творчості в умовах коледжу.

3. Розробити і теоретично обгрунтувати зміст формування готовності .йбутнього вчителя до педагогічної творчості в умовах коледжу, явити педагогічно доцільні форми і методи його реалізації.

3. Виявити психолого-педагогічні умови формування готовності йбутнього вчителя до педагогічної творчості в процесі професійної іготовки в умовах коледжу.

4. Розробити методичні рекомендації для викладачів і студентів леджу щодо формування готовності майбутнього вчителя до

педагогічної творчості під час різних видів навчально-пізнавально практичної діяльності в процесі професійної підготовки.

Методологічну основу дослідження становлять основні положек системного підходу як методологічного способу пізнання педагогічн фактів, явищ, процесів; концептуальні положення психолого-педагогічі науки щодо розвитку і саморозвитку професійних здібностей особистісних якостей в процесі діяльності; розуміння творчості цілісного процесу реалізації та самореалізації суб’єктів освітньс процесу. В процесі аналізу функціонування систем “викладач-студен “вчитель-учень” нами враховані особистісно-діяльнісний, особистіс орієнтований та системно-цілісний підходи.

Теоретичну основу дослідження становлять положення, ; грунтуються на:

- дослідженнях професійної підготовки майбутнього вчите (Ю.К. Бабанський, В.І. Бондар, І.А. Зязюн, Н.В. Кузьміна, І.П. Підласі О.Я. Савченко, В.О. Семиченко);

- психолого-педагогічних концепціях підготовки майбутньо вчителя до педагогічної творчості (В.І. Андреєв, І.М. Гуткіна, Н.В. Кич;

С.О. Сисоєва, Т.І. Сущенко);

- психологічних концепціях визначення здібностей (Б.Г. Анань

С.Л. Рубінштейн, Б.О. Федоришин, В.Д. Шадриков та інші);

- психологічній теорії творчої особистості та її розвиті (Б.Д. Богоявленська, Л.Б. Єрмолаєва-Томіна, О.І. Кульчицька, О.Н. Л; В.О. Моляко, Я.О. Пономарьов);

- вивченні механізмів самореалізації особистості у навчали пізнавальній діяльності (Л.П. Буєва, О.В. Киричук, О.М. Пєхо' Т.С. Яценко);

Методи дослідження. Для розв’язання визначених завдань перевірки гіпотези використовувались такі загальнонаукові метод теоретичного пошуку (аналіз, порівняння, класифікація та систематизаі теоретичних і експериментальних даних, теоретичного моделювання узагальнення даних); емпіричного характеру (діагностичні: анкетуваш метод рейтингу, самооцінка, опитування, інтерв’ю, бесіда); обсервації: (спостереження, самоспостереження); прогностичні (експертних оцінс моделювання); експериментальні (констатуючий і формуюч: експерименти); праксиметричні (аналіз передового і масово педагогічного досвіду, аналіз результатів діяльності), мето, статистичної обробки результатів.

Організація дослідження. Дослідження здіснювалося у т етапи протягом 1994-2000 років. На першому етапі (1994-1995 рок

іійснювалося теоретичне осмислення і вивчення стану розробки даної юблеми в психолого-педагогічній теорії та практичній діяльності вищих :дагогічних закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації. Були визначені ї’єкт, предмет, мета і гіпотеза дослідження, завдання і програма щальшого наукового пошуку.

На другому етапі (1995-1999 роки) було розроблено і теоретично ігрунтовано концепцію і методику експериментальної роботи, іконано основну експериментальну частину дослідження, істематизовано і проаналізовано експериментальні дані, впроваджено зультати дослідження у професійно-педагогічну підготовку ійбутнього вчителя.

На третьому етапі (1999-2000 роки) проаналізовано і узагальнено зультати формуючого експерименту, розроблено методичні комендації щодо формування готовності майбутнього вчителя до дагогічної творчості, здійснено написання і оформлення дисертації.

Експериментальна база дослідження. Дослідно-експериментальна бота виконувалася у Богуславському педагогічному коледжі імені 1 Нечуя-Левицького, Олександрійському педагогічному коледжі імені

О. Сухомлинського, загальноосвітніх школах №1, №2 м. Богуслава. :ього дослідженням було охоплено 185 викладачів і 1795 студентів щих педагогічних закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що:

• вперше розроблено і теоретично обгрунтовано структуру та зміст ірмування готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості в ювах коледжу, доведено доцільність інтеграції змісту підготовки до дагогічної творчості із змістом дисциплін психолого-педагогічного клу і педагогічної практики; розроблено і обгрунтовано методику ірмуванпя готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості, а включає діагностуючий, формуючий і підсумково-корекційний етапи;

• подальшого розвитку набули форми і методи професійної

цютовки майбутнього вчителя у вищих педагогічних закладах освіти [ рівнів акредитації. .

Теоретичне значення одержаних результатів полягає в тому, що:

• теоретично обгрунтовано поняття “готовність майбутнього ителя до педагогічної творчості”; уточнено сутність поняття ормування готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості”, і поглиблює розуміння процесу підготовки вчителя до творчої іагогічної діяльності в умовах коледжу;

• теоретично обгрунтовано структуру і зміст формування готовності йбутнього вчителя до педагогічної творчості в умовах коледжу;

• теоретично обгрунтовано методику формування готовної майбутнього вчителя до педагогічної творчості у вищих педагогічн закладах освіти І-ІІ рівнів акредитації;

Практичне значення одержаних результатів визначається ти що розроблено і впроваджено:

• навчально-тематичний план і програму курсу “Твор індивідуальність майбутнього вчителя” для студентів і виклада1 шкільного і музичного відділів коледжу;

• методичні рекомендації щодо формування готовності майбутньо вчителя до педагогічної творчості в процесі вивчення дисциш психолого-педагогічного циклу і педагогічної практики для викладачі) студентів коледжу;

• методику формування готовності майбутнього вчителя педагогічної творчості для викладачів і студентів вищих педагогічн закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації;

• дидактичне забезпечення формування готовності майбутньо вчителя до педагогічної творчості в процесі педагогічної практики д викладачів і студентів коледжу;

• аналітичні картки педагогічного оцінювання рівнів готовної майбутнього вчителя до педагогічної творчості.

Основні концептуальні положення і рекомендації щодо формуван готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчої впроваджувались у систему професійної підготовки майбуть вчителів початкових класів, музики, іноземної мови, образотворчо мистецтва та соціальних педагогів у Богуславському педагогічної коледжі ім. І.С. Нечуя-Левицького (Акт впровадження № 292 і 1.03.1999р.), Олександрійському педагогічному колед ім. В.О. Сухомлинського (Довідка про впровадження № 915 і 13.09.1999р.). Протягом усього періоду теоретико-експериментальї роботи автор особисто брала участь в апробації і практичній реаліза розроблених положень і рекомендацій займаючись викладацько навчально-методичною і організаційною діяльністю при підготої майбутніх вчителів у Богуславському педагогічному коледжі.

Особистий внесок автора в одержанні наукових результатів полягає

• визначенні та обгрунтуванні структури та рівнів готовної майбутнього вчителя до педагогічної творчості в умовах коледжу;

• розробці і теоретичному обгрунтуванні змісту формуван готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості в умов коледжу, виявленні доцільних форм і методів його реалізації;

• впровадженні у практичну діяльність розробленої методики рмування готовності студента коледжу до педагогічної творчості:

Вірогідність результатів дослідження забезпечена теоретичним і годичним обгрунтуванням його вихідних позицій, застосуванням яплексу методів, адекватних об’єкту, предмету, меті та завданням слідження, застосуванням методів математичної статистики при юбці експериментальних даних, поєднанням кількісного і якісного шізу одержаних результатів.

На захист виносяться:

Структура та рівні готовності майбутнього вчителя до педагогічної ірчості в умовах коледжу.

Розроблений і теоретично обгрутований зміст формування овності майбутнього вчителя до педагогічної творчості.

Методика формування готовності студентів педагогічного коледжу педагогічної творчості, яка включає діагностуючий, формуючий та сумково-корекційний етапи.

Психолого-педагогічні умови формування готовності майбутнього ітеля до педагогічної творчості.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати лідження доповідались на Міжнародних науково-практичних гференціях: “Вища освіта в Україні: реалії, тенденції, перспективи витку” (м. Київ, 17-18 квітня 1996р.), «Духовність і проблеми розвитку бистості» (м. Житомир, 23-25 листопада 1999р.), “Професійна готовка бакалаврів у вищих закладах освіти II рівня акредитації” Карків, 16-17 березня 2000р.), Всеукраїнській науково-практичній [ференціі «Професійна підготовка вчителів початкових класів у тексті гуманізації та гуманітаризації вищої освіти» (м.Київ,1999), агогічних читаннях у Полтаві (1998), семінарі у Богуславі (1995).

Основні результати дисертаційного дослідження висвітлені у 7 кованих працях, всі написані без співавторів, у тому числі: 5 статей у відних наукових фахових виданнях, 2 статті - у збірниках матеріалів ференцій.

Структура дисертації. Робота складається із вступу, двох розділів, новків до кожного розділу, загальних висновків, списку використаних рел, 8 додатків. Основний зміст дисертації викладено на 155 зінках. Робота містить 2 таблиці на 2 сторінках, 8 додатків на 13 зінках. Список використаних джерел включає 182 найменування (з З - іноземною мовою).

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обгрунтовано актуальність і доцільність досліджєр обраної проблеми, визначено об’єкт, предмет, мету, завдання, гіпоті дослідження, методологічні та теоретичні основи досліджен розкриваються його наукова новизна, теоретичне і практичне значен особистий внесок автора, сформульвано основні положення, виносяться на захист, висновки про впровадження і апробаї результатів дослідження.

У першому розділі - "Формування готовності майбутнього вчигт до педагогічної творчості в умовах коледжу як психолого-педагогіь проблема ” - здійснено психолого-педагогічний аналіз сучасних підхо, щодо підготовки майбутнього вчителя до творчої професійної діяльнос розкрито теоретичний зміст понять “готовність до педагогічі творчості” та “формування готовності майбутнього вчителя педагогічної творчості”, подано структуру і рівні готовності майбутньо вчителя до педагогічної творчості, проаналізовано сучасний ст формування готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчост умовах коледжу.

На підставі аналізу психолого-педагогічної літератури зробле висновок, що дослідженню проблеми підготовки вчиггеля до твор1 педагогічної діяльності приділяється належна увага. Разом з тим, понят “педагогічна творчість” трактується неоднозначно, що істот позначається на вирішенні проблеми формування готовності майбуп вчителів до неї. Педагогічна творчість розглядається з точки зо оптимізації навчально-виховного процесу (Ю.К. Бабанський, В.А. Кг Калик, М.М. Поташник, Л.І. Рувинський), як цілісний процес професій реалізації і самореалізації педагога (С.О. Сисоєва), як інтегративна якіс особистості (З.С. Левчук, Л.М. Лузіна), як критерій якісного становлен особистості вчителя (Н.В. Кичук). На основі теоретичного аналізу дослідженні педагогічна творчість розглядається як цілісний прои професійної реалізації та самореалізації педагога, центральною ланкс якого є особистісно орієнтована розвивальна взаємодія в систе “вчитель-учень”, яка спрямована на особистісний розвиток суб’єю навчально-виховного процесу і сприяє їх внутрішньому руху та саморух

Проблема готовності до педагогічної діяльності набула сво розвитку в останні десятиріччя і знайшла відображення у прац психологів (Г.О. Балла, Г.С. Костюка, В.О. Моляко, П.С. Перепели)

О.В.Проскури та інших) та педагогів (В.І. Данильчука, Л.В. Кондратов*

Н.В. Кузьміної, З.С. Левчук, А.Ф. Линенко, В.А. Сластьоніна та інших), розділі показано, що у сучасних психолого-педагогічних дослідженн:

юблема готовності вчителя до педагогічної творчості розглядається як дуалізація потенційних професійних можливостей особистості та їх )звиток до рівня зрілості (О.М. Пєхота); як якісний показник іморегуляції особистості (Н.Д. Левітов, А.Ц. Пуні); як “інтегроване істемою властивостей і відносин утворення особистості, що ірактеризує її вибіркову прогнозуючу активність при підготовці та люченні до діяльності” (А.Ф. Линенко); як здатність до творчої їдагогічної діяльності, яка орієнтована на професійну творчість і >єднує в собі потребу і здатність вчителя реалізовувати свої сили і шливості в інтересах виховання творчої особистості учня та юбистісної самореалізації (З.С. Левчук). На підставі теоретичного іалізу психолого-педагогічної літератури у дисертації зроблено існовок, що готовність майбутнього вчителя до педагогічної творчості -: його потенційна здатність до здійснення творчої педагогічної яльності, яка формується в процесі спеціально організованої юфесійної підготовки і зумовлена рівнем розвитку професійних і обистісних якостей майбутнього вчителя, які сприяють успішній орчій педагогічній діяльності. У розділі формування готовності шбутнього вчителя до педагогічної творчості розглядається як процес ворення у навчально-виховному процесі коледжу таких психолого-дагогічних умов, які сприяють активному засвоєнню теоретичних знань фактичних умінь з основ педагогічної творчості в процесі особистісно ієнтованої розвивальної взаємодії в системі “викладач-студент”, звитку творчих особистісних якостей майбутнього вчителя.

На основі аналізу психолого-педагогічної літератури вважаємо, що )рмування готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості >жна розглядати як об’єктивний творчий процес, що грунтується на ких закономірностях: зумовленість потребами соціально-економічного і льтурного розвитку суспільства, пріоритетними завданнями формування освіти в Україні; органічне входження в систему офесійної підготовки майбутнього вчителя; відповідність змісту, форм методів формування готовності майбутнього вчителя до педагогічної орчості сучасному рівню розвитку психолого-педагогічної науки і актики; взаємозумовленість специфіки та закономірностей творчого оцесу і особливостей формування творчої індивідуальності йбутнього вчителя. Тому у розділі зроблено висновок, що формування говності майбутнього вчителя до педагогічної творчості в умовах леджу необхідно розглядати в органічній єдності з його професійною іготовкою.

У розділі проаналізовано підходи до визначення рівнів твор педагогічної діяльності вчителя (В .А. Кан-Калика, М.М. Поташни

І.П. Раченка, С.О. Сисоєвої та інших) та рівнів формування готовно майбутніх вчителів до педагогічної творчості (В.І. Загвязинсько

Н.М. Бружукова, З.С. Левчук та інших). Здійснено виділення компонен і умов формування готовності майбутніх вчителів до педагогіч: творчості (В.І. Загвязинський, А.Ф. Линенко, А.К. Марко

О.М. Пєхота).

У розділі розроблено і теоретично обгрунтовано сггруктл готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості, яка вклю1 такі компоненти, як: теоретичний (знання сучасної педагогічної психологічної теорії творчості; дидактичні знання щодо твор організації навчально-виховного процесу; знання особистіс орієнтованих технологій розвитку і виховання творчої особистос знання щодо забезпечення креативної спрямованості навчальЕ предметів; знання форм і методів організації творчої діяльності учні практичний (вміння: виявляти та проектувати розвиток творч можливостей учнів; реалізовувати особистісно орієнтовану розвивалі взаємодію з учнями; творчо планувати і організовувати навчальї пізнавальну діяльність учнів; систематично здійснювати самоана професійної діяльності щодо творчого узагальнення власного досвіду досвіду інших; комунікативні навички щодо здійснення творчої взаємо з учнями) і особистісний (педагогічний оптимізм на основі адекваті “Я”-концепції; настанова на творчий професійний пошук і досягнєе ефективних результатів у творчій взаємодії з учнями; емпатія та любов дітей; педагогічна спостережливість; розвинутість творчого професійне мислення; винахідливість, творча уява та інтуїція; прагнення самореалізації в професійній діяльності). У розділі обгрунтовано крите готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості (теоретично практичного та особистісного компонентів), чотири рівні готовно майбутнього вчителя до педагогічної творчості (високий, достати середній, низький), подано методику їх педагогічного оцінювання.

Аналіз результатів констатуючого експерименту підгвердя актуальність і доцільність обраної проблеми. Результати констатуюче експерименту (1795 респондентів) показали, що сформована готовності випускників коледжу до педагогічної творчості в умон коледжу має низький рівень у 41 % студентів, середній - у 43 достатній - у 14 % і високий - у 2 % майбутніх вчителів. На осні узагальнення результатів констатуючого експерименту нами встановлеї що у 17 % випускників коледжу готовність до педагогічної творчо

юрмована як наслідок такої творчої взаємодії з викладачем (або групою кладачів), що сприяла роботі майбутнього вчителя над собою, рямовувалася на активне засвоєння теоретичних знань і практичних іінь з основ педагогічної творчості у процесі особистісно орієнтованої звивальної взаємодії в системі “викладач-студент” та формування орчих особистісних якостей майбутнього педагога. Крім того, зультати констатуючого експерименту свідчать про недостатню говність викладачів коледжу (185 респондентів) щодо підготовки удентів до творчої педагогічної діяльності. Так, 15 % викладачів леджу постійно спрямовує свою діяльність на реалізацію особистісно ієнтованої розвивальної взаємодії в системі «викладач-студент»; 50 % -ацює творчо залежно від якісних характеристик студентських груп; зом з тим, 82 % викладачів зазначило, що покращили б ефективність орчої професійної діяльності за умов морального або матеріального имулювання.

У другому розділі - “Методика формування готовності шбутнього вчителя до педагогічної творчості в умовах коледжу” -зроблено і теоретично обгрунтовано методику формування готовності йбутнього вчителя до педагогічної творчості, яка включає зміст рмування готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості в овах коледжу та педагогічно доцільні форми і методи його реалізації; алізується специфіка інтеграції змісту підготовки до педагогічної зрчості із змістом дисциплін психолого-педагогічного циклу і цагогічної практики; подано результативність педагогічного шеримеїггу.

На підставі аналізу навчального плану коледжу, програм дисциплін ихолого-педагогічного циклу, структурно-логічних зв’язків в їх змісті зроблено і теоретично обгрунтовано обсяг теоретнчіпіх знань і актичних умінь з педагогічної творчості для студентів коледжу і зблено висновок про доцільність інтегрування змісту основ цагогічної творчості із змістом дисциплін психолого-педагогічного клу і педагогічної практики. З цією метою у зміст таких дисциплін, як: едагогіка", "Психологія", "Основи педагогічної майстерності" (при іготовці майбутніх вчителів на всіх відділах), "Психогігієна", сихопрофілактична робота в школі", "Соціальна педагогіка" (при іготовці фахівців з кваліфікацією "соціальний педагог") -'егровано зміст основ педагогічної творчості. Зокрема, вивчення земих розділів і тем передбачало формування знань студентів теджу щодо сучасної педагогічної та психологічної теорії творчості, збистісно орієнтованих технологій розвитку і виховання творчої

особистості та особливостей використання форм і методів організ творчої діяльності учнів; дидактичних знань щодо творчої організ навчально-виховного процесу; формування уявлень щодо забезпече креативної спрямованості навчальних предметів. Ефективн оволодіння теоретичними знаннями з основ педагогічної творчі перевірялась у процесі прояву творчих практичних умінь майбуї вчителів під час педагогічної практики (позанавчальної виховної робі пробних та показових уроків, переддипломної практики). З mb' забезпечення цілеспрямованого розвитку творчих особистісних якос майбутнього вчителя у процесі професійної підготовки було розробле впроваджено курс "Творча індивідуальність майбутнього вчителя" години).

У розділі визначено три етапи формування готовності майбутнь вчителя до педагогічної творчості: діагностуючий (визначення і ан; рівня готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчос формуючий (оволодіння теоретичними знаннями і практичні уміннями з основ педагогічної творчості в процесі спеціал організованого вивчення дисциплін психолого-педагогічного циі впровадження педагогічно доцільних форм і методів професії підготовки студентів коледжу до педагогічної творчості та розвитої творчих якостей, у процесі особистісно орієнтованої розвивалі взаємодії в системі “викладач-студент”); підсумково-корекцій; (визначення рівня готовності майбутнього вчителя до педагогії творчості, коригування програм професійного самовдосконале студентів). У розділі показано, що впровадження педагогічно доціль: методів професійної підготовки майбутніх вчителів, які дозволяї залучати студентів до активного контрольованого спілкування, у прої якого вони виявляють свою сутність, підвищує рівень теоретичне практичної підготовки студентів до педагогічної творчості і спр формуванню їх творчих особистісних якостей. До таких мете віднесено: імітаційні психолого-педагогічні ігри (професійно-діл сюжетно-рольові, психотехнічні); професійні тренінги та треніні вправи; робота студентів із ситуаційним педагогічним малюнк перегляд і аналіз відеоматеріалів на професійну тематику; роб студентів над програмою творчої дослідницької діяльності; ме розробки концепції творчої професійної діяльності; метод створе творчих лабораторій. У дисертації доведено, що їх впровадже дозволяє створювати ситуації, максимально наближені до реальних уі творчої професійної діяльності майбутніх вчителів (імітаційні психолс педагогічні ігри); навчити майбутніх вчителів ставити та усвідомлює

;ту власної діяльності, приймати рішення в звичайних, нестандартних та іпередбачених ситуаціях, вдосконалювали організаційно-діяльнісний >мпонент майбутньої професійної діяльності (професійно-ділові ігри); [ійснювати тренування комунікативно-рольового компонента творчої юфесійної діяльності, розширювати досвід міжособових відносин, іаходити індивідуальний стиль спілкування та творчої взаємодії з інями, який є оптимальним у процесі розв’язання навчально-виховних вдань гри і проблемних ситуацій (сюжетно-рольові ігри); створювати юви для оволодіння майбутніми вчителями вміннями та навичками одо орієнтації у психічних явищах, впливах і станах, здійснювати >звиток регулятивного компонента професійної взаємодії, знаходження ггимальних методів та прийомів саморегуляції, формувати навички і ііння творчо взаємодіяти з іншими людьми (психотехнічні ігри); ворювати умови для розвитку психофізіологічної свободи майбутнього іителя, формування його адекватної “Я”-концепції, здатності до флексії, емпатії, розуміння і аналізу своїх особистісних проявів рофесійні тренінги і тренінгові вправи); забезпечувати розвиток орчого професійного мислення майбутніх вчителів, уяви, сприймання інших психічних пізнавальних процесів, створювати умови для >рмування практичних вмінь щодо творчого розв’язання проблемних дагогічних ситуацій (ситуаційні педагогічні малюнки); сприяти істематизації, узагальненню та збагаченню професійного творчого свіду майбутніх вчителів, оволодівати методами особистісно ієнтованої розвивальної взаємодії в системі “вчитель-учень” (робота удентів у творчих лабораторіях); створювати умови для виявлення тенційних можливостей і творчих здібностей студентів, проектування і рекції розвитку творчих особистісних якостей, проектування роботи ійбутнього вчителя з професійного самовдосконалення (робота удентів над програмою творчої дослідницької діяльності); оволодівати ііннями конкретизувати завдання для розвитку потенційних іжливостей дітей у процесі навчально-пізнавальної діяльності, зробляти індивідуальні концепції творчої професійної діяльності, ворювати умови для самоактуалізації суб’єктів навчально-виховного оцесу (метод розробки концепції творчої професійної діяльності).

Доведено ефективність і педагогічну доцільність форм, які сприяють ірмуванню готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості, кими виявилися: організація педагогічної практики і самостійна робота удентів з професійного самовдосконалення. У дисертації показано, що гтєвим зрушенням при формуванні особистісного компонента говності майбутнього вчителя до педагогічної творчості сприяють

створення у коледжі умов для самоактуалізації особистості студента робота майбутнього педагога з професійного самовдосконалення.

У дисертації зроблено висновок, що формуванню готовнс майбутнього вчителя до педагогічної творчості сприяє така організг педагогічної практики, яка передбачає практичну реалізацію набу студентами коледжу теоретичних знань з основ педагогічної творчо подальший розвиток їх практичних вмінь та особистісних якостей, забезпечують ефективну реалізацію особистісно орієнтовг розвивальної взаємодії в системі “вчитель-учень”, що спр внутрішньому саморуху і особистісній самореалізації суб’єі навчально-виховного процесу. Розроблено і теоретично обгрунтов завдання педагогічної практики, спрямовані на: поглиблення теоретич і практичної підготовки студентів з основ педагогічної творчо формування у них творчого підходу до педагогічної діяльно розв’язання психолого-педагогічних завдань і ситуацій, стійкого інтер до педагогічної творчості; вдосконалення вмінь творчого планува своєї діяльності на практиці з урахуванням можливостей індивідуального особистісного розвитку, так і розвитку уч: орієнтування навчально-виховної діяльності на розвиток потенцій: можливостей учнів; поєднання виконання завдань педагогічної практ з систематичною роботою над програмою творчої дослідниці діяльності; формування потреби у постійному професійні

самовдосконаленні.

У розділі доведено, що керівництво педагогічною практш необхідно спрямовувати на формування творчої індивідуальні

майбутнього вчителя, стимулювання творчої активності та ініціативні студентів, на допомогу у оволодінні, розширенні й уточне

теоретичних знань з основ педагогічної творчості. Аналіз психолс педагогічної літератури, спостереження за діяльністю студен

викладачів-методистів і вчителів шкіл під час педагогічної практ дозволили виявити фактори, що позитивно впливають на формува готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості в умо педагогічної практики як-то: професійно значуща творча спрямовані та особиста зацікавленість студентів у оволодінні знаннями та вмінн: впровадження технологій особистісно орієнтованої розвивані взаємодії з учнями; орієнтація професійної діяльності майбутніх вчиті на розвиток творчих можливостей учнів у навчально-виховному прои поєднання виконання завдань педагогічної практики з систематичі роботою над програмою творчої дослідницької діяльності студеї виконання майбутніми вчителями індивідуальних творчих завд

ота з творчого самовдосконалення. У розділі визначено і теоретично зунтовано етапи формування готовності майбутнього вчителя до агогічної творчості під час педагогічної практики: підготовчо-ностичний (визначення первинного рівня готовності студента до агогічної творчості, оволодіння теоретико-методичними знаннями іо творчої взаємодії з дітьми та творчої організації навчально-виховної гьності учнів); конструкторський (творче планування студентом :ної діяльності на основі аналізу індивідуальних особливостей та альшого професійного самовдосконалення); процесуальний сористання формуючих, тренувальних та удосконалюючих івідуальних творчих завдань чотирьох рівнів складності (за вибором іента)); самоаналізу і самокорекції (аналіз власної професійної іьності, порівняння отриманих результатів з тими, які передбачались, існення систематизації і узагальнення набутого досвіду, створення ку творчих ідей.

За результатами педагогічного експерименту розподіл студентів за іями готовності до педагогічної творчості показав, що у 64% студентів іувся перехід на наступний рівень готовності до педагогічної )чості, 35% студентів змогли перейти з середнього на високий або з зкого на достатній рівень, а 1% студентів перейшов з низького рівня рмованості готовності до педагогічної творчості на високий овною причиною такої зміни більшість студентів цієї групи назвала зистісні зміни).

Вірогідність педагогічного експерименту була забезпечена за змогою І-критерію нормального розподілу. Порівняння результатів ігогічного експерименту, які отримані нами в експериментальних і грольних групах, доводить, що за роки експерименту відбулися гні позитивні зрушення у експериментальних групах, тому з іірністю 95% можна стверджувати, що висунута нами гіпотеза іідження є правильною.

У загальних висновках викладено основні результати теоретичної іетодичної розробки проблеми формування готовності майбутнього геля до педагогічної творчості в умовах коледжу.

ВИСНОВКИ

1. Науковий аналіз проблеми формування готовності майбутнього еля до педагогічної творчості та вивчення стану її реалізації в ггичній діяльності вищих педагогічних закладів освіти І-ІІ рівнів дитації дозволили зробити висновок, що в організації навчально-»вного процесу педагогічних коледжів не відбулося істотних змін

щодо оновлення змісту професійної підготовки майбутнього вчителя, повною мірою реалізуються принципи особистісно орієнтова педагогіки, недостатньо приділяється увага цілеспрямованій підгото майбутнього вчителя до педагогічної творчості. У дисертації встановле що організація навчально-виховного процесу в коледжі не повною мір сприяє реалізації та самореалізації потенційних можливостей студен' розвитку їх творчих особистісних якостей. Результати констатуюч експерименту підтвердили актуальність і доцільність досліджеі проблеми формування готовності майбутнього вчителя до педагогіч творчості.

2. Готовність майбутнього вчителя до педагогічної творче розглядається як його потенційна здатність до здійснення твор педагогічної діяльності, що формується у процесі спеціалі організованої професійної підготовки і зумовлена рівнем розви' професійних і особистісних якостей майбутнього вчителя, які сприяи успішній творчій педагогічній діяльності. Тому формування готовне майбутнього вчителя до педагогічної творчості розглядається як прої створення у навчально-виховному процесі коледжу таких психоло педагогічних умов, які сприяють активному засвоєнню теоретичних зні і практичних умінь з основ педагогічної творчості у процесі особистіс орієнтованої розвивальної взаємодії в системі "викладач-студеи розвитку творчих особистісних якостей майбутнього вчителя.

3. Розроблена і теоретично обгрунтована структура готовно майбутнього вчителя до педагогічної творчості включає такі компонен теоретичний (знання сучасної педагогічної та психологічної тес творчості; знання щодо творчої організації навчально-виховного проце особистісно орієнтованих технологій розвитку і виховання твор особистості, форм і методів організації творчої навчальної діяльно учнів; знання щодо забезпечення креативної спрямованості вивчек навчальних предметів); практичний (вміння: оцінювати та проектувг розвиток творчих можливостей учнів; творчо планувати навчальї пізнавальну діяльність учнів; реалізовувати особистісно орієнтовг розвивальну взаємодію з учнями; систематично здійснювати самоана професійної діяльності, узагальнювати власний досвід і досвід інші комунікативні навички щодо здійснення творчої взаємодії з учнями особистісний (педагогічний оптимізм на основі адекватної “Я”-концепі настанова на творчий професійний пошук і досягнення ефективн результатів у творчій взаємодії з учнями; емпатія та любов до діті педагогічна спостережливість; розвинутість творчого професійне мислення; винахідливість, творча уява та інтуїція; прагнення

«реалізації в професійній діяльності). У дисертації обгрунтовано пгерії сформованості означених компонентів та чотири рівні готовності ібутнього вчителя до педагогічної творчості (високий, достатній, едній, низький), подано методику їх педагогічного оцінювання.

4. Розроблено і теоретично обгрунтовано зміст формування овності майбутнього вчителя до педагогічної творчості і виявлені агогічно доцільні форми і методи його реалізації. На підставі аналізу чальних планів коледжу, програм дисциплін психолого-педагогічного лу, структурно-логічних зв’язків в їх змісті розроблено і теоретично рунтовано обсяг теоретичних знань і практичних умінь з педагогічної рчості для студентів коледжу і зроблено висновок про доцільність :грування змісту основ педагогічної творчості із змістом дисциплін холого-педагогічного циклу і педагогічної практики. Доведено, що ктивними формами щодо формування готовності майбутнього теля до педагогічної творчості в умовах коледжу є: (педагогічна ктика та робота студентів з професійного самовдосконалення), [агогічно доцільними методами професійної підготовки майбутніх телів до педагогічної творчості, які сприяють залученню студентів до явної навчально-пізнавальної діяльності, є: імітаційні психолого-агогічні ігри (професійно-ділові, сюжетно-рольові, психотехнічні), фесійні тренінги та тренінгові вправи, робота студентів із ситуаційним агогічним малюнком, метод розробки концепції творчої професійної іьності, робота студентів у творчих лабораторіях.

5. Формування готовності майбутнього вчителя до педагогічної рчості в умовах коледжу має здійснюватися з урахуванням таких холого-педагогічних умов: інтегрування змісту основ педагогічної зчості у зміст дисциплін психолого-педагогічного циклу та агогічної практики; впровадження у навчально-виховніш процес еджу форм і методів, які зумовлюють актуалізацію та прояв творчих зистісних якостей майбутнього вчителя; спрямованість педагогічної ктики на реалізацію набутих студентами коледжу теоретичних знань з зв педагогічної творчості, подальший розвиток їх практичних умінь і зчих особистісних якостей; необхідності організації роботи студентів юфесійного самовдосконалення; підвищення психолого-педагогічної петентності викладачів коледжу.

6. Розроблені і впроваджені методичні рекомендації для викладачів і іентів коледжу, курс «Творча індивідуальність майбутнього вчителя» гіяли підвищенню ефективності формування готовності майбутнього геля до педагогічної творчості під час різних видів навчально-[авальної і практичної діяльності, створенню умов для

самоактуалізації і самореалізації майбутніх вчителів у про професійної підготовки. Розроблені рекомендації дозволили студен коледжу здійснювати систематичну і цілеспрямовану самостійну роб щодо підвищення рівня їх готовності до педагогічної творчості, спри виявленню та реалізації потенційних можливостей майбутніх педаг під час педагогічної практики. Все це позитивно вплинуло на дина» професійного зростання майбутнього вчителя, що було підтвердж результатами формуючого експерименту.

Результати дисертаційного дослідження дають підстави вважати, гіпотеза і вихідна методологія є правильними, визначені завда реалізовані, мету досягнуто, сукупність одержаних наукових результ; має важливе значення для підвищення ефективності професії підготовки майбутніх вчителів до творчої педагогічної діяльності вищих педагогічних закладах освіти І-ІІ рівнів акредитації.

Проведене дослідження дозволяє запропонувати рекоменд Міністерству освіти і науки України:

• розглянути питання щодо збільшення кількості годин дисципліни психолого-педагогічного циклу вищих педагогічних заклг освіти І-ІІ рівнів акредитації, що дозволить грунтовно вивчати осн педагогічної творчості у процесі професійної підготовки майбуї вчителів;

• при акредитації педагогічних коледжів враховувати рів підготовки майбутніх вчителів до творчої професійної діяльності.

Перспективність розробки досліджуваної проблеми полягає можливості створення системи підготовки вчителів до педагогіч творчості в системі неперервної педагогічної освіти.

Подальшого дослідження потребують: проблеми підвищеі

професійної активності викладачів коледжу у формуванні твор особистості майбутнього вчителя, організації професійн самовдосконалення викладачів коледжу у системі післядипломної освіт

Основний зміст дисертації відображено у 7 одноосібних публікаці

1. Волошенко О.В. Становлення педагога в умовах коледжу // Рі, школа. - 1998. - № 4. - С.62-63.

2. Волошенко О.В. Психолого-педагогічні аспекти професій підготовки вчителя до творчості в умовах коледжу // Проблеми сучасні мистецтва і культури: 36. наукових праць “Професійна освіта мистецтво”,- К: ТОВ “Міжнародна фінансова агенція”. - 1998,- С.65-68

3. Волошенко О.В. Педагогічна творчість як засіб самоактуалізг студентів коледжу у професійній діяльності // Творчість: ідеал і принщ

щгогічної діяльності: 36. наукових праць / Ред. І.А. Зязюн,

3. Крижко, Н.Г. Ничкало, Т.І. Сущенко та ін. - К,- Запоріжжя. - 1998,77-180.

. Волошенко О.В. Деякі аспекти підготовки студентів коледжу до ірчої професійної діяльності в умовах коледжу // Проблеми сучасного :тецтва і культури: 36. наукових праць “Мистецтвознавство та теорія і іктика освіти” //Гол. ред. Г.Є. Гребенюк. - К.: ТОВ “Міжнародна іансова агенція”. - 1998.- С.49-52.

. Волошенко О.В. І творяться умільцями дива...// Рідна школа. - 1999.7-8. - С.63-64.

. Волошенко О.В. Педагогічна творчість майбутнього вчителя // >рія і практика сучасного естетичного виховання у контексті (агогічної спадщини Василя Сухомлинського: 36. наукових праць. -птава. - 1998,- С. 176-177.

. Волошенко О.В. Деякі аспекти підготовки майбутніх вчителів до рчої діяльності в умовах коледжу // Вища освіта в Україні: реалії, денції, перспективи розвитку: Матеріали Міжнародної науково-іктичної конференції 17-18 квітня 1996р.- К. - 1996. - 4.4. - С. 18-19.

Волошенко О.В. Формування готовності майбутнього вчителя до педагогічної ічості в умовах коледжу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за дальністю 13.00.04 - теорія і методика професійної освіти. - Інститут педагогіки іхології професійної освіти Академії педагогічних наук України, Київ, 2000.

У дисертації досліджується проблема формування готовності майбутнього геля до педагогічної творчості в умовах коледжу, яке зумовлюється реалізацією івчально-виховному процесі коледжу таких психолого-педагогічних умов, які шоть активному засвоєнню теоретичних знань і практичних умінь з основ ігогічної творчості, розвитку творчих особистісних якостей майбутнього геля, які сприяють успішній творчій педагогічній діяльності. Обгрунтовано тстуру готовності майбутнього вчителя до педагогічної творчості, яка включає >етичний, практичний і особистісний компоненти; критерії та чотири рівні вності майбутнього вчителя до педагогічної творчості (високий, достатній, дній та низький), подано методику їх педагогічного оцінювання. Теоретично іунтовано, розроблено і експериментально перевірено методику формування вності майбутнього вчителя до педагогічної творчості, яка включає юстуючий, формуючий та підсумково-корекційний етапи.

Ключові слова: педагогічна творчість, формування готовності майбутнього еля до педагогічної творчості, методика формування готовності до педагогічної чості, творча педагогічна діяльність вчителя.

Волошенко Е.В. Формирование готовности будущего учителя к гогическому творчеству в условиях коледжа. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата педагогических нау] специальности 13.00.04 - теория и методика профессионального образовали Институт педагогики и психологии профессионального образования Акаде педагогических наук Украины, Киев, 2000.

В диссертации исследуется проблема формирования готовности будут учителя к педагогическому творчеству в условиях коледжа, которое происходит реализации в учебно-воспитательном процессе таких психолого-педагогиче< условий, которые обуславливают активное усвоение теоретических знани практических умений по основам педагогического творчества, развитие творче< личностных качеств будущего учителя, которые обеспечивают успеш творческую педагогическую деятельность. Обоснована структура готов» будущего учителя к педагогическому творчеству, которая состоит теоретического, практического и личностного компонентов; критерии и чел уровня готовности будущего учителя к педагогическому творчеству (высо достаточный, средний и низкий), представлена методика их педагогической оце Теоретически обоснована, разработана и экспериментально проверена мето; формирования ГОТОВНОСТИ будущего уЧИТеЛЯ К ПедаГОГИЧеСКОМу ТВОрчеСТВу, КОТ' состоит из диагностирующего, формирующего, итогово-коррекционного этапов.

Ключевые слова: педагогическое творчество, формирование готовн будущего учителя к педагогическому творчеству, методика формиров; готовности к педагогическому творчеству, творческая педагогическая деятельн учителя.

Voloshenko O.V. The formation of readiness of the future teacher to the pedago, creative work in an atmosphere of the college. - Manuscript.

Dissertation for the Candidate of Pedagogical of Pedagodical Sciences. Specializ;

13.00.04. - The Theory and Methodics of professional education. - The Institut Pedagogics and Psychology of Professional Education of the Academy of Pedago; Sciences of Ukraine, Kyiv, 2000.

Dissertation thesis is devoted to the problem of the research of the formatio readiness of the future teacher to the pedagogical creative work in at atmosphere o: college which is examined as an important part of the general vocational training о specialist and leads to such a state of the theoretical, practical training of the student development of his creative and personal qualities which are good enough for guarantee of the effective personal developed interaction in the system " teacher-p which helps the inner self-movement and self-realization of the individual of educational and upbringing process.

In the dissertation there is difined and proved the structure of the readiness o: future teacher to the pedagogical creative work (theoratical, practical, pers components). The dissertation thesis is also proved the criteria of the readiness o: future teacher to the pedagogical creative work, four levels of the readiness of the fi teacher to the pedagogical creative work (high, intermediate, middle, low) and represented the methodology of the their pedagogical appreciation.

We have regarded readiness of the fijture teacher to the pedagogical creative woi the potential ability to the realization of the pedagogical activity.The readiness oi future teacher to the pedagogical creative work is formed in the process of the spec

anized vocational and single-minded development of the vocational and personal lifies of the future teacher which help ensure the success of the pedagogical creative k. The process of specially organized professional-pedagogical training to the agogical creative work provides for: realization of the integration of the basis of the agogical creative work in the content of the psychological and pedagogical subjects pedagogical practice; use of the active forms and methods of the professional training; of organization of the individual educational students activity with the professional -improvement and is conditioned by the level of the development those qualities of the ire teacher which promote the successful creative activity.

For the formation of the readiness of the future teacher to the pedagogical creative k the educational process of the college must have such phycholoqical and pedagogical ditions which promote the active mastering of the theoretical knowledge and practical Is from the basis of the pedagogical creative work in the process of the personal nted developed interection in the system «teacher-student».

In the dissertation there is methodology of the formation of the readiness of the future :her to the pedagogical creative work. Such methodology include diagnose, forming, iming up and correct stages.

The dissertation also has a developed special course «The creative individuality of future teacher» which has promoted the improvement of the level of the development the personal component of the readiness of the future teacher to the pedagogical ttive work.

The author has analyzed the possibilities of the pedagogical practice in the formation he readiness of the future teacher to the pedagogical creative work. In the dissertation ;is is defined such stages of the formation of the readiness of the future teacher to the agogical creative work an atmosphere of the college: preparatory-diagnosed; simulated king a plan of the creative vocational activity); stage of the activity (using of the ned, trained, improved and personal tasks), self analysis and self-correction).

In the dissertation the truthfulness of the pedagogical experiment was perfected with ) of the calculation of the t-criterion of the normal distribution.

As a result of the analysis of the experimental data one can maintain that during the erimental years (in the experimental groups) the essential positive changes have been m place.

Key words: pedagogical creative work; formation of the readiness to the pedagogical Ltive work; methodology of the formation of the readiness of the future teacher to the agogical creative work; teacher’s pedagogical and creative activity.